خبرگزاری کار ایران

| 05:11   
کد خبر : ۱۳۷۹۳۳۵
علی باقری:

ناتو امنیت‌ساز نیست/ کشورهای منطقه از بلوغ سیاسی لازم برای حل مشکلات برخوردارند

معاون سیاسی وزارت امور خارجه تاکید کرد: حضور ناتو در افغانستان بر همه ثابت کرد که ناتو نه‌تنها امنیت‌ساز نیست، بلکه به‌عنوان عامل ترویج ناامنی نیز عمل می‌کند.

ناتو امنیت‌ساز نیست/ کشورهای منطقه از بلوغ سیاسی لازم برای حل مشکلات برخوردارند

به گزارش ایلنا، علی باقری که برای برگزاری دور جدید رایزنی‌های سیاسی با همتای لهستانی خود در ورشو به سر می‌برد، در دیدار با تعدادی از سفرا و دیپلمات‌های خارجی مقیم لهستان گفت: سیاست همسایگی دولت جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر اینکه مناسبات سیاسی دوجانبه ایران و همسایگان را در این مقطع ارتقاء داد، بسترساز ثبات و مشوق همکاری‌های اقتصادی نیز شد.

وی با اشاره به کارآمدی سیاست راهبردی همسایگی دولت جمهوری اسلامی ایران و در تبیین مولفه‌های اصلی این سیاست اظهار داشت: اعتماد متقابل سیاسی، اتکا به ظرفیت‌های منطقه برای حل و فصل مشکلات، بهره‌گیری از ظرفیت‌های فرامنطقه برای توسعه و پیشرفت و در نهایت، تحکیم پیوندهای اقتصادی و به عبارت دیگر، نهادینه‌سازی همکاری‌های اقتصادی و ارتقای سرمایه‌گذاری و توسعه تجارت میان کشورهای منطقه از جمله مهم‌ترین مولفه‌های سیاست همسایگی است.

این دیپلمات ارشد با اشاره به احیای روابط ایران و عربستان تصریح کرد: ابتکار راهبردی تهران و ریاض نشان داد کشورهای منطقه از بلوغ سیاسی لازم برای حل و فصل مشکلات در درون منطقه برخوردارند.

باقری با اشاره به استقبال همه بازیگران سیاسی از توافق ایران و عربستان، خاطرنشان کرد: تنها موجودیتی که از تعامل تهران و ریاض نگران شد و حتی نتوانست ناراحتی و دل‌مشغولی خود را پنهان کند، رژیم اشغالگر قدس بود، چراکه ماهیت آن بر تنش و بی‌ثباتی بنا شده و تنها عامل ناامنی و آشوب در منطقه است.

وی در پاسخ به پرسش یکی از سفرا درباره نقش ناتو در منطقه ابراز داشت: حضور ناتو در افغانستان بر همه ثابت کرد که ناتو نه‌تنها امنیت‌ساز نیست، بلکه به‌عنوان عامل ترویج ناامنی نیز عمل می‌کند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه ادامه داد: حاصل بیست سال حضور کشورهای عضو ناتو در افغانستان ۴۵ برابر شدن تولید مواد مخدر در این کشور بود.

براساس این گزارش، در این نشست که سفرا و دیپلمات‌هایی از آسیا و اروپا حضور داشتند، چند تن از سفرا به اظهارنظر پرداختند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز