خبرگزاری کار ایران

| 18:14   
کد خبر : ۱۳۹۴۴۴۸
رئیس‌جمهوری لیتوانی:

نیاز به بستن شدن مرزها با بلاروس در حال کمرنگ شدن است

رئیس‌جمهوری لیتوانی گفت که نیاز به بستن مرزهای این کشور با بلاروس با کاهش خطر تجاوز مزدوران گروه واگنر، کم‌رنگ‌تر می‌شود.

نیاز به بستن شدن مرزها با بلاروس در حال کمرنگ شدن است

به گزارش ایلنا به نقل از سی‌ان‌ان، «گیتاناس نائوسدا» رئیس‌جمهوری لیتوانی گفت که نیاز به بستن مرزهای این کشور با بلاروس با کاهش خطر تجاوز مزدوران گروه واگنر، کم‌رنگ‌تر می‌شود.

نائوسدا به شبکه تلویزیونی لیتوانیایی «ال‌آر‌تی» گفت: «این موضوع مربوط به چند هفته پیش است که کاملاً آشکار بود که تهدیداتی مبنی بر انتقال گروه واگنر به بلاروس شروع شده و هم‌زمان اطلاعاتی مبنی بر حضور تعدادی از نیروهای این گروه در منطقه آموزشی گوژا منتشر شد».

لهستان هفته گذشته در پاسخ به نگرانی‌های اخیر مبنی بر تجمع نیروهای واگنر در امتداد مرز با بلاروس، میزبان نشستی با کشورهای بالتیک بود.

«ماریوش کامینسکی» وزیر کشور لهستان در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک گفته بود که این کشورها در صورت وجود شرایط بحرانی و صرف‌نظر از این‌که این تهدید متوجه مرز لهستان، لیتوانی یا لتونی باشد، مایل به اقدامی مشترک هستند.

با این حال، نائوسدا، به نشانه‌هایی اشاره کرد که وضعیت در امتداد مرز شروع به تثبیت می‌کند و گفت: «هیچ اطلاعات مشخصی وجود ندارد که نشان دهد اعضای گروه واگنر به مرزهای ما نزدیک بوده یا در تلاش برای ایجاد بی‌ثباتی هستند». 

پس از «مرگ یوگنی پریگوژین» رهبر گروه واگنر در یک سانحه هوایی در ماه گذشته میلادی، پرسش‌هایی در مورد آینده نیروهای این گروه مستقر در بلاروس به وجود آمد.

رئیس جمهوری لیتوانی در پاسخ به این پرسش که آیا چشم‌انداز بسته شدن کامل مرزهای این کشور با بلاروس اهمیت خود را از دست می‌دهد، پاسخ داد: «فکر می‌کنم می‌توانیم چنین بگوییم».

وی ادامه داد: «اگر شرایط پیچیده شود، ما به یک شکل عمل می‌کنیم. اگر وضعیت به همین صورت باقی بماند یا حتی تثبیت شود، باید طور دیگری عمل کنیم. هیچ‌کس نمی‌خواهد دوباره مرزها را فقط برای سرگرمی ببندد».

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز