خبرگزاری کار ایران

رییس اسکودا در گفت‌و‌گو با ایلنا:

گزارشی درخصوص لغو آزمون وکالت به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ارسال کردیم/ از طرف داوطلبانی که ضربه خوردند، شکایت می‌کنیم

asdasd
کد خبر : ۱۰۶۳۵۳۴

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در خصوص پیگیری قانونی تعویق آزمون وکالت نیز گفت: گزارشی به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ارسال کردیم و ملاقاتی نیز با اعضای این کمیسیون خواهم داشت که این موضوع را مورد بررسی قرار دهند. همچنین به سازمان بازرسی کل کشور نیز نامه زدیم که به این موضوع ورود کند تا مشخص شود علت اعلام لغو آزمون در زمانی که تنها ساعاتی با زمان آزمون باقیمانده چیست.

جعفر کوشا در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، در خصوص لغو آزمون وکالت، اظهار کرد: ما وظیفه قانونی داریم که آزمون وکالت را برگزار کنیم؛ این آزمون در سال ۹۹ باید گرفته می‌شد و عدم برگزاری این آزمون خلاف قانون است. موضوع داوطلبان و خانواده‌های آنها را نیز باید مد نظر قرار داد؛ داوطلبان برای اشتغال و آزمون امید دارند. مسئله دوم نیز سوء جریان، سوءمدیریت و شرایط خاص کشور درباره مقابله با کروناست.

رییس اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری ایران افزود: ما به عنوان اتحادیه، نماینده کانون‌ها برای برگزاری آزمون‌ها هستیم. یعنی در واقع هر ساله در اردیبهشت ماه رؤسای کانون‌ها با رؤسای دادگستری و رییس دادگاه انقلاب ظرفیت‌ها را مشخص می‌کنند و طی نامه‌ای ما را نماینده قرار می‌دهند. یعنی ما نماینده هستیم و اصالت نداریم. ما به عنوان نماینده بهترین سازمانی را که در بحث فنی و تخصصی تبحر در برگزاری آزمون دارد را انتخاب می‌کنیم و ما سازمان سنجش را انتخاب کردیم؛ اسکودا به عنوان کارفرما و سازمان سنجش به عنوان پیمانکار و مجری است.

وی با بیان اینکه به سازمان سنجش اعتماد کامل داشتیم و داریم، گفت:  معمولاً در هر سال، آبان ماه آزمون برگزار می‌شد اما در دو سال اخیر این آزمون در آذر ماه برگزار شد. بنابراین طبق روال آزمون سال ۹۹ باید ۲۸ آذر ماه برگزار می‌شد اما متاسفانه با شیوع ویروس کرونا پیامک‌های زیادی مبنی بر درخواست تعویق آزمون دریافت ‌کردیم. ما‌هم به دلیل حفظ سلامت داوطلبان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آزمون را به تعویق انداختیم.

کوشا ادامه داد: طبق توافق ما با سازمان سنجش، ۲۲ اسفند برای برگزاری آزمون تعیین شد اما متاسفانه پس از اینکه کارت‌های ورود به جلسه توزیع شد، مسئولی در ستاد ملی مقابله با کرونا طی تماسی تلفنی با رییس سلزمان سنجش اعلام می‌کند که این آزمون به دلیل شرایط کرونایی نباید برگزار شود و سپس این درخواست به صورت کتبی به رئیس سازمان سنجش اعلام می‌شود. در نهایت سه‌شنبه صبح اعلام می‌شود و دلیل لغو آن هم تعداد کم مراکز آزمون اعلام شد.

وی تأکید کرد: ما انتظار داشتیم سازمان سنجش طبق پروتکل‌های بهداشتی مراکز برگزاری آزمون را افزایش دهد اما متاسفانه به جای افزایش مراکز برگزاری، آزمون را لغو می‌کنند.

رییس اسکودا ادامه داد: ظاهراً سازمان سنجش لیست تمامی آزمون‌ها را به ستاد مقابله با کرونا اعلام کرده است و کمیته انتظامی ستاد با برگزاری آزمون استخدامی و دکتری با تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر از آزمون وکالت و حتی آزمون وکالت موافقت کرده است اما به دلیل افزایش ندادن حوزه‌های آزمون توسط سازمان سنجش، ستاد ملی مقابله با کرونا آزمون را لغو کرد. 

این حقوقدان خاطرنشان کرد: ما نباید با روان مردم بازی کنیم؛ احساس ناامنی بدتر از ناامنی است. این آقایان در سازمان سنجش هم سومدیریت داشتند و هم با نهاد وکالت مشکل داشتند.

کوشا یادآور شد: پس از لغو آزمون ۲۲ اسفند، با رئیس سازمان سنجش دیدار کردیم و ایشان اعلام کردند که اولین جلسه بعد از عید نوروز آزمون را برگزار خواهند کرد. بر همین اساس تاریخ ۲۰ فروردین ماه را برای ما نهایی کردند. اما مجدداً پس از مدتی اعلام کردند که آزمون برگزار نخواهد شد و ما باید به ستاد مقابله با کرونا برویم و برای برگزاری آزمون مجوز دریافت کنیم و ما نیز با مراجعه به سناد مقابله با کرونا مجوز برگزاری آزمون را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دریافت کردیم اما مجدداً ستاد مقابله با کرونا ضمیمه‌ای به مجوز خطاب به سازمان سنجش ارسال کرد و طبق آن ضمیمه، سازمان سنجش اعلام کرد آزمون برگزار نخواهد شد. اما در نهایت با پیگیری‌های ما و شفاف سازی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، قرار بر برگزاری آزمون شد و کارت‌ها نیز توزیع شد. یک روز قبل از آزمون در حالی که ما در حال مستقر شدن در حوزه‌ها بودیم، ساعت ۱۹:۳۰ خبر لغو آزمون به ما رسید. 

وی با بیان اینکه به نظر من این افراد با عناد یا سو مدیریت هدف لغو آزمون وکالت را داشتند، افزود: این افراد قصد دارند وکلا حکومتی شوند. وکیلی که پروانه خود را از قوه قضاییه دریافت کند، نمی‌تواند استقلال در اطلاع رسانی شفاف اخبار پرونده‌ها را داشته باشد. در حالی که ما سعی می‌کنیم همیشه تعامل داشته باشیم و با وجود اینکه این وضعیت پیش آمده، تقابل نخواهیم کرد و بنای تقابل در سیاست ما نیست اما متاسفانه تعامل کنونی ما نیز مورد سوء استفاده قرار گرفته و کاملاً یک طرفه است.

کوشا در خصوص پیگیری قانونی تعویق آزمون وکالت نیز گفت: گزارشی به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ارسال کردیم و ملاقاتی نیز با اعضای این کمیسیون خواهم داشت که این موضوع را مورد بررسی قرار دهند. همچنین به سازمان بازرسی کل کشور نیز نامه زدیم که به این موضوع ورود کند تا مشخص شود علت اعلام لغو آزمون در زمانی که تنها ساعاتی به آزمون باقی مانده چیست.

رییس اسکودا تأکید کرد: حتماً شکایت به معنای تظلم و دادخواهی از طرف داوطلبانی که ضربه روحی، روانی و مادی دیدند، خواهیم کرد.

انتهای پیام/
آناهیتا یاوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز