خبرگزاری کار ایران

دانش‌آموزان ناظران افتخاری انتخابات در خراسان رضوی می‌شوند

دانش‌آموزان ناظران افتخاری انتخابات در خراسان رضوی می‌شوند
کد خبر : ۱۴۹۶۱۱۸

نشست خبری آغاز به‌ کار قرارگاه دانش آموزی ۱۴ صفر ۳ با امضای تفاهم‌نامه ناظران افتخاری دانش آموزی بر انتخابات ریاست جمهوری، به میزبانی استانداری خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش ایلنا از مشهد، نشست خبری آغاز به‌ کار قرارگاه دانش آموزی ۱۴ صفر ۳ با امضای تفاهم‌نامه ناظران افتخاری دانش‌آموزی بر انتخابات ریاست جمهوری، با حضور کمال سروی‌ها رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در استان، حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی، سیدهادی طباطبایی معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی، سید امیر شوشتری مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی،‌ کوثر خسروی دبیر قرارگاه دانش‌آموزی دختران و محمد جواد محسنی دبیر قرارگاه دانش‌آموزی پسران قرارگاه ۱۴ صفر ۳ برگزار شد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی در این نشست اظهار کرد: این یک فرصت‌سازی توسط دستگاه‌های حاکمیتی برای نوجوانان است تا در شبکه اجرایی مردم‌سالاری دینی به مقام کنشگری برسند و نقش‌های تأثیرگذار برعهده بگیرند.

 حجت الاسلام حجت گنابادی‌نژاد افزود: اگرچه تاکنون این همکاری به‌ صورت اختیاری و افتخاری بوده و رویکرد داوطلبانه دارد اما واقعیت این است که پایبند دقیق و منظمی به قانون وجود دارد. یکی از مظاهر این پایبندی و مسئولیت‌پذیری در جریان زلزله اخیر به منصه ظهور رسید و در جریان آن، کارگروه‌های متعدد دانش‌آموزی ذیل همین قرارگاه در شهرستان‌های کاشمر، خلیل‌آباد، بردسکن و کوهسرخ فعال شده‌اند تا گزارش مجموعه آسیب‌ها و خسارات ناشی از زلزله در این نواحی را گزارش کنند. این یک ظرفیت بزرگ است که بخشی از آن در قالب قرارگاه ۱۴ صفر ۳ به مرحله اجرا می‌رسد و این راهبرد در عرصه‌های دیگر نیز در دستورکار است.

معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: انتخابات از مردم است و مردم خودشان برگزارکنندگان آن هستند. نشانه این ادعا نیز حضور ۹ نفر از معتمدین مردم در هیئت‌های اجرایی انتخابات ریاست‌ جمهوری و ۸ نفر در انتخابات مجلس شورای اسلامی است. در این شوراها فقط ۳ نفر نیروی کادر سازمانی حاضر هستند و عمده کار همچنان توسط نمایندگان مردم برگزار می‌شود.

سیدهادی طباطبایی بیان کرد: تعیین تعداد و اماکن شعب اخذ رأی، اینکه اعضای شعبه چه کسانی باشند و بسیاری از تصمیمات مهم دیگر توسط نمایندگان مردم انجام می‌شود زیرا در هیئت‌های اجرایی شعب، فقط یک نفر نماینده فرماندار داریم و ۵ یا ۷ و یا ۹ نفر اعضای شعبه از تشکل‌های مردمی و معتمدین هستند.

وی عنوان کرد: همه این‌ها دلالت بر روح مردمی برگزاری انتخابات دارد و به همین دلیل، ما استقبال می‌کنیم که دانش‌آموزان نیز در این بدنه به مقام کنشگری برسند زیرا دانش‌آموزان می‌توانند صادق‌ترین مجریان شفافیت و سلامت انتخابات باشند و براساس آزادگی ذاتی خود، فراتر از هر نوع وابستگی فقط متعهد به اجرای قانون بمانند.

معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: حق مردم این است که انتخابات از ساعت ۸ صبح تا ۶ بعد از ظهر، به مدت ۱۰ ساعت تمام برگزار شود حالا اگر شعبه‌ای با پنج دقیقه تأخیر کار را آغاز کند، این حق‌الناسی است که دانش‌آموزان می‌توانند مصلح آن باشند.

طباطبایی با بیان اینکه در انتخابات پیش‌رو، چهار هزار و ۵۶۷ شعبه اخذ رأی در سرتاسر استان فعال خواهد بود و این ظرفیت وجود دارد که به همین شمار و حتی بیشتر، ناظر دانش‌آموزی تعریف شود، خاطرنشان کرد: در انتخابات پیشین مجلس شورای اسلامی، حدود ۶ درصد افزایش مشارکت نسبت به میانگین کشوری مشارکت در ادوار پیشین ایجاد شد. این دستاورد به معنای مشارکت ۲۷۰ هزار نفر بیشتر از ادوار قبلی است و این توفیق را به دست‌اندرکاران حوزه سلامت، امنیت و شفافیت انتخابات مدیون هستیم.

علی مهدوی‌خواه معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در این نشست با اشاره به برگزاری پنج پیش نشست در سطوح مختلف شهرستان‌ها و استان برای اجرای این طرح خاطرنشان کرد: دی ماه ۱۴۰۲ بود که برای نخستین بار مقرر شد تا یک شبکه بهم‌ پیوسته متشکل از دانش‌آموزان مدارس مختلف استان تشکیل شود. در طرح سال گذشته نقش‌ آفرینی و شبکه‌سازی از دانش‌آموزان هدف اجرا بود و با انسجام‌ بخشی به این راهبرد، هم روحیه کار گروهی در دانش‌آموزان تقویت شد، هم جامعه هدف توانستند دوره‌های تخصصی سواد رسانه را فرا بگیرند و هم سواد سیاسی آن‌ها ارتقا پیدا کرد. اکنون پس از یک سال، معاونت فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی شرایطی را ایجاد کرده که دومین گام از اجرای این طرح در قالب قرارگاه دانش‌آموزی ۱۴ صفر ۳ به مرحله اجرا برسد.

وی ادامه داد: حتی در جریان نام‌گذاری طرح از پنج هزار پیشنهاد دانش‌آموزان استفاده شده و افزون بر این، در ۴۷ اداره آموزش و پرورش، ۹۷ قرارگاه عملیاتی به تفکیک دانش‌آموزان دختر و پسر شکل گرفته است. قرار است تا با میدان داری ۷۸۲ نفر دبیر، افزون بر ۲۰ هزار دانش‌آموز در مدارس خراسان رضوی ذیل اجرای این طرح قرار بگیرند.

در ادامه این نشست رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در خراسان رضوی تصریح کرد: هرکدام از دانش‌آموزانی که به‌عنوان ناظر بر صندوق‌ها حاضر می‌شوند، می‌توانند چشم بینا و گوش شنوای هیئت نظارت و شورای نگهبان قانون اساسی باشند.

محمدکمال سروی‌ها تأکید کرد: در انتخابات پیش‌رو حدود ۸۷ هزار نفر رأی اولی خواهیم داشت و مقرر شده تا به موازات این، در هر شعبه در سه شیفت نمایندگانی ذیل نام خبرگزاری دانش‌آموزی پانا حضور میدانی داشته باشند. بر این اساس؛ شیفت اول از صبح تا ۲ ظهر، شیفت دوم از ۲ تا ۹ شب و شیفت سوم تا پایان فرآیند شمارش بر اجرای انتخابات ناظر هستند تا مجریان از اقامه هرچه شفاف‌تر مردم‌سالاری اطمینان  پیدا کنند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز