خبرگزاری کار ایران

| 08:04   
کد خبر : ۱۳۸۸۶۴۰

بیانیه پایانی سی‌وهفتمین اجلاس سالانه رؤسای آموزش و پرورش

بیانیه پایانی سی‌وهفتمین اجلاس سالانه رؤسای آموزش و پرورش قرائت شد.

بیانیه پایانی سی‌وهفتمین اجلاس سالانه رؤسای آموزش و پرورش

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن بیانه سی‌وهفتمین اجلاس سالانه رؤسای آموزش و پرورش سراسر کشور به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

السَّلامُ عَلَی وَلِیِّ اللَّهِ وَ حَبِیبِهِ، السَّلامُ عَلَی خَلِیلِ اللَّهِ وَ نَجِیبِهِ، السَّلامُ عَلَی صَفِیِّ اللَّهِ وَ ابْنِ صَفِیِّهِ، السَّلامُ عَلَی الْحُسَیْنِ الْمَظْلُومِ الشَّهِیدِ، السَّلامُ عَلَی أَسِیرِ الْکُرُبَاتِ وَ قَتِیلِ الْعَبَرَاتِ

آموزش و پرورش مهمترین رکن پیشرفت و تعالی کشور، عامل کلیدی در تمدن‌سازی در گام دوم انقلاب اسلامی و بزرگترین فصل مشترک مردم و حاکمیت است. معلم موثرترین عنصر آموزش و پرورش و مدرسه اصلی‌ترین بستر ایجاد فرصت‌های یادگیری رشددهنده در ساحت‌های شش‌گانه تربیتی است. بر این اساس و به منظور تعالی و تحکیم جایگاه این نهاد مقدس در نظام حکمرانی، اجلاس روسای آموزش و پرورش کشور با تدبیر عالمانه شهیدان رجایی و باهنر، طراحی شد و اکنون در پایان سی‌وهفتمین دوره آن هستیم.

ما مدیران و روسای این نهاد مقدس، در جهت تحقق رهنمودها و منویات مقام عظمای ولایت و رهبری، ضمن قدردانی از وزیر اندیشمند و فرهیخته برای ایجاد این فرصت ارزشمند، اعلام می‌داریم:

۱- اقدام ضد اندیشه‌ای، ضداخلاقی و ضد بشریِ مدعیان آزادی بیان در اهانت به قرآن کریم که تحت حمایت بعضی دولت‌های اروپایی انجام می‌شود، نه‌تنها یک جنایت فرهنگی، بلکه هتک فضیلت، انسانیت و اخلاق است که طراح آن رژیم پلید صهیونیستی، با حمایت خبیثانه استکبار جهانی است. لذا ضمن محکومیت این عمل ناشایست اعلام می‌کنیم با عزمی راسخ، اراده‌ای مصمم و ایمانی استوار، آمادگی خود را برای ترویج معارف نجات بخش قرآن و عترت و پیاده‌سازی معارف تمدن‌ساز آن در سایه پیروی از اهل بیت علیهم‌السلام، تلاش می‌کنیم.

۲- نظام استکباری با طراحی جنگ تمام‌عیار ترکیبی، از تمام امپراتوری تبلیغات رسانه‌ای، آلوده کردن فضای مجازی، آموزش، سازماندهی و اعزام گروه‌های تروریستی و جنگ روانی و هزاران اقدام غیرانسانی برای ایجاد بی‌نظمی و اعمال خشونت علیه مردم و کشاندن دامنه درگیری‌ها به داخل مدرسه، بهره گرفته است تا با ایجاد اختلال در نهاد تعلیم و تربیت و زمین گیر کردن معلمان به عنوان افسران سپاه پیشرفت کشور در مسیر سازندگی و بالندگی ایران عزیز، وقفه ایجاد نماید. لذا ما مدیران آموزش و پرورش با هوشیاری و بصیرت کامل، تمام تحرکات دشمن خبیث را زیر نظر داریم و از تمام ظرفیت‌ها برای مقابله تمام‌عیار با دشمن شناختی و فرهنگی استفاده می‌کنیم.

۳- حجاب و عفاف یکی از آموزه‌های ادیان الهی و از احکام مسلم قرآنی و یکی از عوامل اصلی سلامت اجتماعی و پایداری نهاد خانواده است که با عقاید، باورها، ارزش ها و آداب و رسوم مردمان این سرزمین عجین شده است و یکی از مولفه‌های هویت ایرانی اسلامی انقلابی محسوب می‌شود. لذا در اجرای راهکارهای ۳/۱، ۳/۴ و ۳/۶ سند تحول بنیادین، متعهد می‌شویم در جهت ترویج و تعمیق فرهنگ حیا، عفاف، زیست عفیفانه، حجاب و پیشگیری از اقدامات هنجارشکنانه، از تمام ظرفیت‌ها و قابلیت‌های نهاد تعلیم و تربیت بهره‌گیری نماییم.

۴- در اجرای سند تحول بنیادین و در مسیر تحقق مطالبات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)، براساس نقشه راه سند تحول، همه تلاش و جدیت خود را در همراهی و همکاری با برنامه‌های قرارگاه عملیاتی سازی سند تحول، معاونت‌ها، سازمان‌ها و مراکز ستادی به کار خواهیم گرفت.

۵- آغاز مهر، آغاز مهرورزی است، لذا ما روسای آموزش و پرورش، آغاز باشکوه و بی‌دغدغه مدارس کشور را با جلب مشارکت مردم، گروه‌های جهادی و دستگاه‌ها و موسسات دولتی و غیردولتی در جهت آماده‌سازی، تعمیر و تجهیز مدارس و تامین معلم برای تمام کلاس‌های دولتی، وظیفه و تکلیف خود می‌دانیم و حداکثر تلاش خود را خواهیم کرد تا اول مهر هیچ کلاسی بدون معلم نباشد.

۶- آموزش، از حقوق اولیه انسانی و از عناصر کلیدی پیشرفت و تعالی کشور است، لذا ما مدیران آموزش و پرورش اعلام می‌کنیم در اجرای اصول قانون اساسی بخصوص اصل سی‌ام، تمام تلاش خود را برای بسط عدالت آموزشی و تربیتی و تحت پوشش بردن کلیه لازم‌التعلیمان و جذب کودکان بازمانده از تحصیل و توسعه سوادآموزی به کار بگیریم و تمام ظرفیت‌های خود را برای نگهداشت و آموزش آنها بسیج کنیم. 

۷- رویکرد تحولی وزارت آموزش و پرورش در اصلاح فرایند جذب، گزینش، استخدام و نگهداشت معلم گامی مهم در اجرای سند تحول و بهینه‌سازی روش انتخاب اصلح است، لذا ما مدیران و رؤسای آموزش و پرورش، ضمن حمایت از این اقدام و تاکید بر استمرار برنامه‌های تحولی در حوزه تربیت معلم، از تمام ظرفیت‌های موجود برای انتخاب ارزیابان و عوامل اجرایی و اجرای دستورالعمل ارزیابی تکمیلی و حمایت از دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی استفاده خواهیم کرد.

۸- برنامه‌محوری در تمام امور، قانون‌مداری در تمام زمینه‌ها و مردم‌داری و مدارا با والدین، شرکا و حامیان نهاد آموزش و پرورش، بخصوص گروه‌های جهادی و خیرین مدرسه‌ساز و مدرسه یاران، از ارکان موفقیت و بهره‌وری مدیریت است و همواره مورد توجه قرار خواهد گرفت.

۹- تقویت مدارس دولتی و ارتقای کیفیت خدمات آموزشی و تربیتی، مطالبه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) از مصادیق بارز عدالت آموزشی و صیانت از حقوق مردم است که با خردمندی و احساس مسئولیت، زمینه تحقق آن را در سال تحصیلی آینده فراهم خواهیم کرد.

۱۰- اجرای برنامه فراگیر پرورشی و فرهنگی با هدف انسجام و ساماندهی فعالیت‌های پرورشی، تربیت بدنی و سلامت‌محور، براساس اهداف پایه‌ای ایمان، امید، هویت، نشاط و خردورزی در همه مدارس دنبال می‌شود. در این راستا، رویکرد مشارکت فعال و حداکثری همه دانش‌آموزان و تشکل‌های دانش‌آموزی در اجرای امور مدرسه، تقویت رویدادها و اردوهای دانش آموزی، ایجاد زمینه گفت‌وگو و رفع شبهات دانش‌آموزی، کنترل و مدیریت و پیشگیری آسیب‌های اجتماعی در قالب برنامه نماد، اقامه نماز جماعت در مدارس طراحی و به طور مستمر مورد توجه خواهد بود.

السلام علیکم و رحمة‌الله و برکاته

۲۷ مرداد ماه ۱۴۰۲»

گفتنی است، سی‌وهفتمین اجلاس سالانه رؤسای آموزش و پرورش به مدت سه روز در شهر ارومیه و با شرکت حضوری و وبیناری مسئولان آموزش و پررش سراسر کشور برگزار شد. 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز