خبرگزاری کار ایران

سازهای ارکستر ملی برای خواجو تا باستانی پاریزی به صدا در آمدند/ اهدای نشان خواجوی کرمانی به شفیعی کدکنی

asdasd
کد خبر : ۱۱۸۱۴۷۹

مراسم اختتامیه دومین دوره «جایزه آینه دار دوران» با حضور هنرمندان و چهره‌های فرهنگی و خانواده باستانی پاریزی در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش ایلنا، مراسم اختتامیه دومین دوره «جایزه آینه دار دوران» با حضور هنرمندان و چهره‌های فرهنگی و خانواده استاد باستانی پاریزی در تالار وحدت برگزار شد؛ در این مراسم از نشان خواجوی کرمانی که توسط یدالله کابلی خلق شد و قرار است موسسه آینه داران دوران با همراهی مرکز کرمان‌شناسی هرساله آن را برگزار کند، رونمایی شد و این نشان به رسم ادب و احترام در اولین دوره به استاد «شفیعی کدکنی» اهدا خواهد شد. 

 سید عباس دعایی (مدیر جایزه آینه‌دار دوران) درباره چگونگی شکل گیری این جایزه توضیح داد: به خاطر علاقه‌ای که به باستانی پاریزی داشتیم در سال ۱۳۹۵ به یک گروه تصویرگر پیشنهاد داده شد، تا آثار مکتوب او را تصویرگری کنند. برای این کار جلساتی با سید محمد گلاب‌زاده مدیر مرکز کرمانشناسی گذاشتیم و با اجازه از خانواده باستانی‌پاریزی به این نتیجه رسیدیم که هر شخصی می‌خواهد با آثار باستانی پاریزی آشنا شود، ابتدا باید با کرمان آشنا شود. 

او افزود: پس از برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته، گروه تصویرگر هر کدام به انتخاب خودشان یکی از کتابهای ایشان را انتخاب کردند و توانستیم حدود ۴۰ اثر هنری از این گروه تهیه کنیم. آثار اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ در قالب یک کتاب با نام «آینه‌دار دوران» چاپ و در کتابخانه ملی رونمایی شد و از زمانی که تصمیم گرفتم این رویداد را برگزار کنیم. شرکت ملی مس از جایزه آینه دار دوران حمایت کرده اند. همچنین در این راه حبیب صادقی هنرمند برجسته کشورمان و حمید باستانی پاریزی فرزند استاد، محمدرضا شفیعی کدکنی، یدالله کابلی، استاد فرشچیان، رسول مرادی و علی خسروی ما را از نظر فکری و معنوی حمایت کرده‌اند. 

به گفته او؛ مجموعه فرهنگی «آینه‌داران دوران» با هدف بازشناسی چهره‌های مطرح فرهنگی ایران به نسل امروز پدید آمده است و در این راه می‌خواهیم از برنامه‌های متنوع هنری که می‌تواند مورد توجه جامعه معاصر باشد بهره ببریم و در هر دوره از یکی بزرگان دوران‌مان تجلیل کنیم. 

او افزود: باعث افتخار من است که فرصتی برایم فراهم شده تا بانی ارج نهادن به خدمات استاد باستانی پاریزی و استاد طاهره صفارزاده باشم. روح این دو استاد آن قدر بزرگ است که کارها به خوبی پیش می‌رود و خوشحالم که در این راه خانواده استاد باستانی پاریزی همراه ما هستند. 

در ادامه مراسم عباس دعایی به نمایندگی از هیات داوران بیانیه دومین جایزه آینه دار دوران را قرائت کرد.

بر اساس رای هیات داوران در این دوره از پنج تن از هنرمندان امیر دانش‌مراغه‌ای، نجوا عرفانی، بهتاش هزاوه، زهره صالحی و ابراهیم حسین زاده معروف به ابراهیم مقبلی به رسم یادبود تقدیر ویژه‌ شد و تمامی راه یافتگان به نمایشگاه در نظر گرفته شدند. 

دعایی همچنین از راه اندازی هیات امنا جایزه آینه دار دوران خبر داد و گفت: دبیرخانه دائمی این جایزه در خانه هنرمندان ایران برپا خواهد شد و در سال جاری شاهد راه اندازی مسابقه موسیقی به دبیری «پیروز ارجمند»، مسابقه شعر به دبیری «سید علی میرافضلی»، مسابقه گرافیک و پوستر به دبیری «علی خسروی» با موضوع کرمان و فرهیختگان کرمانی خواهیم بود. 

دعایی همچنین از «یدالله کابلی» برای طراحی نشان آینه دار دوران تقدیر و عنوان کرد: این نشان در این دوره به رسم ادب و احترام به استاد «محمد رضا شفیعی کدکنی» که همیشه مشوق ادامه راه برای استفاده از چهره‌های بزرگ کرمانی بودند، اهدا خواهد شد. 

«سیدمحمد گلاب زاده» مدیر مرکز کرمانشناسی دیگر سخنران این مراسم بود و گفت: من امروز اینجا هستم تا سلام مردم شریف کرمان و دکتر «زینی وند» استاندار محترم کرمان را به شما برسانم. ایشان به دلیل سیل اخیر نتوانستند در این مراسم حضور پیدا کنند. 

او در ادامه با اشاره به اینکه خواجوی کرمانی در دوره تاریخی خوبی متولد نشده بود، گفت: مسائل تاریخی و اجتماعی موجب شدند تا خواجوی کرمانی به شیراز مهاجرت کند. این شاعر گرانقدر اگر ۴۰ سال زودتر یا ۴۰ سال دیرتر متولد شده بود، بی‌شک زندگی بهتری داشت. 

مدیر مرکز کرمان‌شناسی ادامه داد: در کرمان پیش از تولد خواجوی کرمانی یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های آن روزگار برپا شده بود و چهره‌های به نامی در این دانشگاه تحصیل کرده بودند و درس می‌دانند اما با وقایع تاریخی که در کرمان رخ داد، این دانشگاه همچون سایر مراکز فرهنگی و علمی در کرمان تعطیل شدند و گرد مرگ بر این شهر نشست. 

به گفته گلاب زاده، خواجوی کرمانی به نوعی به دور دنیا سفر کرد و از هر گوشه دنیا چیزی آموخت و به دانش و علم و ادب خود افزود و از این نظر شباهت قریبی به استاد باستانی پاریزی داشت. 

در ادامه سید حسین مرعشی زاده در ستایش خواجوی کرمانی سخنانی ایراد کرد. 

همچنین در بخش دیگر مراسم «علیرضا حبیبی» ریاست رادیو فرهنگ لوح تقدیر و هدایایی را به سیدمحمود دعایی به عنوان یکی از چهره‌های «فرهنگ یار» اهدا کرد. دعایی نیز این هدیه را به فرزندش سیدعباس دعایی اهدا کرد. 

سید محمود دعایی پس از دریافت جایزه و لوح فرهنگ یار از سوی رادیو فرهنگ گفت: قدردان این تشویق‌ها هستم. با این تشویق‌ها کمک می‌کنید تا ما آدم‌تر باشیم. در دوران استاندار سید حسین مرعشی کارهای بزرگی در کرمان انجام شده است، یکی از این کارها ساخت مجسمه خواجوی کرمانی و نصب آن در کرمان است. 

او افزود: کرمانی ها، همه دوره‌ها خدمات ارزشمندی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، علمی و هنری از خود به جا گذاشته‌اند خدماتی که قرن‌ها اثرات آن به جا مانده و می‌ماند. 

در ادامه مراسم هادی سیف پژوهشگر هنرهای سنتی در سخنانی گفت: خواجوی کرمانی با تحقیق و بسیار آگاهانه به شیراز سفر کرد. در دوره‌ای که او به شیراز مهاجرت کرد؛ آوازه سعدی عالمگیر شده بود و تنگه الله اکبر شیراز مهد تجلی عرفان بود و عرفای بزرگی در این تنگه زندگی می‌کردند و خواجو نیز به خیل عرفای مقیم این تنگه پیوست. 

او در بخش پایانی سخنانش گفت: شیراز برای خواجو و خواجو برای ادب فارسی یک غنیمت هستند. 

«احسان آقایی» مدیر موزه هنرهای معاصر نیز در این مراسم گفت: از بانیان برگزاری جایزه آینه دار دوران قدردانی می‌کنم و خوشحالم با راه اندازی این جایزه شاهد خلق آثار ارزشمندی در حوزه هنرهای تجسمی هستیم. امیدوارم هنرمندان برگزیده این جایزه، روزی بدل به آینه داران دوران‌شان شوند. 

در ادامه این مراسم ارکستر ملی به رهبری «بردیا کیارس» قطعاتی از «حسین دهلوی» را اجرا کردند. 

در حاشیه برگزاری این مراسم ورکشاپ خط و نقاشی خط به دبیری «اسرافیل شیرچی» برگزار شد. 

اسرافیل شیرچی درباره کارگاه خوشنویسی که در حاشیه برگزاری دومین دوره جایزه آینه دار دوران برگزار شد، گفت: در این ورکشاپ ۲۰ هنرمند خوشنویس دعوت شدند تا هر یک بیتی از خواجوی کرمانی را بنویسند. 

او افزود: در واقع هر یک از این تابلوها پنجره‌ای از خط و رنگ هستند که به بیتی از خواجوی کرمانی مزین شده‌اند و دریچه‌ای برای شناخت بیشتر این شاعر هستند. 

شیرچی ادامه داد: از خواجوی کرمانی تا باستانی پاریزی، بهترین بهانه‌ای است که با آن می‌توان نام و یاد بزرگان سرزمین‌مان را با خط زیبای نستعلیق زنده نگاه داشت و از این راه می‌توان زمینه‌ای برای پیوند نسل‌های گذشته را با نسل جدید فراهم کرد. 

به گفته شیرچی؛ تمام آثاری که در این ورکشاپ خلق شده‌اند، پس از تکمیل شدن به موزه کرمان اهدا خواهند شد. این ورکشاپ با حمایت مرکز کرمان‌شناسی و موسسه آینه داران دوران برگزار شده است.

اجرای اختتامیه دومین جایزه آینه دار دوران را «باران نیک راه» به عهده داشت. 

در این برنامه فیلم شعر خوانی زنده یاد مرحوم «افشین یداللهی» در ستایش استاد باستانی پاریزی پخش شد که اجرای این شعر توسط شهرام ناظری انجام شده است.  سپس اعلام شد برای اثر اهدایی مرحوم یدالهی برای ایران با نام «من عاشق ایرانم» توسط موسسه آینه دار دوران در سالگرد درگذشت‌شان کاری تهیه خواهد شد. 

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز