خبرگزاری کار ایران

| 19:12   
کد خبر : ۱۳۹۲۶۸۲

1200 مگاوات برق در بخش خانگی صرفه‌جویی شد

مدیرکل دفتر امور مشتریان توانیر گفت: مهم‌ترین ابزار بازدارنده برای مدیریت مصرف برق در بخش خانگی، تعرفه است که هم در آن تشویق لحاظ شده و هم بازدارندگی مورد توجه قرار گرفته است.

1200 مگاوات برق در بخش خانگی صرفه‌جویی شد

به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، "عبدالامیر یاقوتی" گفت: سرانه مصرف برق در بخش مشترکان خانگی در تابستان امسال 1.5 درصد افزایش یافته است این در حالی است که در سال‌های گذشته این شاخص 3 تا 3.5 درصد بوده و این امر بیانگر مشارکت خوب مشترکان و اجرای موفق طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی در تابستان امسال است.

وی افزود: معتقدم با مشارکت خوب مشترکان و اجرای طرح‌های مدیریت مصرف 1000 تا 1200 مگاوات میزان مصرف برق در بخش خانگی مدیریت شد؛ در صورتی که این مدیریت اعمال نمی‌شد شاهد افزایش بیش از 1000 مگاواتی در مصرف انرژی می‌شدیم، اما با پیشبرد این امر از افزایش مصرف جلوگیری شد.

مدیرکل دفتر مدیریت انرژی و امور مشتریان شرکت توانیر یادآور شد: سالانه به طور متوسط و به واسطه اضافه شدن مشترکان جدید در ایام اوج بار مصرف تابستان با 1500 مگاوات افزایش میزان مصرف در بخش رو به رو بودیم. اما امسال با اجرای طرح‌های مدیریت مصرف برق خانگی و طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی در پیک تابستان این عدد به حدود 300 مگاوات رسیده است.

وی به ارزیابی مشارکت مناطق مختلف کشور به ویژه مناطق گرمسیری در طرح پاداش صرفه‌جویی پرداخت و اظهار کرد: مشترکان برق خانگی مناطقی مانند بوشهر، خوزستان، اهواز، بخشی از سیستان و بلوچستان، آذربایجان‌ غربی، آذربایجان شرقی، لرستان و غیره مشارکت خوبی در طرح پادش صرفه‌جویی داشتند و حائز دریافت پاداش‌های قابل توجهی شدند.

یاقوتی یادآور شد: مهم‌ترین ابزار بازدارنده برای مدیریت مصرف برق در بخش خانگی، تعرفه است که هم در آن تشویق لحاظ شده و هم بازدارندگی مورد توجه قرار گرفته است. اگر ابزارها به صورت کاربردی استفاده شود موجب می‌شود انگیزه برای مشترکان پرمصرف ایجاد شود تا نسبت به اصلاح مصرف خود اقدام کنند.

وی بیان کرد: از 100 درصد مشترکان برق، 80 درصد زیر الگو، 10 درصد بین الگو تا 1.5 برابر، 6 درصد بین 1.5 تا دو برابر و 4 درصد بیش از دو برابر الگو مصرف انرژی داشته‌اند.

مدیرکل دفتر مدیریت انرژی و امور مشتریان شرکت توانیر خاطرنشان کرد: بر اساس آمار، هر ساله مشترکانی هستند که از پله‌های پرمصرف به سمت کم مصرف مهاجرت می‌کنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز