خبرگزاری کار ایران

| 20:26   
کد خبر : ۱۳۷۳۲۴۴

آغاز طرح ملی کارآفرینی برای دانشجویان

سرپرست معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم گفت: طرح ملی کارآفرینی برای دانشجویان با هدف شناخت استعدادها و ارائه آموزش‌های مشاوره‌ای و تخصصی برگزار می‌شود و در فاز نخست، ۱۵۰۰۰ دانشجو تحت پوشش این طرح قرار می‌گیرند.

آغاز طرح ملی کارآفرینی برای دانشجویان

به گزارش ایلنا از روابط عمومی وزارت علوم، «امید رضایی فر» در نشست خبری فراخوان طرح ترویج کارآفرینی که در وزارت علوم برگزار شد، اظهار داشت: یکی از برنامه‌های اصلی از سال گذشته تدارک مقدمات طراحی و نگارش آیین نامه طرح ملی ترویج کارآفرینی بود که در نهایت هفته آخر اردیبهشت با حضور وزیر علوم به صورت آزمایشی در پارک علم و فناوری امیرکبیر رونمایی شد. 

وی ادامه داد: هدف‌گذاری نهایی این طرح ۳۰ هزار دانشجو است و در مرحله اول با ۱۵ هزار دانشجو آغاز خواهد شد. در ابتدا کلاس‌های خودشناسی، روانشناسی و سنجش فردی برای این دانشجویان برگزار می‌شود و در ادامه برای ادامه مسیر حرفه‌ای در آموزش‌هایی شامل تیم‌سازی و هدایت شغلی و امور مالی توسط مربی‌ها و استادان آموزش‌های لازم را می‌بینند. 

سرپرست معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم افزود: بعد از این دوره‌ها تحت هدایت مربی، گروه‌های مختلف دانشجویی یکی از مسائل یا مشکلات منطقه‌ای، محلی یا حتی ملی را به صورت آزمایشی حل می‌کنند و تا حد زیادی به صورت واقعی با آن روبرو می‌شوند تا به پیشنهاد اجرایی قوی دست یابند و در نهایت در رویدادی از گروه‌های برگزیده تقدیر خواهد شد. 

وی تاکید کرد: انتظار داریم در حوزه کارآفرینی جامعه پنج درصدی دانشجویی در مرحله نهایی این طرح به مشارکت در آن علاقه‌مند شوند، از توانمندی‌های تخصصی افراد مختلف استفاده کنند و در این فرایند با محوریت دانش به مجموعه‌های توسعه کسب و کار دانش بنیان کمک کنند. 

وی در مورد اعتبار این طرح و میزان اختصاص آن به دانشگاه‌های مختلف کشور توضیح داد: در این طرح به ازای هر دانشجو یک میلیون تومان اعتبار تخصیص داده می‌شود در مرحله اول ۱۵ هزار دانشجو تحت پوشش قرار می‌گیرند. میزان اعتبار تخصیص یافته در طرح به دانشگاه‌های مختلف نیز بسته به تعداد دانشجویان آن‌ها و تعداد مشارکت دانشجویان دارد. 

رضایی فر ادامه داد: دبیرخانه طرح در محل پارک علم و فناوری امیرکبیر واقع شده است و همانطور که قبلا اعلام شد وزارت علوم برای واگذاری طرح‌های مختلف به پارک‌های علم و فناوری و در قالب ۵۰ پارک، ۵۰ برنامه، پارک علم و فناوری امیرکبیر را متولی اجرای این طرح کرده است. 

وی تصریح کرد: دانشگاه‌ها در این فرایندنقش بسیار مهمی دارند، همچنین انتظار داریم وزارت خانه‌هایی مانند وزارت کار، وزارت صنعت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این زمینه کمک کنند. 

رضایی فر با تاکید بر اهمیت این طرح برای وزارت علوم گفت: مرحله اول اعتبارات این طرح در اختیار همه دانشگاه‌های بزرگ و کوچک قرار داده شده است. 

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه امیرکبیر گفت: طرح ملی ترویج کارآفرینی برای افراد در شرف دانش آموختگی برنامه ریزی شده است. مخاطبان این طرح ملی دانشجویان سال‌های سوم و چهارم دوره کارشناسی، دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی ارشد و دانشجویان دکتری بعد از گذراندن دروس دانشگاهی هستند. 

فرهنگ فصیحی ظهار داشت: هدف اصلی از اجرای طرح ملی ترویج کارآفرینی هدایت دانش آموختگان به سمت کسب و کارهای مبتنی بر دانش است. 

وی افزود: یکی از نقاط ضعف موجود این است که دانشجویان بعد از دانش آموختگی منفعل و در انتظار استخدام توسط دستگاه‌ها و شرکت‌ها هستند، اما در صورت ارائه آموزش‌های مهارت افزایی، می‌توان آن‌ها را به سمت ایجاد کسب و کارهای مبتنی بر دانش هدایت کرد. 

فصیحی ادامه داد: از این رو طرح ملی ترویج کارآفرینی برای افراد در شرف دانش آموختگی برنامه ریزی شده است. بر این اساس مخاطبان این طرح ملی دانشجویان سال‌های سوم و چهارم دوره کارشناسی، دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی ارشد و دانشجویان دکتری بعد از گذراندن دروس دانشگاهی در نظر گرفته شده است. 

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه امیرکبیر اظهار داشت: در این طرح پس از انتخاب دانشجویان در دانشگاه‌های سراسر کشور، افراد منتخب وارد مرحله تست‌های روان‌شناسی و شخصیت‌شناسی می‌شوند. 

وی بیان کرد: افراد منتخب وارد رویدادهای آگاه سازی، دوره‌های مفصل آموزشی به صورت برخط، آفلاین و حضوری می‌شوند و در این دوره‌ها از مشاوره اساتید بهره‌مند خواهند شد. 

فصیحی تاکید کرد: در این دوره آموزشی دانشجویان منتخب در ۱۰ عنوان آموزشی ۷۰ تا ۸۰ ساعت محتوای آموزشی دریافت خواهند کرد. 

وی با اشاره به متصل بودن سامانه طرح ملی ترویج کارآفرینی با سامانه نان خاطرنشان کرد: دانشجویان پس از گذراندن دوره‌های آموزشی می‌توانند با انتخاب نیازهای ثبت شده در سامانه نان، راهکاری برای این نیازها بیابند. 

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه فراخوان جذب دانشجویان در سایت طرح ملی ترویج کارآفرینی به نشانی nepp. ir منتشر شده، خاطرنشان کرد: برای پذیرش دانشجویان برای هر دانشگاه سهمیه مشخصی تعیین شده است و هر دانشگاه بر اساس شاخص‌های خود اقدام به انتخاب دانشجویان برای جذب در این طرح می‌کند. 

فصیحی درباره نقش پارک علم و فناوری دانشگاه امیرکبیر در این طرح توضیح داد: دبیرخانه این طرح ملی در پارک امیرکبیر مستقر شده، ولی دامنه فعالیت طرح ملی است. 

وی یادآور شد: مرحله اول این طرح یعنی آگاه‌سازی و روشن کردن مسیر دانشجویان در ۱۰ مرکز استان انجام می‌شود، سپس تیم‌ها دستاوردهای خود را در معرض دید داوران قرار می‌دهند که این مرحله در ۲۰ مرکز استان تدارک دیده شده است. در نهایت برگزیدگان در یک رویداد ملی حدود ۶ یا ۷ ماه آینده شرکت کرده و تقدیر می‌شوند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز