خبرگزاری کار ایران

| 04:44   
کد خبر : ۱۳۴۸۸۹۹
معاون استاندار فارس مطرح کرد؛

میراث فرهنگی تکلیف ۲۸ خانه تاریخی شیراز را مشخص کند

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استاندار فارس با بیان اینکه تاکنون تکلیف ۲۸ خانه میراثی واگذار شده بافت تاریخی شیراز به برادران دلیر روشن نشده است، از سازمان میراث فرهنگی خواست برای تعیین سرنوشت این خانه‌ها اقدام کند.

میراث فرهنگی تکلیف ۲۸ خانه تاریخی شیراز را مشخص کند

به گزارش ایلنا، محمد فرخ‌زاده با اشاره به اینکه قرارداد واگذاری این خانه‌های میراثی در آذرماه سال ۱۳۹۹ بسته شده است، افزود: با گذشت چند سال از انعقاد این قرارداد شاهد اقدام خاصی در زمینه خانه‌های واگذار شده نبوده‌ایم.

فرخ‌زاده یادآور شد: ضرورت افزایش جاذبه‌ها در بافت تاریخی در قالب موزه، مراکز اقامتی، کارگاه‌های صنایع دستی، نمایشگاه‌ها، مراکز ارائه خدمات به ساکنان، زائرسراها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

معاون استاندار فارس تأکید کرد: بهترین خانه‌ها و آثار تاریخی بافت در کنار برخی بناهای محدود ارزشمند دیگر در این ۲۸ خانه خلاصه شده است که چند سال گذشته حتی یک اثر از این آثار به چرخه گردشگری و زیارت استان اضافه نشده است.

وی بیان کرد: بر اساس قرارداد منعقدشده، خانه‌ها باید پس از بازسازی و تغییر کاربری برای خدمت‌رسانی به عنوان اقامتگاه، هتل سنتی،‌ موزه و... در اختیار عموم قرار بگیرد.

فرخ‌زاده گفت: بر اساس شنیده‌ها، گزارشات و اخبار واصله از ۲۸ خانه تاریخی واگذار شده ۱۷ تا ۱۸ مورد تنها اقدامات مطالعاتی ، ۱۰ تا ۱۱ مورد آواربرداری و حفاظت درحد کشیدن پلاستیک و۳ یا ۴ مورد مرمت جزیی برای جلوگیری از ریزش صورت گرفته است.

معاون استاندار فارس تأکید کرد: سازمان میراث فرهنگی و شهرداری به عنوان متولی ساماندهی بافت تاریخی و همچنین نهادی که این ۲۸ خانه را واگذار کرده است باید در اسرع وقت تعیین تکلیف کرده و نتیجه را به مردم شیراز و مجاورین حرم‌های مطهر اعلام کند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز