خبرگزاری کار ایران

| 18:53   
کد خبر : ۱۳۸۸۰۵۲
رئیس سازمان محیط‌زیست اعلام کرد:

۴۱۱ پروژه فاقد مجوز ساماندهی می‌شود/ پیگیری تشکیل سازمان نظام مهندسی محیط‌زیست

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان این که در این دولت کلنگ هیچ طرح صنعتی و عمرانی بدون مجوز زیست‌محیطی بر زمین نخورده است، خاطرنشان کرد: ما مشغول ساماندهی ۴۱۱ پروژه فاقد مجوز زیست‌محیطی هستیم.

۴۱۱ پروژه فاقد مجوز ساماندهی می‌شود/ پیگیری تشکیل سازمان نظام مهندسی محیط‌زیست

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، علی سلاجقه در دیدار با نمایندگان تشکل‌های مردم نهاد محیط‌زیستی که به مناسبت روز ملی تشکل‌ها برگزار شد، تشکل‌های مردم نهاد محیط‌زیستی را سرمایه ارزنده کشور و تشکیل آن‌ها را برگرفته از آیه شریفه «و امرهم شورا بینهم» عنوان کرد و افزود: تشکل‌های مردم نهاد محیط‌زیستی نسبت به مسائل محیط‌زیست کشور بسیار دغدغه‌مند هستند و می‌بایست از ظرفیت‌های مشاوره‌ای آنان به نحو احسن بهره‌برداری شود.

وی تصریح کرد: این تشکل‌ها صرف نظر از دغدغه‌مند بودن، تخصصی هم هستند و معاونان و مدیران کل سازمان مکلفند از ظرفیت‌های آنان استفاده کنند.

معاون رئیس‌جمهور با بیان این که مطالبات محیط‌زیستی باید توام با بصیرت باشد، گفت: اگر مطالبه‌ای طرح شود، بدون آن که جوانب مختلف آن سنجیده شود، این مطالبه مشکل‌ساز خواهد شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با ذکر یک مثال خاطرنشان کرد: قانون هوای پاک یکی از مترقی‌ترین قوانین محیط زیستی کشور است، اما براساس واقعیات کشور ما نوشته نشده است. از این رو، امکان اجرای کامل آن وجود ندارد.

سلاجقه با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: خوشبختانه کارهای سخت‌افزاری مربوط به احیای دریاچه ارومیه در دولت مردمی و انقلابی به پایان رسیده است.

وی افزود: ما از وزارت نیرو درخواست کرده‌ایم که حقابه این دریاچه باید سر تالاب تحویل داده شود و از وزارت جهاد کشاورزی هم خواسته‌ایم که طرح الگوی کشت به صورت کاملا علمی و عملیاتی در حوضه آبخیز این دریاچه اجرا شود.‌ ما از همه ظرفیت‌ها در طرح جامع تالاب‌ها برای ساماندهی وضعیت تالاب‌های کشور استفاده می‌کنیم.

سلاجقه با اشاره به پیگیری‌های انجام شده برای اشتغال فارغ‌التحصیلان محیط‌زیست تصریح کرد: اقدامات لازم برای تشکیل سازمان نظام مهندسی محیط‌زیست در دست انجام است.

معاون رئیس‌جمهور همچنین از پیشرفت ۴۰ تا ۶۰ درصدی طرح جامع ساماندهی محل دفن زباله سراوان خبر داد و گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست به عنوان دستگاه ناظر در بحث مدیریت پسماند به وظایف خود عمل می‌کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان این که در این دولت کلنگ هیچ طرح صنعتی و عمرانی بدون مجوز زیست‌محیطی بر زمین نخورده است، خاطرنشان کرد: ما مشغول ساماندهی ۴۱۱ پروژه فاقد مجوز زیست‌محیطی هستیم. 

سلاجقه تشکیل خانه‌های محیط‌زیست را یک ظرفیت بزرگ محیط زیستی برای کشور دانست و از تشکیل ۲۱۵۰ خانه محیط زیست در سراسر کشور خبر داد.

وی با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته برای حفاظت از تنوع زیستی کشور و حفظ گونه‌های در خطر انقراض تصریح کرد: ما به دنبال استفاده از فناوری‌های نوین در بحث حفظ و حراست از محیط‌زیست و تنوع زیستی کشور هستیم.

معاون رئیس‌جمهور با تاکید بر اهمیت تدوین دانش بومی مدیریت محیط‌زیست در هر استان گفت: خوشبختانه الگوی این طرح در استان چهارمحال و بختیاری در حال انجام است.

به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست، تغییر اقلیم واقعیتی است که اتفاق افتاده و همه جنبه‌های زندگی انسان‌ها و دیگر موجودات روی کره زمین را تحت تاثیر قرار داده است و می‌بایست به دنبال سازگاری با این تغییرات باشیم.

وی همچنین از تهیه طرح جامع حوضه آبخیز تالاب انزلی و انجام اقدامات نجات‌بخشی این تالاب خبر داد.

گفتنی است، در این دیدار که با حضور معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی و سرپرست دفتر مشارکت‌های مردمی و مسوولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، نمایندگان تشکل‌های مردم نهاد محیط زیستی از ۳۱ استان کشور به طرح دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود در مورد چالش‌ها و فرصت‌های محیط زیست و تنوع زیستی کشور پرداختند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز