کد خبر: 1353477 A

رئیس دانشگاه تهران:

تفکر انتقادی به معنای بیان ضعف‌ها نیست/ در محیط دانشگاه‌ها عمدتا نقدِ یک طرفه داریم

رئیس دانشگاه تهران گفت: تفکر انتقادی آن چیزی نیست که گاهی در اساتید و دانشگاهیان و دانشجویان مطرح می‌شود. معنای این تفکر فقط نق زدن و گلایه نیست بلکه بر مبنای تحلیل و گردآوری علمی و ارائه دیدگاه مستقل است که متاسفانه در محیط دانشگاه‌ها در حوزه‌های مختلف عموما نقد یک طرفه داریم.

تفکر انتقادی به معنای بیان ضعف‌ها نیست/ در محیط دانشگاه‌ها عمدتا نقدِ یک طرفه داریم

به گزارش خبرنگار ایلنا، مراسم نکوداشت هفته معلم و اولین گردهمایی روسای دانشگده‌های الهیات سراسر کشور صبح امروز ۱۱ اردیبهشت ماه در دانشکده الهیات و معارف دانشگاه تهران برگزار شد.

در ابتدای این گردهمایی «سید محمد مقیمی» رئیس دانشگاه تهران ضمن گرامیداشت هفته معلم و یاد شهید مرتضی مطهری اظهار کرد: تفکر انتقادی یکی از دستاوردهای شهید مطهری است. این روزها اساتید و دانشجویان ما حرف‌هایی دارند که به پایه‌های اعتقادی ما برمی گردد و پاسخ دهی به این شبهات برعهده اساتید الهیات و فلسفه اسلامی است.

مقیمی ادامه داد: شهید مطهری که مبنای تفکر انتقادی را می‌توان در رفتار و کلام او ملاحظه کرد، کار روی این نوع تفکر را بدون تعارف شروع می‌کند و قبل از اینکه کسی شبهه‌ای مطرح کند خودشان وارد می‌شوند و واهمه‌ای از نقد و مطرح کردن شبهات و سوالات دینی ندارد.

رئیس دانشگاه تهران در ادامه با بیان اینکه تاکید کرد: شهید مطهری در پیرایش این مطالب پیشگام بود. ما باید بدانیم تفکر انتقادی آن چیزی نیست که گاهی در اساتید و دانشگاهیان و دانشجویان مطرح می‌شود. معنای این تفکر فقط نق زدن و گلایه نیست بلکه بر مبنای تحلیل و گردآوری علمی و ارائه دیدگاه مستقل است که متاسفانه در محیط دانشگاه‌ها در حوزه‌های مختلف عموما نقد یک طرفه داریم و فقط ضعف‌ها را بیان می‌کنیم. نهاد علم برای حل مسائل جامعه ایجاد شده و دانشگاه‌ها از بودجه عمومی ارتزاق می‌کنند تا مسائل جامعه را حل کنند.

مقیمی یادآوری کرد: باید از خودمان بپرسیم آیا توانستیم هرجایی هستیم؛ در دانشکده و دانشگاه‌ها مانند شهید مطهری موثر باشیم؟ شهید مطهری چراغ راهنمای خوبی برای دوره فعالیت ماست و هنوز هم حرف‌های او تازه است و امروز هم خیلی از افراد جرأت بیان آنچه شهید مطهری گفته را حتی از زبان ایشان ندارند. گاهی در مورد شبهات سعی می‌کنیم مخفی کاری کنیم و بیشتر نگران شویم، اما سال‌ها پیش مطهری برای اینکه مبناها را قوی بچیند از پیرایش‌ها ابایی نداشت.

او در ادامه خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم شهید مطهری‌هایی در جامعه داشته باشیم باید راه مطهری را درست بشناسیم.

انتهای پیام/
رئیس دانشگاه تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر