خبرگزاری کار ایران

| 05:49   
کد خبر : ۱۳۷۶۱۳۵

نازل برج خنک کننده و کاربرد آن

نازل برج خنک کننده، قطعه ای است برای پاشیدن و پخش کردن جریان آب گرم در برج خنک کننده که به این نازل ها افشانک کولینگ تاور نیز گفته می شود. نازل ها با ایجاد یک جریان جنبشی در برج خنک کننده سبب باشیدن آبگرم می‌ شوند و از این رو به آنها دوش پاشش کولینگ تاور نیز گفته می‌ شود.

نازل برج خنک کننده و کاربرد آن

نازل برج خنک کننده، قطعه ای است برای پاشیدن و پخش کردن جریان آب گرم در برج خنک کننده که به این نازل ها افشانک کولینگ تاور نیز گفته می شود. نازل ها با ایجاد یک جریان جنبشی در برج خنک کننده سبب باشیدن آبگرم می‌ شوند و از این رو به آنها دوش پاشش کولینگ تاور نیز گفته می‌ شود. نازل کولینگ تاور دارای انواع بسیار و اشکال مختلف می ‌باشد که همگی معمولاً از مکانیزم وجود یک صفحه یا سطح جهت پاشش استفاده می‌ کنند. هر نازل متناسب با طراحی و کیفیت جریان آب در گردش مورد استفاده قرار می ‌گیرد. برخی از نازل ها نیاز به فشار آب بالاتری دارند و برخی به صورت ثقلی کار می ‌کنند.

نحوه کار و وظیفه اصلی نازل برج خنک کننده

وظیفه نازل برج خنک کننده، توزیع جریان آب گرم تحت شعاع معین بر روی پکینگ مدیا می ‌باشد. بعد از پخش شدن آب توسط این سیال در تماس با هوای القایی ایجاد شده فن برج خنک کننده قرار می‌ گیرد. توزیع آب در دوش ها توسط یک مکانیزم خاص و با استفاده از ایجاد یک جنبش در جریان آب صورت می ‌پذیرد.

مبحث نازل در علم سیالات با افزایش سرعت و فشار سبب پاشیده شدن و پخش شدن جریان آب گرم ورودی برج خنک کننده بر روی سطوح پکینگ می گردد. آب گرم و داغ توسط فلنچ های ورودی به بخش سیستم توزیع آب هدایت می‌ شود. سیستم تقسیم کننده آب ثابت شامل نازل، بست کمربندی، واشرهای اورینگ، درپوش، کرپی و لوله های انشعابی می ‌باشد. توزیع کننده آب وابسته به نوع برج خنک کننده (مکعبی یا مخروطی) می تواند از انواع مربع پاش یا داره پاش طراحی گردد.

وظیفه اصلی نازل برج خنک کننده

اصلی ترین وظیفه نازل در کولینگ ‌تاور، توزیع جریان آب گرم تحت شعاع معین بر روی پکینگ ‌مدیا می باشد. پس از پاشیدن آب، این سیال در تماس با هوای القایی ایجاد شده فن برج خنک کننده قرار می‌ گیرد. توزیع آب در دوش ‌ها توسط یک مکانیزم خاص و با استفاده از ایجاد تلاطم در جریان آب انجام می‌پذیرد.

در بسیاری از انواع نازل برج خنک کننده این تلاطم توسط قطعات پروانه‌ ای شکل (روتور) صورت می ‌گیرد. کاهش سطح مقطع و ایجاد تلاطم در جریان آب سبب از هم گسیختگی جریان آب و در اصطلاح اسپری شدن قطرات خروجی می‌ شود. به همین دلیل به این مدل مه پاش ‌ها ، نازل اسپری برج خنک‌کننده (spray nozzle) نیز گفته می‌ شود.

آب گرم و داغ توسط فلنچ ‌های ورودی به بخش سیستم توزیع آب هدایت می ‌گردد. سیستم تقسیم کننده آب ثابت شامل نازل، بست کمربندی، واشرهای اورینگ، درپوش، کرپی و لوله ‌های انشعابی می ‌باشد. توزیع کننده آب وابسته به نوع کولینگ تاور (مکعبی یا مخروطی) می ‌تواند از نوع مربع پاش یا دایره پاش طراحی گردد.

انواع نازل برج خنک کننده

images_1688806549_64a924958e17f.png

 • نازل اسپری کننده کولینک تاور

افشانک برج خنک کننده ای که درصد بالایی از جریان آن را به صورت اسپری پاشش و توضیح می ‌نماید مدل اسپری پاش (Spray Nozzle) نام دارد. این نوع از نازل ‌ها عمدتاً دارای شعاع پاشش ۶۰ الی ۱۲۰ سانتیمتر می ‌باشد. افشانک ‌های اسپری پاش عمدتاً دارای راندمان بالایی نسبت به انواع مدل‌ های قطره پاش و مهپاش می‌ باشند. از انواع اسپری نازل برج خنک کن می‌ توان به نوع مربع پاش (دک اسپری)، مدل ۲h و مدل بالتیمور اشاره نمود.

 • نازل قطره پاش کولینگ تاور

این نوع از نازل ها درصد معینی از جریان آب را به صورت قطره های ریز آب روی سطوح خنک کنندگی کولینگ تاور پاشش می ‌نمایند. نازل های برج خنک کننده قطره پاش غالباً دارای شعاع پاشش بین ۲۰ الی ۶۰ سانتی متر می ‌باشند. از انواع مدل ‌های نازل قطره پاش می ‌توان به مدل حلزونی، مدل چپقی، مدل خورشیدی و مدل فانوسی اشاره نمود.

 • نازل مه پاش برج خنک کننده

افشانک برج خنک کننده با نام مه پاش، اصطلاحی است که به نازل یا افشانک با شعاع پاشش کم و توزیع آب پودری نسبت داده می‌شود. مهپاش به عبارت ساده ‌تر جریان آب ورودی از کولینگ تاور را به صورت مه وارد هوا می ‌نماید. وظیفه این نازل مه پاش در واقع افزایش رطوبت نسبی موجود در هوا می ‌باشد. این نوع از افشانک غالباً در کولینگ تاورها یا کندانسورهای تبخیری مورد کاربری قرار می ‌گیرد.

چگونگی عملکرد نازل برج خنک کننده

images_1688806575_64a924afdd910.png

آب گرم ورودی به کولینگ تاور از قسمت فلنج ورودی وارد سیستم توزیع و پاشش آب می ‌گردد. این قسمت شامل لوله هایی است که آب گرم را به قسمت مختلف هدایت و پاشش می ‌نمایند. در قسمت های مختلف لوله های انشعابی قرار گرفته و درفاصله‎‌ های معین نصب می ‌گردد جریان آب ورودی از خروجی تعداد معینی نازل شروع به پاشش بر روی سطوح برج خنک کننده یا پکینگ مدیا می ‌نماید.

 این پاشش آب در شعاع معین توسط تعداد معینی نازل سبب پوشش کامل سطح پکینگ ها و در نتیجه سرد شدن آب در برج می ‌شود. باید توجه داشت که بهترین عملکرد نازل های برج خنک کننده زمانی نشان داده می شود که سطوح پوشالی یا پکینگ های برج خنک کننده به صورت کامل تحت پوشش جریان آب قرار گیرند. به فرآیند خیس شدن کامل پکینگ ها در کولینگ تاور همپوشانی نیز گفته می ‌شود. به همین صورت اگر عملکرد پاشش آب توسط افشانک ها به بهترین شکل انجام شود همپوشانی بهتری خواهیم داشت.

انواع نازل برج خنک کننده از نظر میزان فشار

 • کم فشار: فشار کاری کمتر از ۱.۲بار
 • تحت فشار: فشار کاری بین ۱.۲ بار تا ۳ بار

انواع افشانک کولینگ تاور به لحاظ نوع عملکرد

 • افشانک پاشش آب ثابت: عمدتاً دارای یک پره جهت ایجاد جریان گردشی در آب و توزیع آب می ‌شوند.
 • افشانک پاشش چرخشی (آب پخش کن): این مدل عموماً در برج‌های خنک کن مخروطی به کار می ‌رود و تحت فشار آب چرخش می ‌نماید.

انواع نازل برج خنک کننده به لحاظ نوع پاشش آب

 • مربع پاش: این مدل اسپری کننده ها آب را تحت یک هندسه مکعبی بر روی پکینپا پاشش می ‌کند.
 • دایره پاش: این نوع اسپری نازل ها سبب پاشش دعوا دورانی قطرات آب بر روی پکیج ها می‌ گردد.

نحوه نصب نازل کولینگ تاور

برای نصب سیستم نازل برج خنک کننده باید به این نکته توجه نمود که در دستگاه برج خنک کننده نوع سیستم پاشش آب ثابت خواهد بود یا چرخشی. در صورتی که سیستم پاشش آب چرخشی باشد، برج خنک کننده مخروطی بوده و از نازل چرخشی یا پروانه ‌ای به عنوان حد آب پخش کن یا اسپرینکلر استفاده می‌ شود. در صورتی که سیستم پاشش آب در کولینگ تاور از نوع ثابت باشد، از یک ‌سری بست های کمربندی و گاهی مغزی جهت اتصال نازل برج خنک کننده به لوله های ورودی کولینگ تاور استفاده می ‌شود. به منظور آب بندی کامل افشانک به بست کمربندی از نوار تفلون و واشر پلاستیکی نیز استفاده می‌ شود.

قیمت نازل برج خنک‌ کننده

قیمت نازل برج خنک‌ کننده بنا به جنس و کاربرد نازل، متغیر می‌ باشد. به این صورت که مدل‌ های پرمصرفی مثل طرح دک اسپری برنتوود از جنس ABS قیمت متفاوتی را نسبت به نازل اکو اسپری یا نازل مرحله ای دارد. جهت استعلام قیمت نازل کولینگ تاور باید با شرکت ارائه کننده نازل تماس گرفت. 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  پیشنهاد امروز