کد خبر: 1312670 A

سخنگوی وزارت صمت در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد:

وزارت صمت قیمت‌های کف بازار را قبول ندارد/ تاثیر نرخ ارز در بازار خودرو تخلیه شده است

سخنگوی وزارت صمت خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد در بازار خودرو قیمت‌‌سازی ایجاد می‌شود به این معنا که با قیمت‌های سوری و کاذب می‌خواهند معاملاتی که عمقی ندارد را انجام بدهند، بنابراین این قیمت‌ها واقعی نیستند.

وزارت صمت قیمت‌های کف بازار را قبول ندارد/ تاثیر نرخ ارز در بازار خودرو تخلیه شده است

امید قالیباف در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با بیان اینکه خودروهای وارداتی از طریق بورس کالا عرضه خواهند شد، گفت: مطابق با آیین نامه واردات خودرو، باید از طریق بورس کالا خودروهایی وارداتی بفروش برسند در این میان 2 بحث مطرح است؛ نخست، خودروهایی که به صورت فیزیکی وارد می‌شوند در بورس کالا باید پذیرش شوند که اقدامات پذیرش این خودروها از هفته گذشته آغاز شده است. دوم، اقدام پیش‌فروش‌ خودروهای وارداتی در بورس کالا است.

وی ادامه داد: خودروهایی‌که حمل و وارد می‌شوند و تحویل آنها سه ماه آینده خواهد بود در بورس پذیرش می‌شوند و می‌توانند معامله و بفروش برسند.

سخنگوی وزارت صمت با تشریح روند رسیدن به قیمت خودرو وارداتی، تصریح کرد: خودروهای وارداتی یک قیمت پایه دارند که در واقع قیمت ارزی خودروهاست که با قیمت پایه وارد بورس می‌شوند البته حقوق گمرکی و سود بازرگان باید لحاظ شود و در نهایت در بورس قیمت خودروهای وارداتی کشف خواهد شد.

قالیباف در پاسخ به این پرسش که به نظر شما آیا خودروهای وارداتی می‌تواند بازار داخلی را متعادل کنند در حالی‌که روزانه شاهد افزایش نرخ خودروهای داخلی هستیم؟ گفت: تردید نداشته باشید که چنین خواهد شد چراکه هر عرضه‌ای بازار را به سمت تعادل پیش خواهد برد. بنابراین افزایش واردات و افزایش تولیدات داخلی به‌سمت افزایش عرضه حرکت کرده است و به ‌نظر می‌رسد که اثر قیمت ارز در قیمت خودرو تخلیه شده و بیش از این انتظار افزایش قیمت نداریم.

وی ادامه داد: افزایش عرضه در 3 ماه پایانی سال بازار را مدیریت خواهد کرد و شرایط بازار را بهتر خواهد کرد.

قالیباف با بیان اینکه وزارت صمت اعتقادی به قیمت‌های خودرو در کف بازار ندارد، گفت: چهارشنبه روز گذشته حدود 2 هزار دستگاه خودرو شاهین و هایما در بورس عرضه شد؛ قیمت این خودروها به‌صورت میانگین حدود 200 میلیون تومان از قیمت بازار کمتر شد. به نظر می‌رسد در بازار خودرو قیمت‌‌سازی ایجاد می‌شود به این معنا که با قیمت‌های سوری و کاذب می‌خواهند معاملاتی که عمقی ندارد را انجام بدهند، بنابراین این قیمت‌ها واقعی نیستند.

سخنگوی وزارت صمت تاکید کرد: عرضه‌های سنگین در بورس کالا انجام شود و به قیمت واقعی خواهیم رسید؛ بعد از عرضه شاهین در بورس قیمت این دستگاه 14 درصد و هایما 9 درصد افزایش قیمت را تجربه کرد و این اعداد خوب هستند. قیمت هایما در بورس حول و حوش 800 میلیون تومان بود اما قیمت این دستگاه در بازار حول و حوش یک میلیارد تومان خرید و فروش می‌شد.

وی با بیان اینکه قیمت‌های کف بازار در نرخ خودرو انحراف ایجاد می‌کند، افزود: 2 هزار دستگاه هایما با میانگین 9 درصد قیمت رقابتی نسبت به قیمت پایه باید مبنا قرار بگیرد و قیمت‌هایی که یک شخص و یا یک سایت اعلام می‌کند از سوی وزارت صمت قابل پذیرش نیست.

به گفته قالیباف؛ مقرر شده است که تا پایان سال 100 هزار دستگاه خودرو وارد کشور شود.

انتهای پیام/
ارز افزایش قیمت خودرو قیمت خودرو واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر