خبرگزاری کار ایران

با هدف تکریم از مهمان‌نوازی فارسی‌ها؛

پویش" بنی‌آدم؛ همدلی مردم شیراز " در سیل فروردین سال ۱۳۹۸ برگزار شد

asdasd
کد خبر : ۱۴۶۳۱۱۸

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: پویش " بنی‌آدم؛ همدلی مردم شیراز"در واقع رویدادی با هدف تکریم از مهمان‌نوازی فارسی‌ها و همدلی مردم شیراز و پاسداشتی بر مرام و معرفت اهالی این شهر است که در سیل فروردین‌ماه ۱۳۹۸ به رخ جهانیان کشیدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، محمد ثابت اقلیدی در این مراسم که در هتل بزرگ شیراز برگزار شد، گفت: روز ۵ فرودین ماه ۱۳۹۸ وقوع سیل در شیراز همه را غافلگیر کرد و تعدادی از هم‌وطنان گرفتار سیل شدند در آن روز مردم شیراز حماسه‌ای از جنس مهربانی و مهمان‌نوازی خلق کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس با اشاره به فعالیت صنوف مختلف و مردم شیراز برای کمک به میهمانان نوروزی در سیل سال ۹۸ گفت: در برخی مناطق وقتی حادثه رخ می‌افتد شاهد اقدامات عجیبی از سوی سودجویان هستیم به‌طوری‌که برخی وسایل و اقلام مایحتاج مردم گران می‌شود اما شیرازی‌ها درهای خانه‌ها و هتل‌ها را به روی مسافران نوروزی گشودند و هر آنچه داشتند را در طبق اخلاص گذاشتند و به مسافران حادثه‌دیده کمک کردند.

ثابت اقلیدی با اشاره به اینکه ۳۷ درصد جاذبه‌های فاخر گردشگری، مذهبی، تاریخی، فرهنگی و طبیعی کشور در فارس است، گفت: همواره گفته می‌شود که گردشگری مزیت رقابتی استان فارس است اما مزیت رقابتی این استان خصلت مهمان‌نوازی و مهربانی مردم آن است.

وی ادانه داد: نقطه تفاوت فارسی‌ها با دیگر مناطق در این است که مردم این منطقه همه‌چیز را با مادیات عوض نمی‌کنند که این ادعا در سیل سال ۹۸ تجربه و ثابت شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس خواستار استمرار برگزاری این پویش و رویداد در سالروز سیل ۹۸ در دروازه قرآن شیراز شد و ابراز امیدواری کرد: این رویداد هرساله حتی بعد از مدیریت بنده استمرار داشته باشد و توسعه پیدا کند تا به این ویژگی مردم فارس و شیراز بیشتر پرداخته شود.

ثابت اقلیدی افزود: مردم شیراز با مهمان‌نوازی خود صحنه‌ای را در آن روزبه تصویر کشدند که ترجمه و تفسیر عملی مصرع «بنی‌آدم اعضای یک پیکرند» است.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به تعدد و تنوع جاذبه‌های تاریخی و گردشگری این استان گفت: در استان فارس آثار تاریخی و فرهنگی چون حافظ و سعدی همچنین مجموعه جهانی تخت جمشید بر بسیاری از آثاری دیگر این استان سایه انداخته است و اگر هر یک از این آثار در شهر دیگری بود به‌تنهایی جاذبه‌ای خاص به شمار می‌رفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس تأکید کرد: توسعه گردشگری به‌صرف داشتن چندین جاذبه نیست بلکه این جاذبه‌ها نه‌تنها نیاز به عامل تحریک دارند بلکه باید به‌درستی معرفی و شناخته و تبدیل به مقصد گردشگری شود که یکی از این عوامل برگزاری رویدادهاست.

ثابت اقلیدی بر لزوم برگزاری رویدادهای گردشگری در این استان تأکید کرد و گفت: بنا داریم رویدادهای مختلفی برای جذب بیشتر گردشگر در مناطق مختلف استان داشته باشیم.

در ادامه این مراسم غلامرضا غلامی مدیرکل بحران استانداری فارس برگزاری پویش "بنی‌آدم " را مثبت ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم این برنامه استمرار داشته باشد و به دست فراموشی سپرده نشود چراکه توانسته مهمان‌نوازی مردم شیراز را پررنگ‌تر کند.

مدیرکل بحران استانداری فارس همچنین از همه افرادی در این گردهمایی و پویش نقش داشتند قدردانی کرد و افزود: این یاد و نام نیک باید گرامی داشته و فراموش نشود.

در ادامه این مراسم حسن سیادتان رئیس جامعه هتلداران فارس هم طی سخنانی با تقدیر از برگزاری این برنامه توسط اداره کل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری فارس گفت: پویش "بنی‌آدم" فرصت بسیار مناسبی است تا بتوانیم قدردان افرادی باشیم که بدون هیچ چشم‌داشتی در آن سال به هم نوعان خود کمک کردند.

جاویدان، مدیر هتل بزرگ شیراز هم در این مراسم گفت: متأسفانه وقوع سیل را در دفتر خودم در هتل شیراز دیدم و بسیار ناراحت شدم وهمان لحظه با همکاران به کمک حادثه دیدگان رفتیم و تمامی حادثه دیدگان را اسکان دادیم که اگر کمکی از طرف ما بوده فقط بر اساس انسانیت بود.

وی بابیان اینکه شیرازی‌ها مهربان و نوع‌دوست هستند، گفت: شیرازی‌ها سرشار از محبت و عشق هستند و شکی در آن نیست این عرق در ایرانی‌ها در هیچ جای دنیادیده نمی‌شود.

بنابراین گزارش این مراسم با حضورتنی چند از مسئولان و مدیران شهری و جمعی از فعالان اجتماعی و فرهنگی و شاعران ازجمله سلیمانی یکی از فرهیختگان شیرازی از تنی چند از روسا و اعضای اتحادیه‌ها و صنوف مختلف که در سیل ۱۳۹۸ به مردم حادثه‌دیده کمک کردند شامل جامعه حرفه‌ای هتلداران فارس، انجمن مهمانپذیرداران استان فارس، مدیریت هتل بزرگ شیراز، کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی استان فارس، اتحادیه صنف تعمیرکاران اتومبیل سبک و سنگین ،اتحادیه صنف پنچر گیر و تعویض روغن اتحادیه صنف سفره‌خانه‌های سنتی و رستوران‌داران و... همچنین برخی از ادارات دولتی و بخش‌های خصوصی استان و شهر شیراز لوح تقدیر اهدا شد.

همچنین در ورودی شهر شیراز دروازه قرآن کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی استان فارس به نمایش توانمندی‌های خود در قالب نمایش خور دوهای و موتور سکلت های سافاری خود پرداختند.

گفتنی است در پایان این پویش به مسافران ورودی به شیراز و مردم این شهر با اهدا شاخه گل مراسم خوش‌آمد گویی انجام شد.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز