خبرگزاری کار ایران

| 08:38   
کد خبر : ۱۳۹۴۵۴۷
شهردار مشهد مطرح کرد؛

آماده سازی بیش از ٢٠٠ هزار اسکان موقت و اضطراری در مشهد

شهردار مشهد با اشاره به اینکه امسال در دهه پایانی صفر حداقل هشت میلیون زائر به مشهد وارد خواهند شد که حدود یک میلیون نفر از آن‌ها زائران پیاده هستند، گفت: حدود ۲۰۰ هزار اسکان موقت و اضطراری پیش‌بینی شده که در شهرداری بیش از ۶۷ هزار اسکان موقت و اضطراری را سامان‌دهی و تجهیز کردیم.

آماده سازی بیش از ٢٠٠ هزار اسکان موقت و اضطراری در مشهد

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، محمدرضا قلندر شریف در تشریح ویژه برنامه‌های دهه آخر صفر اظهار کرد: از ویژه‌ترین مناسبت‌ها در ایام سال می‌توان به محرم و صفر به ویژه دهه اول محرم و دهه آخر صفر اشاره کرد. از ماه‌های قبل برنامه‌ریزی های لازم انجام و ستادهای ویژه‌ای را برای این ایام راه‌اندازی کردیم. برنامه‌ریزی ما در دهه اول محرم به نحوی بود که بتوانیم به طور شایسته خدمت‌رسانی داشته باشیم و مراسم ویژه و خاصی را در کل شهر پیاده سازی کردیم که در همه محدوده‌های شهری گسترده بود.

وی با اشاره به اینکه هدف‌گذاری ما این بود که محور اصلی خود مردم باشند، افزود: محوریت مردم باید پررنگ‌تر شود و ما نیز حمایت و پشتیبانی می‌کنیم.

قلندر شریف خاطرنشان کرد: ما مراسم‌ها و فضاآرایی‌های خوبی در سطح شهر داشتیم که امیدواریم این مراسمات مورد قبول مردم باشد. همچنین پشتیبانی های مالی به هیئات مذهبی داشتیم اما اکثر هزینه‌ها توسط خود مردم انجام شد. ایستگاه‌های صلواتی مشکلاتی داشته و مجوزهایی نیاز داشت که امسال تاکید کردیم سنگ‌اندازی نشود، بنابراین کمترین مشکل را داشتیم.

شهردار مشهد با بیان اینکه کنگره عظیم پیاده‌روی اربعین با درایت مقام معظم رهبری احیا شد، عنوان کرد: تجمع عظیم مردمی را خواهیم داشت که دشمن با این جمعیت جرات نمی‌کند نگاه چپ به جامعه اسلامی و مسلمانان داشته باشد.

وی با بیان اینکه از خردادماه ستاد اربعین را در قالب کمیته‌های مختلف تشکیل دادیم، ادامه داد: شهرداری مشهد در کشور عراق متولی نظافت و سرویس‌دهی ایاب و ذهاب در محدوده مرز مهران شد. بیش از هزار نفر از همکاران ما اعزام شدند که ۶۰۰ نفر آن‌ها پاکبان هستند و کار نظافت ۱۷ کیلومتر خیابان‌های اطراف حرم امام علی(ع) را به صورت ۲۴ ساعته برعهده دارند.

قلندر شریف با اشاره به این موضوع که سعی کردیم مشکلات سال‌های قبل را آسیب‌شناسی و رفع کنیم، تاکید کرد: راهنمایی زائران یکی از مشکلات سال‌های قبل بود که همکاران را در این زمینه آموزش دادیم. در حوزه فرهنگی و فضاآرایی نیز در شهر نجف در نزدیکی حرم اقداماتی انجام شد. ۵۰ دستگاه ماشین‌آلات خدمات شهری را در حوزه‌های مختلف اعزام و برای راحتی زائران و انجام درمان‌های سرپایی از کمک داوطلبانه پزشکان و پرستاران بهره‌مند شدیم.

شهردار مشهد اضافه کرد: همچنین ۱۲۵ دستگاه اتوبوس و ۱۳۰ دستگاه ون نیز اعزام کردیم که در داخل مرز سرویس‌دهی می‌کنند. همکاران و ماشین‌آلات روز پنجشنبه به مشهد بازمی‌گردند. تمام نیروهایی که در کاروان خادم‌الحسین شهرداری با شعار مشهد برای حسین(ع) اعزام شدند در جهت رضای خداوند و ائمه اطهار بدون چشمداشت و حق ماموریت داوطلب اعزام شدند و آموزش دیدند. خدماتی که ارایه شد مورد بازدید همه مسئولان ایران قرار گرفت و همه ارزیابی خوبی نسبت به سال‌های گذشته داشتند. امسال خدمت‌رسانی پررنگ‌تر و ویژه‌تر بود.

وی تصریح کرد: همچنین برای دهه پایانی صفر برنامه‌های ویژه‌ای را در کمیته‌های هفت‌گانه برنامه‌ریزی کردیم. یکی از برنامه‌ها که آغاز عملیات اجرایی دهه پایانی صفر بوده، پیاده‌روی جاماندگان اربعین است. فضاآرایی مناسبی در خیابان امام رضا(ع) انجام دادیم. پیاده‌روی از ساعت هشت صبح از میدان پانزده خرداد به سمت حرم مطهر شروع می‌شود.

قلندر شریف گفت: در این مسیر بیش از ۱۱۰ ایستگاه صلواتی و موکب در حوزه‌های مختلف خدمت‌رسانی می‌کنند که توسط مساجد و هیئت‌های مذهبی راه‌اندازی شده‌اند. ما در این حوزه نیز نقش پشتیبانی و حمایت داشتیم. مراسم عزاداری در موکب‌های مسیر انجام می‌شود و در چهار ‌موکب اصلی مراسم چهارپایه‌خوانی توسط مداحان معروف انجام خواهد شد.

شهردار مشهد ادامه داد: از شب گذشته خطوط مختلف منتهی به حرم سرویس‌دهی را آغاز کردند. در این مسیر ۱۵۰ اتوبوس تقویت شد و امروز نیز ۲۵۰ دستگاه اتوبوس به محدوده اطراف حرم اضافه می‌شوند. دو پارکینگ در پایانه مسافربری امام رضا(ع) و پارک جهانشهر در نظر گرفته‌ایم که به صورت رایگان رفت و برگشت و با سرفاصله کوتاه را انجام می‌دهند.

قلندر شریف تاکید کرد: امسال حداقل هست میلیون زائر در دهه پایانی صفر به مشهد وارد خواهند شد، حدود یک میلیون نفر از این تعداد زائران پیاده خواهند بود که برای آنها اسکان یکی از موضوعات مهم است. حدود ۲۰۰ هزار اسکان موقت و اضطراری پیش‌بینی شده که ما در شهرداری بیش از ۶۷ هزار اسکان موقت و اضطراری را سامان‌دهی و تجهیز کردیم. همچنین در مبادی ورودی نیز پنج ایستگاه و موکب استقبال برای زائران پیاده و سه ایستگاه برای زائرانی در نظر گرفته‌ایم و در طول مسیر با همکاری هیئات و مساجد ۳۰۰ موکب در مسیرهای منتهی به حرم خدمت‌رسانی و پذیرایی از زائران را انجام می‌دهند.

وی با اشاره به این موضوع که در روزهای پایانی صفر مسیر خدمت را خواهیم داشت که ۲۰۰ ایستگاه صلواتی و موکب ارائه خدمت می‌کنند، ادامه داد: در روزهای رحلت پیامبر(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و همچنین روز شهادت امام رضا(ع) اتوبوس‌ها‌ در محدوده مرکزی شهر تقویت می‌شوند. ۲۵۰ دستگاه نیز در محدوده حرم تقویت شده و رایگان سرویس‌دهی می‌کنند. سرویس‌دهی قطار شهری نیز در سه شب پایانی صفر در هر دو خط رایگان و از ساعت هفت تا ۲۲ خواهد بود.

قلندر شریف بیان کرد: در این ایام سرویس‌‌دهی مسیرهای منتهی به حرم ۲۴ ساعته است. تاکسیرانی نیز به همین صورت و با نرخ مصوب ارائه خدمت می‌کند. سیستم نظارتی در تاکسیرانی نیز تقویت شده است. 

قلندر شریف در خصوص جای پارک در محدوده اطراف حرم گفت: حدود چهار هزار جای پارک دائمی و بیش از سه هزار و ۱۰۰ جای پارک موقت در اطراف حرم داریم. یکی از مشکلات ما در محدوده بافت پیرامونی حرم امام رضا(ع)، پارکینگ است. یکی از مصوبات سفر هیات دولت کمک به ایجاد پارکینگ در اطراف حرم بوده که با انجام این کمک‌ها حداقل ۱۲ هزار پارکینگ در اطراف حرم ایجاد می‌شود. پارکینگ‌های زیرگذر حرم پارکینگ نبوده، در آینده رواق خواهند بود و بعد از ایجاد پارکینگ‌های مناسب از زیر بار پارکینگ خارج خواهند شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز