کد خبر: 1079485 A

مصباحی‌مقدم در گفت‌وگو با ایلنا:

لاریجانی بخشی از آراء رئیسی را جذب می‌کند/ موضع شورای نگهبان را درباره احمدی‌نژاد تایید می‌کنم/ اصلاح‌طلبان قدرت بسیج هوادارانشان را ندارند

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه شورای نگهبان باید مثل فرشته عدالت کور باشد و به مرّ قانون عمل کند، شرایط جریان‌های مختلف سیاسی را بررسی و تاکید کرد که بخشی از آرای رئیسی جذب لاریجانی می‌شود.

لاریجانی بخشی از آراء رئیسی را جذب می‌کند/ موضع شورای نگهبان را درباره احمدی‌نژاد تایید می‌کنم/ اصلاح‌طلبان قدرت بسیج هوادارانشان را ندارند

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی‌مقدم عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره نقش شورای نگهبان در افزایش مشارکت با تایید کاندیداهایی که پشتوانه رای مردمی دارند، اظهار داشت: معتقدم همانطور که شورای نگهبان اعلام کرده است، اگر به مرّ وظیفه قانونی خودش را عمل کند، نباید نگاه شورای نگهبان به شیوه انتخابات سیاسی، جناحی و بر اساس انتظارات جریان‌های سیاسی باشد. همچنین شورای نگهبان باید صرفاً انطباق شرایط کاندیداها را مورد توجه قرار دهد و اینکه ببینند آیا کاندیداها شرایط لازم را دارند یا ندارند؛ هر کسی بیش از ۵۰ درصد آرای از اعضای شورای نگهبان را بیاورد، یعنی از ۱۲ عضو ۷ رای بیاورد، صلاحیتش مورد تایید قرار می‌گیرد و می‌تواند وارد عرصه انتخابات شود.

وی افزود: طبعاً این نکته وجود دارد که کسانی باید به میدان بیایند که شورای نگهبان بتواند قد، قواره و توانایی آنها و انطباق شرایط‌شان را بیش از دیگران احراز کند. اگر جریان‌های سیاسی افرادی را دارند که از چنین وضعیتی برخوردار بوده باید به میدان می‌آوردند، البته اکنون نیز افراد خوبی از دو جریان سیاسی و حتی سه جریان سیاسی به میدان آمده‌اند. 

عضو جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه از این جهت شورای نگهبان باید شبیه فرشته عدالت عمل کند، اظهار داشت:  شنیده‌اید که می‌گویند فرشته عدالت کور است؟ یعنی هیچ‌گونه تاثیرپذیری از فضاسازی‌ها و از انتظارات خارج از مبانی قانونی نباید داشته باشد.

وی درباره اینکه برخی از اعضای شورای وحدت و ائتلاف می‌گویند بعد از ثبت‌نام لاریجانی اجماع از روی  رئیسی برداشته شده است، بیان داشت: در شورای وحدت و شورای ائتلاف و حتی علاوه بر این‌ها جریان جبهه پایداری اجماعی به وجود آمده است. اگر مرادمان جریان‌های سیاسی باشند این سه مجموعه که فراگیری دارند و همه تشکل‌ها و شخصیت‌های برجسته جریان اصولگرا را فرا می‌گیرند به اتفاق، نظرشان با آقای رئیسی بوده و بر آقای رئیسی اجماع کرده‌اند.

مصباحی‌مقدم خاطرنشان کرد:  این اجماع اصلاً متزلزل نشده است و هیچ یک از کسانی که در این سه حوزه جریان اصولگرایی تعریف می‌شوند اظهارنظری نکرده‌اند که خلاف این موضوع را نشان دهد، بلکه محکم در حمایت از ایشان ادامه خواهند داد و البته آقای لاریجانی شخصیت محترمی است اما چون این مجموعه روی آقای رئیسی توافق دارند، نشنیدم که هیچ‌گونه تمایلی نسبت به آقای لاریجانی ابراز کرده باشند.

وی درباره تایید صلاحیت احمدی‌نژاد برای بالا رفتن مشارکت و اینکه او در نظر سنجی‌ها با اقبال روبرو است، با بیان اینکه من ندیدم که احمدی‌نژاد در نظرسنجی‌ها جلو باشد و نمی‌توانم آن را تایید کنم، گفت: اما اینکه آیا باید تایید شود تا مشارکت بالا برود، باید بگویم که نگاه شورای نگهبان این نیست و من موضع شورای نگهبان را قانونی می‌دانم و تایید می‌کنم.

این کنشگر سیاسی اصولگرا درباره اقبال مردم به جریان اصلاح‌طلب با حضور پزشکیان و جهانگیری اظهار داشت: یک مَثِل عرب می‌گوید «در تابستان شیر را خراب کردید»، این مثال شامل حال جریان اصلاح‌طلب می‌شود، یعنی دو دوره ریاست‌جمهوری، دوره دهم مجلس و دوره حاضر شوراهای شهر تهران و کلان‌شهرها یک نماد روشن از کارایی یا عدم کارایی جریان اصلاح‌طلبی است و همین موجب واگرایی هواداران آنها شده است. از این جهت من خیلی روشن باورم نیست که بتوانند افکار عمومی را بسیج کنند و هواداران خودشان را به صورت گسترده پای صندوق‌های رای بیاورند. 

وی یادآور شد: برجسته‌ترین فرد در این مجموعه آقای جهانگیری است که با توجه به تجربه های طولانی قبلی در مدیریت و همچنین نقشی که در این دولت داشته، فرد کوچکی نیست و شخصیت برجسته‌ای است اما عملکردهاست که مردم را جذب و یا دفع می‌کند.

نماینده پیشین مجلس درباره آسیب حضور علی لاریجانی به پایگاه رای رئیسی تاکید کرد: من احتمال آن را خیلی دور نمی‌دانم که آقای لاریجانی اگر تا آخر در انتخابات بماند، مقداری از آراء آقای رئیسی را جذب کند.

انتهای پیام/

خبرنگار: کیانوش درویشی

لاریجانی انتخابات ریاست جمهوری رئیسی در انتخابات 1400 جهانگیری و پزشکیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر