خبرگزاری کار ایران

| 07:09   
کد خبر : ۱۳۴۷۵۴۴
رئیس سازمان منابع طبیعی در سفر به سمنان:

زیرساخت کاشت یک میلیارد درخت در ایران مهیا شده است

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با بیان اینکه زیرساخت لازم برای کاشت یک میلیارد درخت در کشور مهیا شده است، گفت: تمهیدات لازم برای سهمیه هر استان در نظر گرفته شده است.

زیرساخت کاشت یک میلیارد درخت در ایران مهیا شده است

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، عباسعلی نوبخت در جریان سفر استانی به سمنان، با بیان اینکه یکی از اقداماتی که منابع طبیعی در دستور کار قرار داد آماده سازی زیرساخت‌ها برای تولید یک میلیارد نهال بود، تاکید داشت: یکی از هدف‌گذاری های این طرح مشارکت مردم برای تبدیل شدن نهال‌های کاشت شده به درخت است چرا که نمی‌خواهیم این نهال‌ها رها شوند و به درخت بدل نگردند.

وی با بیان اینکه این طرح‌ها در کشورهای دیگر نیز طی سنوات گذشته آغاز شده است ، کشور چین را مثال آورد و گفت: چین کاشت ۷۰ میلیارد اصله درخت را در دستور کار قرار داده و توانسته ۷۰ درصد آن را هم عملی کند.

نوبخت همچنین افزود: ترکیه تاکنون چهار و نیم میلیارد اصله نهال را کاشته و همچنان شش و نیم میلیارد اصله دیگر باقی مانده است و لذا اینها نشان می‌دهد که اهمیت کاشت درخت یک مقوله جهانی است

رئیس سازمان منابع طبیعی کشور با بیان اینکه مطالعات انجام شده نشان داده که درختانی کاشته می‌شود، از تبخیر آب تاحد زیادی جلوگیری می‌کند و لذا کشورهایی مانند عربستان حتی با همین سیاست کاشت نهال، تلاش دارند تا در مقوله تأمین آب نیز ورود داشته باشند، بیان کرد: در ۱۵ اسفند ماه وقتی که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند «بنده نیز مانند هر ایرانی سه درخت کاشتم» و لذا موضوع کاشت درخت در کنار تکلیف قانونی، یک رسالت ملی نیز محسوب می‌شود.

نوبخت با بیان اینکه پنجمین سفر استانی ما در کشور به سمنان رقم خورده است، گفت: این سفرها با هدف بازدید از زیرساخت‌های کاشت یک میلیارد درخت صورت می‌گیرد چرا که کاشت نهال با محدودیت‌های زمانی روبرو است و در نتیجه نیاز داریم که استان به استان این طرح را مورد بررسی قرار دهیم و تا اگر استانی از سهمیه خود عقب است اقدامات لازم را صورت دهیم.

وی با بیان اینکه در زمینه کاشت نهال برای هر استان سهمیه‌هایی تعریف شده است، گفت: امروز خوشبختانه با توجه به ظرفیتی که برای استان سمنان مشخص شده و قرار بود که برای سال ۱۴۰۲ در این استان دو و نیم میلیون اصله نهال تولید شود، شاهد هستیم که بیش از تعهد، در این زمینه اقدام شده است و کار به بهترین شکل در دست اجرا است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه نهال‌کاری در سه نقطه استان سمنان شامل شاهرود، دامغان و سمنان در دست اجرا است و بازدیدهایی که امروز صورت دادیم، نشان داد که وضعیت بسیار خوبی در این استان حاکم است، ابراز کرد: امیدواریم که بتوانیم بهترین نتایج را نیز در این استان شاهد باشیم چرا که کاشت نهال، برای ما بسیار اهمیت دارد.

سفر رئیس سازمان منابع طبیعی به سمنان 1

سفر رئیس سازمان منابع طبیعی به سمنان 2

سفر رئیس سازمان منابع طبیعی به سمنان 3

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز