خبرگزاری کار ایران

مدیرکل میراث فرهنگی فارس خبر داد:

اجرای برنامه‌های جدید برای بهبود وضعیت موزه‌های فارس در سال آینده

asdasd
کد خبر : ۱۴۶۰۵۶۶

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس از اجرای برنامه‌های جدید برای بهبود وضعیت موزه‌های این استان در سال آینده خبر داد و گفت: با برنامه‌ریزی دقیق و کارشناسی توسط کارشناسان خبره سال آینده برای بهبود وضعیت موزه‌های استان فارس قدم‌های بزرگی خواهیم برداشت.

به گزارش ایلنا،  محمد ثابت اقلیدی در حاشیه بازدید سرزده و نظارتی ویژه نوروز از موزه‌ها در شیراز گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰ موزه دولتی و خصوص تحت نظارت اداره کل میراث فرهنگی فارس قرار دارند که همواره موردتوجه گردشگران داخلی و خارجی هستند.

وی بابیان اینکه امروزه موزه‌ها یکی از مقاصد مهم گردشگری به شمار می‌روند که در اقتصاد گردشگری نیز بسیار تاثیرگذاراند افزود: باید امکانات، شرایط عادلانه و برابری برای همه سرمایه گذران حوزه موزه‌داری خصوصی ایجاد شود تا در شرایط برابر تلاش برجذب گردشگر و مخاطب صورت گیرد.
 
ثابت اقلیدی گفت: مجموعه‌داران و موزه‌داران بخش خصوصی در فارس نه‌تنها ازنظر تعدد در کشور رتبه خوبی دارند بلکه از توان و تخصص بالایی برخوردارند و همواره به دنبال ایجاد مسیر جدید و پررونقی در گردشگری با راه‌اندازی موزه‌های جدید، حرفه‌ای و خلاق می‌باشند.
 
مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس بر ضرورت اجرای برنامه‌های ویژه و مرتبط با موضوعیت موزه‌ها در طول سال تأکید کرد و گفت: برای نمونه باید در موزه‌های استان با تهیه و تدوین تقویم‌های فرهنگی متناسب بخصوص برای آموزش به کودکان اقدامات لازم انجام شود.
 
ثابت اقلیدی همچنین با ذکر چند مثال دیگر به تکمیل سخنانش پرداخت و گفت: ضروری است در مدارس بخشی از کلاس‌ها مربوط به درس ادبیات، تاریخ یا دروسی مثل علوم یا جغرافیا و هنر در موزه یا مراکز فرهنگی برگزار شود.
 
وی ادامه داد: مناسب است گاهی هم موزه‌ها بعضی برنامه‌های خود را در مدارس برگزار کنند و این تعامل بین نهاد آموزشی و موزه باید دوطرفه باشد.
 
مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در ادامه اضافه کرد: همچنین موزه می‌تواند برای خانواده‌ها یکی از گزینه‌های اصلی برای گذراندن تعطیلات باشد ازاین‌رو لازم است در موزه‌های استان تقویم‌های فرهنگی متناسب ایجاد شود.
 
ثابت اقلیدی با بیان اینکه پایداری یکی از موضوعات روز دنیا در حوزه میراث فرهنگی است و برای رسیدن به این پایداری فرهنگی و حرفه‌ای در موزه‌ها و سایت موزه‌های استان باید اقدامات مؤثر و جدی‌تری صورت گیرد، افزود: از چیدمان حرفه‌ای موزه و طراحی ویترین‌ها گرفته تا ایجاد شرایطی محیطی مناسب باید مدنظر قرار گیرد؛ برای نمونه در موزه‌های مهم استان باید برای افراد کم‌‌توان، کودکان و سالمندان رمپ و آسانسور گذاشته شود همچنین برای افراد روشن‌دل و کم‌بینا امکاناتی از قبیل مولاژ اشیا موزه (برای لمس آن توسط نابینایان) و برای ناشنوایان، زیرنویس به خط بریل و راهنمایان آموزش‌دیده و رابط ناشنوایان پیش‌بینی شود.
 
وی در بخش دیگری از سخنانش به آماده‌سازی موزه‌ها و سایت موزه‌ها برای نوروز ۱۴۰۳ اشاره کرد و گفت: در حال حاضر این اماکن فرهنگی آماده پذیرایی از گردشگران نوروزی هستند.
انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز