کد خبر: 625216 A

ربیعی خبر داد:

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد:1 ۷۶۰ هزار خانوار یعنی حدود ۳۰ درصد به خانوارهای تحت پوشش1 نهادهای حمایتی اضافه می‌شوند که در این برنامه فقط بحث دادن پول نخواهد بود بلکه بحث توانمندسازی هم در دستورکار است.

به گزارش ایلنا، علی ربیعی با اعلام این خبر گفت: خوشبختانه برنامه کاهش فقر را برای نخستین بار در برنامه بودجه بردیم و کاهش فقر را از کارهای یک بعدی و یکجانبه به سمت بسته کاهش فقر پیش بردیم و مهمترین تصمیمی که گرفته شد این بود که ما اکنون ۲۰۰ هزار خانوار را تحت پوشش داریم که با بعد خانوارشان رقمی حدود ۱۰ میلیون نفر می‌‌‌شوند و تصمیم گرفته شد ۷۶۰ هزار خانوار را هم به آن اضافه کنیم یعنی ۳۰ درصد به خانوارهایی که زیرپوشش حمایتی داریم.

وی افزود: روش تغییر پیدا کرد، نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد و سازمان بهزیستی پشت نوبتی اینها خواهند بود و علاوه بر این، کمیته‌‌‌هایی را در شهرستان‌‌‌ها تشکیل دادیم که اعضای آن وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی و کمیته امداد است و سازمان‌‌‌های مردم‌‌‌نهادی که در زمینه فقرزدایی کار می‌‌‌کنند آنها را هم اضافه و این سازمان‌‌‌ها را هم دخیل می‌‌کنیم تا افراد تحت پوششی که این سازمان‌‌‌ها می‌‌شناسند را هم بکار بگیریم.

وزیر کار ادامه داد: این تصمیم از این جهت خواهد بود که ما سازمان‌‌‌های مردم‌‌‌نهاد را هم وارد چرخه کار می‌‌‌کنیم و با دقت بیشتر و هزینه‌‌های کمتر، بحث کمکرسانی را دنبال می‌‌‌کنیم، ضمن اینکه این کار فقط بحث دادن پول نخواهد بود بلکه بحث توانمندسازی هم در دستورکار است.

ربیعی اضافه کرد: در بحث بسته کاهش فقر، ما امسال برنامه‌‌‌ریزی کردیم و از روستاها شروع خواهیم کرد و اشتغال روستایی را با یک اولویتی برای مددجوها و افراد تحت پوشش سازمان‌‌‌های مردمی و نهادها قرار می‌‌‌دهیم.

وی ادامه داد: این افراد ثبت‌‌‌نام می‌‌‌کنند و تضامین لازم را هم سازمان‌‌‌های مردم‌‌‌نهاد می‌‌‌دهند و دیگر بانک‌‌‌ها تضمینی نخواهند گرفت.

وزیر کار افزود: پیش‌‌بینی کردیم که بیش از ۱۰۰ هزار یا ۱۵۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش را در طرح وام روستائیان قرار دهیم که این افراد از چرخه حمایت خارج خواهند شد.

ربیعی اضافه کرد: در واقع سازمان فنی و حرفه‌‌‌ای آنها را آموزش خواهند داد و آماده وام‌‌‌گیری خواهند شد و سازمان‌‌‌های مردم‌‌‌نهاد مانند کمیته امداد و سازمان بهزیستی نیز به عنوان مددکار، این روند را دنبال خواهند کرد. سقف این وام متناسب با طرح‌‌‌هایشان خواهد بود اما این افراد معمولاً وام‌‌‌های خُرد می‌‌گیرند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: با آن تصمیمی که برای افزایش مددجوها گرفتیم، اکنون یک خانوار پنج نفره حدود ۷۰۰ هزار تومان با یارانه‌‌‌اش خواهد گرفت که ما فکر می‌‌کنیم حداقل دستمزد است.

ربیعی افزود: در بحث بسته تأمین مسکن نیز حدود ۱۹ هزار واحد ما امسال تأمین مسکن حمایتی خواهیم داشت که در بحث حمایتی آن را دنبال می‌‌‌کنیم البته مسکن معلولان را بنیاد مسکن دنبال می‌‌کند.

وی اضافه کرد: در زمینه امنیت غذایی و سبد غذایی نیز در روستاها برای مبارزه با سوءتغذیه، امسال بودجه پیش‌‌‌بینی کردیم و در زمینه حمایت تحصیلی و بازماندگان از تحصیل نیز هزینه تحصیل مددجویان تأمین می‌‌‌‌شود و جزو بسته حمایتی ماست و ما آن را دنبال می‌‌کنیم.

وزیر کار افزود: در بحث ایجاد سیستم تأمین اجتماعی نیز حدود ۳۳۵ هزار نفر را در پوشش تأمین اجتماعی از افراد و نهادهای حمایتی قرار دادیم که این افراد به هر حال به سالمندی که رسیدند از نظام تأمین اجتماعی منتفی خواهند شد.

ربیعی گفت: امسال حدود ۲۳۰ میلیارد تومان برای زنان سرپرست خانوار و بیمه کردن آنها تأمین اعتبار کردیم.

وی با بیان اینکه این برنامه‌‌ها برنامه‌‌های خود دولت است که از سال ۹۶ بخشی را اجرا کردیم و ادامه آن در سال ۹۷ برعهده وزارت کار و رفاه اجتماعی گذاشته شده است و دنبال خواهیم کرد، اظهار داشت: ما از بی‌‌‌‌نظمی در مسائل رفاهی به سمت یک نظم و براساس یک نظریه توانمندسازی رسیدیم و ابعاد مختلف را هم در نظر گرفتیم؛ اعم از بخش درمان، آموزش مسکن، اشتغال و معیشت را مدنظر داریم که یک بسته کامل همدیگر را معنا کند و اکنون نیز روی چرخه توانمندسازی کار می‌‌‌کنیم که زیرساخت‌‌‌های آن در دولت قبل بود و در این دولت نیز مبارزه با فقر مطلق و امحای فقر را کار می‌‌‌کنیم.

علی ربیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر