کد خبر: 645850 A

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل:

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: اسناد مرتبط با بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی قابلیت ثبت جهانی را دارد.

به گزارش ایلنا، نادر فلاحی در جلسه برنامه های اداره کل به منظور گرامیداشت هفته استان اردبیل تصریح کرد: اسناد متعدد تاریخی منتسب به مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی است.

وی افزود: این اسناد در تعداد با اسناد آستان قدس رضوی برابری می کند اما در دهه های اخیر بخش اعظمی از آن به موزه های دیگر از جمله خود آستان قدس رضوی و موزه باستان شناسی تهران انتقال یافته است.

به گفته سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تاکید کرد: در گذشته هشت صندوق از این اسناد به تهران انتقال یافته و بررسی های اولیه نشان می دهد به دلیل اهمیت این اسناد قابلیت ثبت جهانی را دارد.

فلاحی با تاکید به اینکه این اسناد مربوط به خرید و فروش ها، مراودات تجاری، موقوفات و رویدادها از سده پنج هجری تا دوره قاجار است، ادامه داد: در هفته گرامیداشت استان اردبیل در نظر داریم با دعوت از خانم لاروش نماینده یونسکو نسبت به بررسی ثبت جهانی و قرار گیری در فهرست موقت آثار اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: در هفته گرامیداشت استان اردبیل برنامه‌های متنوعی از سوی اداره کل تدارک دیده شده که از جمله مهم‌ترین آن استارت آپ گردشگری با محوریت زمستان بیدار  و جشنواره ملی غذا و هنر آشپزی است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به رونمایی از اپلیکیشن، برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و ورک شاپ و مشارکت در برنامه های فرهنگی و هنری اشاره کرد.

به گفته فلاحی درباره حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و معاون رئیس جمهور جناب آقای مونسان به عنوان مهمان ویژه در برنامه‌های گرامیداشت استان اردبیل هماهنگی های لازم صورت گرفته است.

میراث فرهنگی اردبیل شیخ صفی الدین اردبیلی نادر فلاحی بقعه شیخ صفی اردبیلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر