خبرگزاری کار ایران

| 10:18   
کد خبر : ۱۳۸۹۴۱۴
رئیس سازمان منابع‌طبیعی و آبخیزداری خبر داد؛

تولید 248 میلیون و 600 هزار اصله نهال در کشور

هیچگونه اعتبار ملی برای اجرای طرح کاشت یک میلیارد نهال تخصیص داده نشده است

رئیس سازمان منابع‌طبیعی و آبخیزداری کشور با بیان اینکه در راستای طرح مردمی تولید و کاشت یک میلیارد نهال در کشور 248 میلیون و 600 هزار اصله نهال تولید شد، گفت: این نهال‌ها در تمام نهالستان‌های ملی دولتی و 309 نهالستان بخش خصوصی در کشور تولید شده‌ است.

تولید 248 میلیون و 600 هزار اصله نهال در کشور

به گزارش ایلنا، عباسعلی نوبخت در حاشیه بازدید از نهالستان اداره‌کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در جمع خبرنگاران، افزود: طرح مردمی کاشت یک میلیارد نهال از شهریور ماه سال گذشته و به دستور رئیس جمهور آغاز شد و وزارت جهاد کشاورزی تمام تلاش خود را در این راستا به کار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه طرح یک میلیارد نهال در کشور شامل 20 درصد تولید نهال، 10 درصد کاشت و 70 درصد نگهداری از نهال است، ادامه داد: کاشت نهال در کشور پیش از فصل بارندگی و اواخر آبان ماه در طبیعت آغاز می‌شود و تا پایان اسفندماه در مناطق مختلف کشور ادامه دارد.

رئیس سازمان منابع‌طبیعی و آبخیزداری کشور اظهار داشت: در سطح کشور، 126 نهالستان در بخش جنگل فعال است که نهال‌های جنگلی تولید می‌کنند. همچنین 44 نهالستان در حوزه مقابله با بیابان‌زایی فعال است که نهال‌های بیابانی تولید می‌کنند.

نوبخت تصریح کرد: تاکنون هیچگونه اعتبار ملی برای اجرای طرح کاشت مردمی یک میلیارد نهال در کشور تخصیص داده نشده است. بر این اساس اجرای این طرح از محل ظرفیت‌های مردمی و صاحبان صنایع اجرا شده است.

وی بیان داشت: تمام نهال‌های تولید شده در این طرح بر اساس مطالعاتی که کمیته علمی این بخش توسط مؤسسه تحقیقات جنگل و مراتع کشور با کمک پژوهشکده‌های مرتبط انجام شده که بر اساس آن مشخص می‌شود چه نهالی تولید و چگونه کاشته شود.

رئیس سازمان منابع‌طبیعی و آبخیزداری کشور تأکید کرد: 5 منطقه رویشی در کشور وجود دارد و انتخاب تولید و کاشت نهال‌ها در کشور بر مبنای گونه‌های بومی و سازگار که نیاز آبی کمی دارند، انتخاب می‌شود.

نوبخت ابراز داشت: از 31 استان کشور، 16 استان در استان‌های زاگرسی، شمال کشور، ارس‌بارانی و مناطقی است که میزان بارندگی قابل قبول دارند. بر این اساس جنگل‌های این مناطق بدون نیاز به آبیاری کشت شده‌ است.

وی به فعالیت قابل قبول نهالستان اراک در استان مرکزی اشاره داشته و اضافه کرد: نهالستان اراک از جمله نهالستان‌های موفق در سطح کشور است و هم‌اکنون یک میلیون اصله نهال در این نهالستان تولید شده است.

رئیس سازمان منابع‌طبیعی و آبخیزداری کشور پدیده بیابان‌زایی در کشور را سالانه یک میلیون هکتار عنوان کرده و گفت: فرایند سازمان منابع‌طبیعی کشور برای مقابله با این پدیده سالانه حدود 300 هزار هکتار است که این فرایند باید سرعت بیشتری به خود بگیرد.

نوبخت افزود: برای اینکه بتوان اراضی بیابانی را بهتر مدیریت کرد، یک برنامه 3 میلیون هکتاری برای بیابان‌ها در نظر گرفته شده است. بر این اساس از 250 میلیون اصله نهالی که امسال تولید می‌شود، حدود 50 میلیون اصله برای اراضی بیابانی در نظر گرفته شده است. 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز