خبرگزاری کار ایران

رژیم غذایی مدیترانه ای عمر زنان را طولانی تر می کند

asdasd
کد خبر : ۱۴۸۹۵۶۷

نتایج یک تحقیق جدید که در مورد بیش از ۲۵ هزار زن و به مدت ۲۵ سال انجام شده، نشان می‌دهد زنانی که به شکل مداوم رژیم مدیترانه‌ای را در برنامه غذایی خود دنبال می‌کنند، بسیار بیشتر از کسانی که این رژیم را دنبال نمی‌کنند، عمر خواهند داشت.

دکتر سامیا مورا متخصص قلب و استاد دانشکده هاروارد بوستون آمریکا درباره این تحقیق به سی‌ان‌ان گفت: «این تحقیق نشان می دهد که برای زنان علاقه مند به داشتن عمر طولانی، پیروی از یک الگوی غذایی مدیترانه‌ای می تواند منجر به کاهش حدود یک چهارم از خطرات مرگ در بیش از ۲۵ سال شود.

محققان  خون و سایر نشانگرهای زیستی  ۲۵ هزار و ۳۱۵ زن سالم شرکت‌کننده را بین سال‌های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۶ جمع‌آوری کردند. این زنان بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ مورد ارزیابی مجدد قرار گرفتند.

این مطالعه نشان داد که نه تنها پیروی دقیق از رژیم غذایی مدیترانه ای خطر مرگ زودرس را تا ۲۳ درصد کاهش می دهد، بلکه خطر مرگ ناشی از سرطان را تا ۱۷ درصد و مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی را تا ۲۰ درصد کاهش می دهد.

رژیم غذایی معروف به رژیم غذایی مدیترانه‌ای چیست؟

رژیم غذایی مدیترانه ای شامل پخت و پز ساده و مبتنی بر گیاه است. در این سبک تغذیه، بیشتر وعده‌های غذایی بر روی میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، لوبیا و دانه ها، با مقداری آجیل و به ویژه روغن زیتون فوق بکر یا فرابکر متمرکز است.

چربی های غیر از روغن زیتون، مانند کره، به ندرت مصرف می شوند، همچنین باید از مصرف شکر یا غذاهای فراوری شده اجتناب شود.

گوشت قرمز معمولاً فقط برای طعم دادن به غذا استفاده می شود.

خوردن ماهی سالم و چرب، که سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ است در این رژیم غذایی، توصیه می شود و تخم مرغ، لبنیات و مرغ در مقادیر بسیار کمتر از رژیم غذایی سنتی مصرف می شوند.

اما چرا این تحقیق در مورد زنان مهم است؟

مغز یک زن در سطح مولکولی متفاوت از مغز یک مرد فعالیت می‌کند. همچنین اندازه قلب یک زن ممکن است با قلب یک مرد متفاوت باشد و زنان علائم حمله قلبی کاملا متفاوت از مردان از خود نشان می‌دهند.

متابولیزه کردن الکل و داروها در زنان نسبت به مردان متفاوت است و تفاوت‌هایی مثل قاعدگی و یائسگی یک دسته دیگری از خطرات جسمی را برای زنان را ایجاد می کند.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند در کاهش‌ خطر ابتلا به سرطان سینه، افسردگی، دیابت، کلسترول بالا و از دست دادن حافظه به زنان کمک کند

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز