خبرگزاری کار ایران

| 13:22   
کد خبر : ۱۳۸۱۷۸۵
در گفت و گو با ایلنا مطرح شد؛

۹۰ درصد آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی مصرف می شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: ۹۰ درصد آب تجدیدپذیر حوضه آبریز دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

 ۹۰ درصد آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی مصرف می شود

یاسر رهبردین در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به کاهش بارش‌ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: امسال وضعیت بارشی خوبی به ویژه در مقایسه با درازمدت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نداشته و میزان آب معادل برف در استان نیز به ۸۰ میلیون مترمکعب رسید؛ در حالی که متوسط پنج ساله این شاخص ۵۲۰ میلیون مترمکعب بوده و در برخی مناطق نیز به یک میلیارد مترمکعب می‌رسید.

وی همچنین ادامه داد: افزایش دما در آذربایجان غربی و برداشت های صورت گرفته به ویژه از آب‌های زیرزمینی، آبخوان‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه را دچار مشکل کرده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی  همچنین با اشاره به بهره برداری از تونل انتقال آب سد کانی سیب به دریاچه ارومیه گفت: یکی از طرح‌هایی که در راستای احیای دریاچه ارومیه به انجام رسید، اتمام و بهره برداری طرح انتقال آب از کانی سیب بود که بزرگترین طرح محیط زیستی کشور و غرب آسیا به شمار می‌رود.

رهبردین به بهره برداری از تونل انتقال آب سد کانی سیب به دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: در فاز اول این طرح، ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب در سال از این سد به دریاچه ارومیه سرازیر می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به حساسیت موضوع احیای دریاچه ارومیه گفت: در چهار ماه گذشته ۲ جلسه به ریاست معاون اول رئیس جمهور برای احیای دریاچه ارومیه برگزار شده که  ماحصل این جلسات، اختصاص اعتبارات مناسب و سرعت بخشیدن به اجرای طرح‌های سخت افزاری و البته نرم افزاری بوده است.

رهبردین همچنین با اشاره به وعده افتتاح طرح‌های سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه در هر سه ماه، تاکید کرد: دومین طرح که در این خصوص اجرایی و افتتاح شد، مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه و خط انتقال ۱۱ کیلومتری است که ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن هزینه شده و علاوه بر انتقال پساب تصفیه شده به دریاچه، در حل بحث‌های زیست محیطی نیز بسیار موثر است.

وی در ادامه با تاکید بر اتمام طرح‌های سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه، گفت: در زمینه سخت افزاری اقدامات دیگری نیز در دستور کار بوده و در هفته دولت امسال، سد چپرآباد آبگیری می‌شود که آب را از سیلوه به دریاچه ارومیه هدایت می‌کند و از این محل ۹۰ میلیون مترمکعب آب به سمت دریاچه سرازیر خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی  ادامه داد: فاز دوم انتقال آب از کانی سیب و بند بادین آباد در حال اجرا بوده و امسال ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب شده که از محل آن، طرح‌های سخت افزاری اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد آب حوضه دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی مصرف می شود گفت: یکی از اقداماتی که در دستور کار قرار دارد، اجرای طرح‌های نرم افزاری و کاهش مصرف آب با مشارکت مردم و بهره برداران بخش کشاورزی است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز