کد خبر: 1326604 A

نمایشگاه آثار روح‌الامین در مسکو

نمایشگاه آثار نقاشی حسن روح الامین با عنوان«دل‌نگاره» و با موضوع زندگی اهل بیت (ع) در موزه هنرهای شرقی مسکو به مدت ۲ ماه برپا می‌شود.

نمایشگاه آثار روح‌الامین در مسکو

به گزارش ایلنا، مسعود احمدوند (رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه) با اعلام خبر برگزاری نمایشگاه آثار حسن روح الامین توضیح داد: تعداد ۱۴ اثر از آخرین کارهای این نقاش برجسته از جمعه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ مصادف با روز ولادت امیرالمومنین علی (ع) در ساختمان اصلی موزه هنرهای شرقی مسکو تا ۶ فروردین ۱۴۰۲ به نمایش در خواهد آمد.

احمدوند افزود: در این نمایشگاه که با حضور حسن روح الامین افتتاح می‌شود آثاری با عناوین نجات دختران، ام ابیها، مرج البحرین، شمع بیت‌المال، امیرالمومنین(ع)، حسرت جبرائیل، نسل بت‌شکن، ابن‌الحسن، هو الغنی، معرکه آب، بابا، وداع، اسیران و خورشید زندان که همگی درباره زندگی اهل بیت (ع) هستند و برخی از آنها برای نخستین بار رونمایی می‌شوند، عرضه خواهد شد.

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه یادآور شد: با حضور این نقاش برجسته کارگاه‌های آموزشی در خصوص هنر اسلامی در موزه هنرهای شرقی مسکو، دانشکده نقاشی دانشگاه دولتی سینمایی روسیه (قدیمی‌ترین دانشگاه سینمایی جهان) و نشستی با شمایل‌نگاران کلیسای ارتدکس در شهر سرگئی پاساد نیز برپا خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه تمهیدات برپایی این نمایشگاه از یک سال پیش آغاز شده بود، تاکید کرد: این نمایشگاه به دعوت رسمی آقای سدوف رئیس موزه هنرهای شرقی وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه از حسن روح الامین برگزار می‌شود.

موزه دولتی هنرهای خاوری یا موزه شرق واقع در مسکو مهم‌ترین موزه هنر کشورهای خاوری در روسیه است. این موزه دارای مجموعه بزرگی از هنر چین، ایران، هند، ژاپن، کره و قفقاز است. این موزه به دستور دولتمردان اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۱۸ بنیان نهاده شد. موزه اکنون دارای بیش از ۱۶۰ هزار اثر است. ساختمان موزه یک بنای تاریخی به نام «خانه لنین» است که در آغاز سده نوزدهم میلادی توسط دومنیکو گیلاردی طراحی شده است. این موزه تا سال ۱۹۲۵ موزه «هنر آسیا» نام داشت.

انتهای پیام/
نمایشگاه روح الامین
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر