خبرگزاری کار ایران

به دلیل مبارزه با آفت سن غلات؛

۱۱۰۰ هکتار از مزارع گندم و جو در قزوین سمپاشی شد

asdasd
کد خبر : ۱۴۶۷۹۷۷

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: تاکنون ۱۱۰۰ هکتار از مزارع گندم و جو استان بر علیه آفت سن غلات سمپاشی شده است.

به گزارش ایلنا در قزوین، یوسف درخشان از آغاز مبارزه با آفت سن غلات در سطح ۱۱۵ هزار هکتار مزارع گندم و جو استان خبر داد و گفت: تاکنون ۱۱۰۰ هکتار از مزارع گندم و جو این استان بر علیه این آفت سمپاشی شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین یادآور شد: ۸۰ شبکه مراقبت متشکل از ۱۲۰ کارشناس مراکز دهستان‌ها و شهرستان‌ها و ستاد استان رصد و پایش ۱۹۹ هزار هکتار از مزارع گندم و جو استان را برای تعیین بهترین زمان سمپاشی و اعلام آن به کشاورزان تحت پوشش را به عهده دارند.

درخشان بیان کرد: سطح زیر کشت غلات استان در سال زراعی جاری نزدیک به ۱۹۹ هزار هکتار است که ۱۵۹ هزار هکتار آن گندم آبی و دیم و ۴۰هزار هکتار جو است.

این مسئول حوزه کشاورزی با بیان اینکه سن غلات از آفات مهم مزارع گندم و جو می‌باشد افزود: قزوین یکی از استان‌های سن خیز کشور است و این آفت دومین عامل محدویت کشت گندم بعد از آب محسوب می‌شود که در شرایط طغیانی و عدم کنترل می‌تواند تا ۱۰۰درصد به مزارع گندم و جو خسارت وارد کند.

درخشان اضافه کرد: خسارت کمی آن مربوط به سن مادری و خسارت کیفی آن مربوط به پوره‌ها بوده که یکی از عوامل موثر در کاهش خاصیت نانوایی گندم است.

وی یادآور شد: بهترین زمان سمپاشی بعد از تخلیه ۸۰ تا ۹۰ درصدی اماکن در ارتفاعات و قبل از تخم ریزی سن‌ها می‌باشد که اولویت و تمرکز بر کنترل حداکثری در مرحله سن مادری است.

این مسئول تاکید کرد: تلاش می‌شود برای جلوگیری از خسارت و کاهش سن زدگی بیش از ۵۰درصد سطح سمپاشی‌ها در مرحله سن مادری و با سموم جدید با دوام طولانی مدت انجام شود.

در سال گذشته در سطح ۱۰۲ هزار هکتار عملیات مبارزه با سن در مزارع کشاورزی این استان انجام شده است.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز