خبرگزاری کار ایران

| 16:46   
کد خبر : ۱۳۹۸۶۴۴
مدیر کل صمت استان:

25 درصد سنگ‌های تزئینی کشور در آذربایجان غربی تولید می شود

مدیرکل صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی گفت: سالانه 35 درصد از تولیدات طلای کشور از معادن طلای آذربایجان غربی استحصال و فرآوری می شود و این استان با دارا بودن 3 معدن طلا و 3 واحد فرآوری و شمش ریزی طلا رتبه دوم طلای کشور را دارا است.

25 درصد سنگ‌های تزئینی کشور در آذربایجان غربی تولید می شود

به گزارش ایلنا، عبدالحمید سرتیپی در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه، در حال حاضر 52 نوع ماده معدنی در آذربایجان غربی شناسایی شده است که قابلیت سرمایه گذاری را دارند، گفت: این استان با دارا بودن 250 معدن سنگ تزئینی دارای پروانه معتبر 25 درصد از سنگ نما و تزئینی مورد نیاز کشور را تأمین می‌کند.

وی با اشاره به اینکه، سالانه 35 درصد از تولیدات طلای کشور از معادن طلای آذربایجان غربی استحصال و فرآوری می‌شود افزود: این استان با دارا بودن 3 معدن طلا و 3 واحد فرآوری و شمش ریزی طلا رتبه دوم طلای کشور را دارا است.

سرتیپی ادامه داد: آذربایجان غربی از قابلیت عمده معدن، مرز و وجود جاذبه های طبیعی در حوزه گردشگری برای توسعه اقتصادی برخوردار است که باید از این قابلیت‌ها برای توسعه همه جانبه اقتصادی، تجاری و جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی به نحو احسن استفاده کرد.

سرتیپی خاطرنشان کرد: سالانه 140 هزار تن دی اکسید تیتانیوم برای مصرف در رنگ دانه های کارخانجات رنگ سازی به ارزش بیش از 21 هزار میلیارد تومان وارد کشور می‌شود که با استخراج و فرآوری این ماده معدنی از معدن تیتیان قره آغاج ارومیه در داخل کشور بومی سازی خواهد شد و سالانه از خروج میلیون ها دلار ارز از کشور جلو گیری به عمل خواهد آمد.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص جذب سرمایه گذار و استخراج معدن تیتان قره آغاج ارومیه گفت: برای بهره برداری از معدن تیتان قره آغاج ارومیه که یکی از ظرفیت های معدنی این استان محسوب می شود 3 شرکت بزرگ سرمایه گذاری جذب شده اند که در ایام آتی نسبت به آغاز فعالیت خود در این معدن اقدام خواهند کرد که در مرحله اول برای یک هزار و 500 نفر بصورت مستقیم زمینه اشتغال فراهم خواهد شد.

سرتیپی اضافه کرد: درخصوص اکتشافات و پتانسیل یابی در حوزه مواد معدنی بخصوص معادن فلزی در استان مطالعات خوبی صورت گرفته و محدوده های امید بخش جدید در استان کشف شده است به عنوان مثال در شهرستان چالدران چند محدوده کانی فلزی شناسایی و اقدامات اولیه اکتشافی صورت گرفته است که زمینه واگذاری این محدوده ها برای سرمایه گذاری به صاحبان سرمایه جدید از طریق مراحل قانونی فراهم شده است.

مدیرکل صنعت، معدن وتجارت  آذربایجان غربی تاکید کرد: برای ایجاد ارزش افزوده مناسب برای مواد معدنی استخراج شده از معادن استان باید سرمایه گذاری مناسب در حوزه صنایع معدنی استان اتفاق بیافتد که تاکنون اقدامات خوبی نیز در این زمینه رخ داده است که احداث و راه اندازی واحد دانش بنیان سیلیکون متال خوی نمونه این اقدامات است‌.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز