کد خبر: 664907 A

وزیر کشور:

وزیر کشور با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب موضوع حاشیه‌نشینی را از اولویت‌های دوم آسیب‌های اجتماعی بر شمردند، تاکید کرد: شهرداری‌ها کمتر به مسائل اجتماعی پرداخته‌اند در حالی که ضمن اینکه باید به مسائل کالبدی شهر توجه شود باید به مسائلی اجتماعی همچون موضوع حاشیه‌نشینی نگاه ویژه داشت لذا شهرداری‌ها به تکالیف خود در حوزه اجتماعی عمل کنند.

به گزارش ایلنا،‌ عبدالرضا رحمانی فضلی در همایش شهرداران کلانشهرها و مراکز استان‌‌ها که امروز در محل این وزارتخانه برگزار شد، در سخنانی با انتقاد از نحوه عمل کمیسیون ماده ۱۰۰ در شهرداری‌ها گفت: کمیسیون ماده ۱۰۰ برای جلوگیری از تخلف است نه اینکه از هر تخلف با اعمال جریمه بگذریم.

وی با تأکید بر لزوم رعایت قانون و مقررات در ارکان مختلف شهرداری‌‌ها اظهار داشت: بیش از ۷۵ درصد جمعیت ایران در داخل زندگی می‌‌کنند که شهرداری‌‌ها نقش مهمی در مدیریت شهری و تامین خدمات آنها دارند.

وزیر کشور با تاکید بر تقویت واحدهای حقوقی در سیستم‌‌های اداری شهرداری‌ها تصریح کرد: باید اشراف کامل به قوانین داشته باشیم تا در انجام امور با مشکلات قانونی که می‌‌تواند باعث کندی انجام پروژه‌‌‌ها یا توقف آنها شود روبه‌‌رو نشویم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب موضوع حاشیه‌نشینی را از اولویت‌های دوم آسیب‌های اجتماعی بر شمردند، خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها کمتر به مسائل اجتماعی پرداخته‌اند در حالی که ضمن اینکه باید به مسائل کالبدی شهر توجه شود باید به مسائلی اجتماعی همچون موضوع حاشیه‌نشینی نگاه ویژه داشت لذا شهرداری‌ها به تکالیف خود در حوزه اجتماعی عمل کنند.

وی با بیان اینکه برای نخستین بار کمیسیون کلانشهرها با عضویت شهردار تهران و رئیس شورای عالی استان‌ها و استاندار تهران و دیگر مسئولان در این دولت تشکیل شده است، ابراز داشت: تنها دستگاهی که در این کمیسیون لایحه، طرح و پیشنهاد آورده وزارت کشور است در حالی که شهرداری‌‌‌ها در این زمینه فعال شرکت نکرده‌‌‌اند به طوری که شورای عالی استان‌ها می‌تواند به طور مستقیم لوایح و طرح‌های خود را به مجلس ارائه کند اما تاکنون اقدامی نکرده ولی وزارت کشور از این موضوع استقبال می‌کند.

وزیر کشور اضافه کرد: لایحه درآمد پایدار شهرداری‌‌‌ها در کمیسیون کلانشهرها تصویب و به دولت ارائه شده بود که اخیرا این لایحه با امضای رئیس‌‌‌جمهور به مجلس ارائه شد، تصویب این لایحه می‌‌‌تواند بسیاری از مشکلات شهرداری‌‌‌ها را حل کند هر چند پیشنهاد می‌‌‌شود، خود شهرداران و شورای عالی استان‌ها نیز در مراحل تصویب این لایحه به قانون فعال عمل کنند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه رضایتمندی مردم باید به عنوان یک اصل مهم برای مدیران شهری قلمداد شود، عنوان کرد: شهرداری‌‌ها در ایجاد رضایتمندی و انگیزه دادن در مردم بسیار موثر هستند بنابراین برنامه‌‌های‌‌‌تان را به گونه‌ای تنظیم کنید تا در راستای افزایش رضایتمندی مردم و انگیزه دادن و امید دادن به آنها باشد.

وی افزود: شهرداری‌ها باید ظرفیت‌‌‌سازی مناسب در ابعاد اداری، نیروی انسانی و امکانات و قوانین انجام دهند تا با تصویب قانون مدیریت یکپارچه بتوانند مسئولیت بیشتری را در اداره شهرها برعهده گیرند.

وزیر کشور اضافه کرد: لایحه مدیریت یکپارچه شهری در کمیسیون کلانشهرها در مرحله نهایی تصویب است که با تصویب آن در دولت و مجلس اختیارات بیشتری به شهرداری‌ها سپرده خواهد شد. 

عبدالرضا رحمانى فضلى
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر