خبرگزاری کار ایران

| 05:30   
کد خبر : ۱۳۹۳۶۰۶
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل مطرح کرد:

دنبال ارتقای سطح کیفی دیپلماسی علمی با همکاری دانشگاه‌ها هستیم

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی این وزارت گفت: وزارت علوم به دنبال ارتقای سطح کیفی دیپلماسی علمی است.

دنبال ارتقای سطح کیفی دیپلماسی علمی با همکاری دانشگاه‌ها هستیم

به گزارش ایلنا از روابط عمومی وزارت علوم، وحیدحدادی اصل در اجلاس رؤسای دانشگاها، پارک‌های علم و فناوری و مدیران همکاری‌های بین المللی دانشگاه‌های شمالغرب کشور گفت: وزارت علوم به دنبال تسهیل فعالیت و برنامه‌های اجرایی دانشگاه‌های منطقه سه کشور است تا بتوانیم از ظرفیت مراکز آموزش عالی این منطقه در راستای گسترش دیپلماسی علمی در سطح بین الملل استفاده کنیم. 

حدادی اصل ضمن تشریح محورهای کلی دیپلماسی علمی بر لزوم بسترسازی جهت جذب دانشجویان بین الملل و تبادل استاد دانشجو تاکید کرد و گفت: همچنین انتقال دانش و فناوری، حفظ کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی، اسلام‌شناسی و ایران‌شناس امری ضروری است که باید در اولویت کاری خود قرار دهیم. 

وی ادامه داد: حضور فعال در سازمان‌های علمی و بین المللی و کسب موقعیت‌های بین المللی، اتخاذ سیاست‌های نو آورانه و فناورانه از دیگر محورهای همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم است که در این راستا سیاست‌های کلی وزارت هم گامی با کلیه مراکز علمی از جمله دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری است. 

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل افزود: با اتخاذ این سیاست‌ها و عملی کردن آن‌ها می‌توانیم در مباحث مهم دیپلماسی علمی در سطح بین الملل به اهداف و آرمان‌های خود دست یابیم. 

حدادی اصل با بیان این‌که وزارت به دنبال ارتقای سطح کیفی دیپلماسی علمی است، گفت: این اجلاس برگزاری شده توسط دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، در راستای همفکری و هم‌گامی با منطقه و ارائه پیشنهاد و راهکارها و علمی کردن آن‌ها می‌باشد، لذا وزارت علوم به دنبال تسهیل فعالیت و برنامه‌های اجرایی از سمت دانشگاه‌ها بوده تا بتواتیم در راستای گسترش دیپلماسی علمی در سطح بین الملل گام برداریم. 

وی خاطرنشان کرد: اگر دانشگاه و مراکز پارک علم و فناوری علاقه‌مند برای انجام فعالیت‌ها و همکاری‌های علمی باشد، وزارت آمادگی کامل خود را با امکان‌سنجی وتسهیلگری برای کمک، اعلام می‌کند. 

ضرورت آموزش زبان فارسی برای دانشجویان خارجی حاضر در دانشگاه‌های کشور

محمد زاده عطار معاون ارتباطات بین الملل مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم نیز در این اجلاس بر لزوم آموزش زبان فارسی برای دانشجویان خارجی تاکید کرد و گفت: آموزش زبان فارسی برای دانشجویان خارجی که در دانشگاه‌های کشور مشغول تحصیل هستند، امری ضروری است. 

وی با بیان اینکه یکی از محورهای فعالیت حوزه علمی بین‌المللی وزارت، حوزه زبان و ادبیات فارسی، اسلام‌شناسی و ایران‌شناسی است که کمتر بدان پرداخته شده است، گفت: تقویت این بخش‌ها در بعد فرهنگی دیپلماسی علمی موثر است. 

محمد زاده عطار با اشاره به چشم اندازها و راهکارها در رابطه با همکاری‌های علمی بین‌المللی، افزود: از جمله کشورهایی که موقعیت و فضای آن‌ها برای دیپلماسی علمی حائز اهمیت است، قاره آفریقا است که در کشورهای مهم این قاره با توجه به بیداری جنبش علیه استعمار نوین، اقبال عمومی این کشورها را برای همکاری علمی فراهم کرده است، که این مهم می‌طلبد در این خصوص سیاست گذاری‌های مناسبی اتخاذ شود. 

وی در ادامه افزود: از جمله اولویت‌های همکاری علمی بین‌المللی وزارت، همکاری با کشورهای همسایه است که کشور عراق از جمله این کشورها است. 

گسترش ارتباطات علمی بین‌الملل از ملزومات توسعه علم و فناوری

محمد صادقی آزاد، رئیس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان نیز در این اجلاس ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و هفته دولت، هدف از برگزاری این اجلاس را انتقال تجربیات مفید و هم اندیشی در خصوص مسائل مهم همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه‌های شمالغرب کشور عنوان کرد. 

وی افزود: امید است در حوزه ارتباطات، همکاری‌ها و رقابت‌های سالم با تسهیلگری وزارت به اجماع عمومی رسیده و تصمیم‌گیری‌هایی در شأن نظام مقدس اسلامی در خصوص مباحث مرتبط با همکاری‌های علمی بین‌المللی بگیرم. 

صادقی آزاد در ادامه با اشاره به اینکه نباید تنها به جذب دانشجو در حوزه همکاری‌های علمی بین‌المللی اکتفا کنیم، گفت: جذب دانشجو صرفا بخش کوچکی از ابعاد مختلف دیپلماسی علمی بوده و در کنار آن استفاده از تمام ظرفیت‌ها در حوزه‌های علمی، سیاست‌های فرهنگی، پژوهش‌های علمی، سیاسی، اقتصادی و… ضروری است. 

وی خاطرنشان کرد: امید است با هم افزایی و با بازنگری سیاست‌های دیپلماسی علمی، بتوانیم ارتباطات علمی بین‌المللی را در راستای اهداف پیش‌بینی شده گسترش دهیم. 

صادقی در ادامه با اشاره به موقعیت جغرافیایی منطقه شمالغرب کشور در حوزه همکاری‌های علمی بین‌المللی، افزود: باتوجه به این‌که اقبال عمومی کشورهای همسایه برای دیپلماسی علمی قابل توجه است از این رو یک ظرفیت منحصر به فرد برای شمالغرب کشور محسوب می‌شود که از آن به نحو احسن در سیاست گذاری‌های دیپلماسی علمی بهره کامل را ببرد. 

گفتنی است در این اجلاس، رؤسای دانشگاها، پارک‌های علم و فناوری، مدیران همکاری‌های علمی بین‌المللی، پیشنهادات و راه حل‌هایشان را با قائم مقام و معاون ایشان در میان گذاشتند و جلساتی را برای تشکیل اتحادیه منطقه شمالغرب کشور در حوزه همکاری‌های علمی بین‌المللی برنامه ریزی کردند و در نهایت اجماع عمومی بر این شد که این اتحادیه برای گسترش دیپلماسی علمی در آینده نزدیک تشکیل بشود، که مورد اقبال شرکت کنندگان در جلسه قرار گرفت.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز