کد خبر: 1234156 A

سرپرست انتقال خون لرستان:

سرپرست انتقال خون لرستان گفت: بانوان به عنوان بهترین مروجان فرهنگ اهدای خون در خانواده هستند.

به گزارش ایلنا، علی سوری در کارگاه آموزشی ترویج فرهنگ اهدای خون  در خانواده با بیان اینکه از سال ۲۰۱۳  خون  به عنوان دارو درآمده و از حالت مایعی درون رگ‌ها خارج شده است اظهار داشت:بیماران زیادی  وجود دارند که اساسا درمان آنها با خون است. 

وی ضمن تاکید بر افزایش مشارکت مردم استان در  اهدای خون افزود: قرارگیری در کریدور تصادفات، افزایش هرم جمعیتی و همچنین  حوادث طبیعی همچون  سیل و زلزله  از جمله موارد اهمیت مشارکت بالای مردم استان در  اهدای خون  است. 

سرپرست انتقال خون لرستان با اشاره به اهمیت اهدای خون در بانوان استان عنوان کرد:  با توجه به اینکه خود مراقبتی در بانوان بیشتر است به طور یقین خون سالمتری دارند  ولی متاسفانه علی رغم اینکه نیمی از جمعیت کشور را بانوان تشکیل می دهند  تنها ۵ تا ۷ درصد اهدا کنند خون در کشور بانوان هستند. 

وی با بیان اینکه باورهای غلط مانع اهدای خون بانوان شده است بیان کرد: بانوان نیمی از جامعه انسانی هستند که نمی‌توان توانایی و استعداد آن‌ها را در اهدای خون نادیده گرفت، شرایط عمومی اهدای خون مانند سن، وزن، فشار خون، درجه حرارت و نبض در زنان تفاوتی با مردان ندارد.

سوری گفت:  برخی جوامع اهدای خون را یک کار مردانه می‌پندارند، در حالی‌که زنان یکی از جمعیت‌های سالم و مناسب برای اهدای خون هستند و می‌توانند جزو اهداکنندگان مستمر خون باشند ولی متاسفانه به دلیل باورهای غلطی که وجود دارد، زنان آمار بسیار پایین در اهدای خون دارند.

وی با بیان اینکه با اهدای خون بانوان، هر خانه یک پایگاه اهدای خون می‌شود تصریح کرد:  بانوان بهترین مروجین فرهنگ اهدای خون در خانواده و جامعه هستند و خانه‌ای که از نعمت حضور یک مادر یا دختر اهداکننده خون بهره‌مند باشد همانند یک پایگاه ترویج فرهنگ اهدای خون است.

انتهای پیام/
فرهنگ اهدای خون در خانواده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر