کد خبر: 1242713 A

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی خبر داد؛

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: متأسفانه عامل اسهال ویروسی یا «نورو ویروس» در هفته های اخیر شیوع پیدا کرده است. اما با رعایت بهداشت فردی و شستن دست‌ها می توان از انتقال این بیماری پیشگیری کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سید محمد جمالیان افزود: این ویروس تمامی سنین از کودکان تا بزرگسالان را درگیر می‌کند و می‌تواند با علائمی همچون دل‌پیچه، اسهال، حالت تهوع و استفراغ خود را بروز بدهد. خوشبختانه شدت علائم به حدی نیست که نیاز به بستری وجود داشته باشد و با خودمراقبتی و بدون نیاز به آنتی‌بیوتیک بهبودی حاصل می‌شود. 

وی ادامه داد: به علت آنکه عامل بیماری، ویروسی است حتی درمان آنتی‌بیوتیکی نیز برای افراد نیاز نیست و تنها خودمراقبتی در منزل نیاز است تا بدن با کمبود آب مواجه نشود. چرا که از یک سو هوا گرم بوده و تعریق زیاد است و از سوی دیگر با اسهال و استفراغ آب بدن کم می‌شود اما عموما بیمار ظرف 2 تا 3 روز بهبود می‌یابد. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اظهار داشت: در برخی موارد، گاهی شدت تهوع آن قدر زیاد است که بیمار نمی‌تواند چیزی بخورد. این دسته از بیماران باید به درمانگاه مراجعه کنند و با دریافت یک سرم می‌توانند سریعا به وضعیت جسمی مطلوب برسند و اساسا جای نگرانی نیست. 

جمالیان تصریح کرد: بیشترین راه انتقال این بیماری از طریق تماس است، بر همین اساس با شستن دست‌ها در زمان استفاده از مواد غذایی و رعایت بهداشت فردی می‌توان به ‌راحتی از آلوده شدن به این ویروس پیشگیری کرد، انتقال بیماری از طریق سبزیجات و میوه‌ها نیز خیلی نادر گزارش‌ شده است. 

وی بیان داشت: در فصلی هستیم که یکسری ویروس‌ها و باکتری‌ها بیشتر می‌شوند، بنابراین معمولا در فصل تابستان بیماری‌هایی که علائم آنها با اسهال و استفراغ همراه باشد را بیشتر از گذشته شاهد هستیم. در حال حاضر این ویروس در کشور و استان مرکزی افزایش داشته و علائم آن بیشتر گوارشی است. 

انتهای پیام/
عامل اسهال ویروسی نورو ویروس در گیری تمامی سنین از کودک تا بزرگسال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر