خبرگزاری کار ایران

کشتی یونانی از جاذبه‌های کیش حذف می‌شود

کشتی یونانی از جاذبه‌های کیش حذف می‌شود
کد خبر : ۱۰۱۶۷۲۶

کشتی یونانی کیش از مهمترین جاذبه های ایران به شمار می رود. این سازه ی غول پیکر چهارم مرداد سال 45 در نزدیکی روستای باغوی کیش به گِل نشست و دیگر نتوانست آنجا را ترک کند. هم اکنون بیش از نیم قرن از به گل نشستن کشتی می گذرد و بسیاری از گردشگرانی که به آنجا سفر کرده اند، با آن خاطره ساخته اند. با این همه کشتی یونانی به روزهای آخر عمر خود می رسد و رو به نابودی می رود.

کشتی یونانی کِی در کیش پیدایش شد؟

کشتی یونانی در سال 1322 در اسکاتلند ساخته شد. نام اولیه ی آن ترومپت امپراتوری بود. بعد از مدتی شرکت های انگلیسی و ایرانی کشتی را خریداری کردند و نهایتا به یونانی ها رسید. زمانی که دست ایرانیان بود، «کوروش پارسی» و مدتی هم «همدان» نام داشت. کشتی در طول زندگی عملیاتی خود به سراسر دنیا سفر کرد، از این دست به آن دست شد و اسامی زیادی عوض کرد. در نهایت بعد از به گل نشستن در ایران ماندگار شد و به کشتی یونانی شهرت پیدا کرد.

از همان ابتدا خیلی ها تلاش کردند که کشتی یونانی را از ساحل ایران بیرون بیاورند اما همه تلاش ها بی نتیجه بود، حتی گروهی سعی کردند با سوزاندن آن باعث جابجایی اش شوند ولی باز هم فایده ای نداشت.

هنوز مشخص نیست این کشتی چرا به گل نشسته است ولی حق بیمه زیادی که شرکت انگلیسی از آن به دست می آورد حدس و گمان هایی در این خصوص به وجود آورده است.

چرا کشتی یونانی رو به نابودی است؟

به گفته علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که مدتی نیز ریاست منطقه آزاد کیش نیز را به عهده داشته است، رایزنی هایی علمی با اساتید دانشگاه صنعتی شریف درباره این موضوع  صورت گرفته است. همگی اتفاق نظر دارند که هزینه های مرمت و بازسازی کشتی یونانی آن چنان زیاد شده که نگهداری از آن از نظر اقتصادی دیگر به صرفه نیست. به نظر می رسد که دیگر امیدی به بقای کشتی یونانی وجود ندارد و باید این حقیقت را پذیرفت که طی چند سال آینده کشتی یونانی که از مهم ترین جاذبه های جزیره و حتی ایران محسوب می شود به کلی از بین برود.

کشتی یونانی از همان ابتدا شکستگی ها و سوختگی هایی عمدی را متحمل شد اما ظاهر کلی خود را از دست نداد و به قاب عکسی زیبا در اب های جزیره تبدیل شد. تا چندی پیش این کشتی با تمام تجهیزات و امکاناتش بر روی آب قرار داشت. در ابتدا بیش از 7000 تن وزن و 136 متر طول داشت ولی سال هاست که تنها تبدیل به یک منظره شده است و بیشتر بخش های آن شکسته، پوسیده و خراب شده است.

هر چه از عمر کشتی یونانی گذشته، این سازه غول پیکر بیشتر در آب فرو رفته است. تا چند سال آینده چیزی به اسم کشتی یونانی در ساحل جزیره کیش وجود نخواهد داشت. پس بهتر است تا دیر نشده عکس های یادگاری مان را با کشتی یونانی بگیریم. برای رزرو تور کیش می توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید:

Tourgardan.com/IranTours/KishTours

به دلیل شور بودن آب دریا در ساحل کیش، فرسایش کشتی یونانی نیز تسریع شده است. مهمترین تخریب کشتی زمانی اتفاق افتاد که کشتی درست از وسطش ترک بزرگی خورد و شکست. بسیاری از گردشگران و علاقمندان به حوزه میراث از این اتفاق ابراز ناراحتی کردند. چندی بعد قسمت پشتی کشتی فروریخت و روز به روز از ابهت این اقیانوس پیمای غول پیکر کاسته شد. این سال ها کشتی بیشتر در آب فرورفته و بخش های مختلف ان در حال تکه تکه شدن و از هم پاشیدگی است.

 

آدرس کشتی یونانی کیش

جنوب غربی جزیره کیش، خیابان غروب کیش، میدان غروب، پارک ساحلی کشتی یونانی. فاصله کشتی یونانی تا هتل ترنج کیش تنها 10 دقیقه با ماشین است.

 

 

 

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز