خبرگزاری کار ایران

سرپرست دانشگاه خبر داد:

چهار محور اصلی تحقیقاتی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعلام شد

asdasd
کد خبر : ۱۴۵۳۲۶۲

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر به چهار محور اصلی تحقیقاتی این دانشگاه در شرایط فعلی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر چهار محور اصلی تحقیقاتی اعم از مطالعات دریایی، مطالعات هوایی، مباحث مربوط به انرژی و مباحث مربوط به فناوری‌های نوظهور به ویژه هوش مصنوعی را در دانشگاه صنعتی امیرکبیر دنبال می‌کنیم. 

به گزارش ایلنا از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ علیرضا رهایی در نشست امیردریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با دانشجویان این دانشگاه تاکید کرد: شاخص‌های متعددی برای تعیین دانشگاه‌های برتر تعریف شد که بر اساس آن ۱۳ دانشگاه کشور انتخاب شدند و دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز یکی از این دانشگاه‌های برتر بود که هم در زمینه‌های آموزشی و هم در زمینه‌های پژوهشی فعالیت‌های گستردهای داشت. 

وی در ادامه تصریح کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در قالب ۱۸ دانشکده، ۱۷ پژوهشکده و یک پارک علم و فناوری فعالیت خود را انجام می‌دهد و تمام دانشکده‌هایی که در دانشگاه فعال هستند در هر سه مقطع تحصیلی یعنی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو پذیرش می‌کنند. 

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر همچنین خاطر نشان کرد: پژوهشکده‌ها و واحدهای تحقیقاتی این دانشگاه مجموعه‎هایی هستند که فارغ از فعالیت‌های آموزشی، صرفا در انجام طرح‌های تحقیقاتی بزرگ در کشور فعالیت می‌کنند. شاید اگر دوران گذشته را ارزیابی کنیم مقطع تاریخی که ما در سال‌های ۹۰ تا ۹۲ داشتیم دورانی بود که در کشور دو نوع اتفاق افتاد اول اینکه یک ارزیابی از نیازهای بزرگ و کلان کشور مطرح و بحث نیازسنجی و انتخاب طرح‌های کلان ملی مورد توجه قرار گرفت. به طوریکه در این راستا با مصوبه مجلس شورای اسلامی، شورای عتف تشکیل شد و در این شورا ارزیابی نیازهای کشور دنبال شد تا زمانی که در سطح این شورا مجموع از برخی وزرا و در راس آن وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حضور داشت. بنابراین طرح‌های کلان ملی در این شورا که طرح‌های بزرگی نیز بود، تعیین شدند. 

رهایی یادآور شد: طراحی شبکه ملی اطلاعات کشور، طراحی و ساخت هواپیمای با اندازه متوسط، راه اندازی مراکز ملی دفاع سایبری، تدوین نرم افزارهای امنیتی، سیستم‌های هوشمند توزیع برق، سیستم‌های هوشمند حمل و نقل درون شهری و برون شهری، قطار پرسرعت، ذخیره‌سازی نفت و مدیریت یکپارچه سایت پارس جنوبی از جمله طرح‌های بزرگ ملی بود که در جلسه شورای عتف تعریف شده بود تا بتواند نیازهای کلان کشور را برآورده نماید. 

وی تاکید کرد: در آن زمان دانشگاه‌ها به فراخور توان و ظرفیتی که داشتند در تعدادی از طرح‌های کلان ملی درگیر شدند و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری اساتید خود در ۱۶ طرح کلان ملی درگیر بود و تقریبا محیط دانشگاه‌ها درگیر شوراها و کمیته‌هایی بود که با همکاری سایر دانشگاه‌ها بتوانند در این طرح‌های کلان ملی توفیقاتی را برای کشور ایجاد کنند. 

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: خوشبختانه این دانشگاه در طرح‌های بزرگ کار خود را ادامه داد به طور نمونه بحث طرح ماهواره یکی از این طرح‌های بزرگ بود که در دانشگاه انجام شد. طراحی و ساخت ابررایانه ملی از دیگر طرح‌های بزرگی بود که الان بزرگترین ابررایانه کشور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر فعال است و قالب مجموعه‌های صنعتی نظیر کارخانه‌ها و وزارت خانه‌ها برای پردازش کارهای سنگین خود از ابررایانه امیرکبیر تحت عنوان ابررایانه سیمرغ استفاده می‌کنند. 

رهایی همچنین تاکید کرد: یکی از زمینه‌هایی که در سال‌های اخیر در دانشگاه صنعتی امیرکبیر مورد توجه بوده است مباحث مربوط به دریا می‌باشد. ما در حال حاضر چهار محور اصلی تحقیقاتی اعم از مطالعات دریایی، مطالعات هوایی، مباحث مربوط به انرژی و مباحث مربوط به فناوری‌های نوظهور به ویژه هوش مصنوعی را در دانشگاه صنعتی امیرکبیر دنبال می‌کنیم. 

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در زمینه فعالیت‌های دریایی جز معدود دانشگاه‌هایی در کشور هستیم که دانشکده مهندسی دریا و همچنین دانشکده هوا و فضا داریم همچنین دانشکده‌های ویژه ما فعالیت‌های بخصوصی را در دانشگاه انجام می‌دهند. از نظر ارتباط با ارگان‌ها هم با سازمان دریایی ارتباط خوبی داریم به گونه‌ای که آخرین نشست ما پنج شنبه گذشته برگزار و در این راستا یک موافقت نامه همکاری تدوین کردیم به طوریکه همکاری‌های گسترده‌ای در بخش مهندسی دریا و مباحث مربوط با مدیریت انجام می‌دهیم. 

رهایی تاکید کرد: با سازمان بنادر ودریانوردی نیز موافقت نامه گسترده‌ای تدوین کردیم و همکاری‌های گسترده‌ای با این سازمان انجام می‌دهیم. امیدواریم با مجموعه مربوط به نیروی دریانی نیز باب همکاری‌های خوبی را باز کنیم. 

وی خاطر نشان کرد: در بخش هوایی از زمان طراحی طرح‌های کلان ملی درگیر ساخت هواپیمای با سایز متوسط شدیم و کار مدل‌سازی هواپیمای ۷۲ نفره در این دانشگاه صورت می‌گیرد. همچنین در زمینه فناوری‌های نوظهور و هوش مصنوعی مجموعه خوبی را داریم که فعالیت می‌کنند. به طوریکه با ستاد نیروهای مسلح همکاری نزدیکی داریم قرار شد انجام مباحث و مطالعات مربوط به هوش مصنوعی را برای آن‌ها برعهده بگیریم و پژوهشکده مشترکی نیز در این حوزه راه اندازی شد. 

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: در حوزه مربوط به انرژی نیز به دلیل اینکه ما از سال ۶۰ در زمینه‌های مهندسی هسته‌ای درگیر بودیم به گونه‌ای که با دریافت مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۶۶ گروه مهندسی هسته‌ای را در دانشگاه راه اندازی کردیم به طوریکه امروز ۸۰ نفر از ۱۰۰ کادر فعال سازمان انرژی اتمی از فارغ التحصیلان دانشگاه ما هستند.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز