خبرگزاری کار ایران

| 14:22   
کد خبر : ۱۳۴۹۰۱۵

موافقت شورا با انتقال ۵.۵ میلیارد تومان از اموال مستعمل شهرداری تهران به سایر ارگان‌ها

اعضای شورای شهر تهران با تصویب لایحه «اعطای مجوز به شهرداری تهران جهت از رده خارج کردن اموال منقول مستعمل تحویلی به ارگان‌ها، دستگاه‌های دولتی، موسسات عمومی و عام‌المنفعه، شهرهای دچار حوادث ناگهانی و سایر موارد مشابه»، با واگذاری ۵.۵ میلیارد تومان از اموال شهرداری تهران به سایر ارگان‌ها موافقت کردند.

موافقت شورا با انتقال ۵.۵ میلیارد تومان از اموال مستعمل شهرداری تهران به سایر ارگان‌ها

به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز در جریان برگزاری یکصد و چهلمین جلسه دوره ششم شورای اسلامی شهر تهران، اعضای پارلمان شهری پایتخت با اعطای مجوز به شهرداری تهران جهت از رده خارج کردن اموال منقول مستعمل تحویلی به سایر ارگان‌ها موافقت کردند و این لایحه را به تصویب رساندند. بر این اساس شهرداری تهران می‌تواند بخشی از اموال مستعمل خود را که در مجموع ۵.۵ میلیارد تومان ارزش دارند، به نهادهای مختلف واگذار کند.

میثم مظفر، رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران در جریان بررسی این لایحه گفت: جمع اموال مستعمل تحویلی شهرداری از سال ۹۲ تاکنون ۵.۵ میلیارد تومان است و با تصویب این لایحه، شهرداری تهران می‌تواند به جز وسایل نقلیه، اموال مستهلک خود را واگذار کند.

ناصر امانی، رئیس کمیته منابع انسانی شورا نیز در جریان بررسی این لایحه گفت: یکی از وظایف ما حفظ اموال شهرداری تهران است. در برنامه‌های مختلف شهر تهران تاکید شده است که یکی از وظایف مهم شورا، حفظ منابع، دارایی‌ها و اموال شهرداری است، ولی با تصویب این لایحه، ما این وظیفه مهم را به کمیته‌ای واگذار خواهیم کرد که شفافیت ندارد.

حبیب کاشانی، خزانه‌دار شورای اسلامی شهر تهران نیز در جریان بررسی لایحه تحویل اموال منقول مستعمل شهرداری به سایر ارگان‌ها گفت: در قبل از انقلاب که انجمن شهر وجود داشت، اموال از این طریق هبه می‌شد و پس از انقلاب نیز این موضوع به شورا واگذار شده است‌. باید مشخص شود که این اموال مرتبط با کدام سال‌هاست و باید به نتیجه برسد.

وی افزود: باید به جای واگذاری اموال به سایر ارگان‌ها، این اموال در داخل شهر تهران منتقل شود، زیرا ما به اندازه‌ای در داخل شهر گرفتاری داریم که بتوانیم با این اموال، بخشی از آن را مدیریت کنیم.

مهدی عباسی، رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران نیز در جریان بررسی این لایحه گفت: در دستورالعملی به صورت جزئی به پلاک‌کوبی اموال در شهرداری‌ها پرداخته شده است. اگر قرار بر فروش باشد، باید بر اساس آیین‌نامه مالی انجام شود؛ لذا فروش اموال شهرداری تابع تشریفات مقرر در آیین‌نامه‌های معاملاتی شهرداری‌ها و در چارچوب بودجه مصوب است؛ لذا درخواست بنده این است که همین دستورالعمل مورد نظر قرار بگیرد.

احمد صادقی، رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورا نیز با تاکید بر این که از ابتدای بلدیه بخشی از اموال مورد نیاز دستگاه‌ها و ارگان‌ها از سوی شهرداری تحویل داده شده است، گفت: شهرداری تهران باید به صورت شفاف و واضح، اموال و دستگاه‌های مقصد را مشخص کند و تقاضای من این است به شهرداری برای این اقدام قانونی کمک کنیم و این لایحه را به یک جلسه دیگر موکول نکنیم.

پرویز سروری، نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز در جریان بررسی لایحه اعطای مجوز به شهرداری برای تحویل اموال منقول مستعمل به سایر ارگان‌ها گفت: من به یاد ندارم که این لایحه در دوره‌های گذشته مدیریت شهری حتی به صحن شورا آمده باشد، به نحوی که شهرداری پیش از این بدون مجوز شورا عمل می‌کرد و در این دوره می‌خواهد با مجوز شورا اقدام کند و تقاضای من این است که مجوز را به شهرداری در این خصوص بدهیم.

مهدی بابایی، رئیس کمیته ایمنی شورا نیز در جریان بررسی این لایحه پیشنهاد داد که برای تحویل اموال منقول مستعمل تا به امروز مجوز داده شود، اما تشکیل کمیته برای آینده مجاز نباشد و برای آینده باید به صورت موردی توسط شورا تصمیم گیری شود.

مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز در جریان بررسی این لایحه تاکید کرد: شهرداری پیشنهاد داده است که کمیته‌ای تشکیل دهد و این کمیته تا حدی اختیار معامله را تعیین کند و باید اجازه دهیم روندی منطقی برای تحویل اموال در موارد خاص طی شود.

وی با بیان این که لیست مقاصد و قیمت اموال باید تهیه می‌شد، خاطرنشان کرد: باید دستورالعمل وزارت کشور در واگذاری اموال مستهلک از سوی شورا و کمیته مورد نظر اجرا و گزارش آن ارائه شود.

گفتنی است، پس از بیان اظهارات اعضای شورا، لایحه «اعطای مجوز به شهرداری تهران جهت از رده خارج کردن اموال منقول مستعمل تحویلی به ارگان‌ها، دستگاه‌های دولتی، موسسات عمومی و عام‌المنفعه، شهرهای دچار حوادث ناگهانی و سایر موارد مشابه» با ۱۱ رای موافق در پارلمان شهری پایتخت تصویب شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز