خبرگزاری کار ایران

| 01:26   
کد خبر : ۱۲۶۳۲۱۹

واکنش کاخ سفید به تصمیم پکن برای تعلیق همکاری‌ها با واشنگتن

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در واکنش به تصمیم پکن برای تعلیق همکاری‌ها با واشنگتن، آن را «اقدامی غیرمسئولانه» خواند.

واکنش کاخ سفید به تصمیم پکن برای تعلیق همکاری‌ها با واشنگتن

به گزارش ایلنا، «جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در واکنش به تصمیم پکن برای تعلیق همکاری‌ها با واشنگتن، آن را «اقدامی غیرمسئولانه» خواند.

کربی گفت که آمریکا به‌شدت مایل به کاهش تنش‌ها با چین در سریع‌ترین زمان ممکن دارد اما اقدام چین در توقف برخی ارتباطات با واشنگتن غیر مسئولانه است.

مقام‌های پکن در واکنش به سفر اخیر «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، از تعلیق همکاری‌های خود با واشنگتن در مسائل اساسی خبر دادند.

لغو گفت‌وگوهای نظامی میان واشنگتن و پکن و همکاری در زمینه تغییرات اقلیمی و جرایم فرامرزی و مهاجرت غیرقانونی از جمله این مسائل اساسی است.

وزارت خارجه چین همچنین در واکنش به سفر اخیر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، وی را تحریم کرد.

این وزارتخانه به طور مشخص اعلام نکرد که پلوسی هدف چه تحریم‌هایی قرار گرفته است.

در ادامه تأکید شده است که نانسی پلوسی به‌رغم هشدارهای قاطعانه و ابراز نگرانی عمیق چین، در اقدامی لجوجانه به تایوان سفر کرد.

وزارت خارجه چین همچنین اعلام کرد که سفر نانسی پلوسی به تایوان، «دخالتی جدی در امور داخلی چین» و «تلاش برای نفوذ در حاکمیت و تمامیت ارضی چین و به خطر انداختن صلح و ثبات تنگه تایوان» بوده است.

 

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز