کد خبر: 1338302 A

مدیرعامل سازمان نوسازی پایتخت:

بیش از نیمی از جمعیت تهران مستاجر هستند/ چکش‌کاری فروش متری مسکن در بورس کالا

مدیرعامل سازمان نوسازی تهران در نخستین جلسه کارگروه هم‌اندیشی مسکن پایتخت که با همکاری مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران برگزار شد، گفت: در طرح فروش متری مسکن از پروژه‌هایی استفاده می‌کنیم که از مرحله صدور پروانه عبور کرده باشند.

بیش از نیمی از جمعیت تهران مستاجر هستند/ چکش‌کاری فروش متری مسکن در بورس کالا

به گزارش ایلنا، نخستین جلسه کارگروه هم‌اندیشی مسکن پایتخت روز دوشنبه ۱۵ اسفندماه ۱۴۰۱، با حضور مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران و جمعی از صاحب‌نظران حوزه اقتصادی، شهرسازی و بورس و با محوریت بررسی مسایل مربوط به قرارگاه جهادی مسکن شهرداری تهران به همت مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در سالن قیصر امین پور اراضی عباس آباد برگزار شد.

مهدی هدایت، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در ابتدای این جلسه که با موضوع فروش متری مسکن در بورس کالا در باغ هنر اراضی عباس آباد برگزار شد، گفت: نیاز به مسکن در تهران و تمام کلان‌شهرها به وضوح احساس می‌شود. بیش از ۲۰۰ هزار پلاک ناپایدار در شهر تهران داریم. به صورت متوسط هر یک از این پلاک‌ها ظرفیت تولید پنج واحد مسکونی را دارند. همچنین، برای ایمن‌ شدن تهران نیاز به یک میلیون ساخت و ساز مسکن استطاعت‌پذیر است.

وی افزود: بیش از ۵۰ درصد جمعیت تهران مستاجر هستند. شهروندان از بالای شهر به پایین شهر نقل مکان می‌کنند و در نهایت دهک متوسط جامعه در جریان روند افزایش قیمت مسکن در حال خروج از شهراند. مردم به جهت این روند افزایشی قیمت‌ها از تهران به حواشی شهر رانده می‌شوند.

هدایت در ادامه با اشاره به ملزومات ساخت مسکن در پایتخت اظهار کرد: مشکل نقدینگی در کشور وجود ندارد. در زمینه ساخت‌وساز نیز هیچ‌ احتیاجی به واردات مصالح نداریم. بنابراین میتوانیم با به‌کارگیری سازنده‌ها و سرمایه در جهت رفع مشکل مسکن گام برداریم. حتی تا حدودی مشکل اشتغال نیز با به‌کارگیری سرمایه کم و حل خواهد شد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران بیان کرد: طبق مطالعات و بررسی‌های صورت گرفته، سود سرمایه‌گذاری در بخش مسکن در طولانی مدت از سرمایه‌گذاری در بازار دلار و ارز بیشتر و ایمن‌تر بوده است.

وی با بیان اینکه مسئله پیش‌ فروش با بی‌اعتمادی برخی متقاضیان عجین شده، گفت: در بخش خصوصی، گاهی پیش فروش و ساخت ملک‌ها ده سال طول می‌کشد. نیاز به سرمایه‌گذاری برای ساخت مسکن دیده می‌شود، اما پلتفرم یا بستر مناسب و امنی برای فروش آن‌ها وجود ندارد. یکی از دلایل فروش متری مسکن در بورس کالا نیز همین است.

هدایت با اشاره به یکی دیگر از دلایل فروش متری مسکن در بورس کالا اظهار داشت: افراد سرمایه‌های کلان برای خرید مسکن ندارند و با فروش متری مسکن می‌توانند در بازه‌های زمانی و به تدریج در این فرایند شرکت کنند. سعی می‌کنیم در جهت خانه‌دار شدن افراد مستاجر عمل کنیم. همچنین منابع و سرمایه‌ها و پروژه‌هایی که بلااستفاده در کشور وجود دارد را در مسیر درست استفاده کنیم.

مدیر عامل سازمان نوسازی شهرداری تهران بیان کرد: باید مشکلات طرح فروش متری مسکن پیش‌بینی و حل شود. انتظار نداریم که با ساخت ۲۰ تا ۳۰ هزار واحد معضل مسکن ریشه‌کن شود، اما تلاش می‌کنیم این مدل تاثیرات خودش را در شهر بگذارد و بخش خصوصی همکاری کند. همچنین شهرداری تهران بتواند منابع و پروژه‌هایش را برای عمق بخشیدن به فروش متری وارد کند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در ادامه توضیح داد: در این طرح از پروژه‌هایی استفاده می‌کنیم که از مرحله صدور پروانه و فوندانسیون عبور کرده باشد. همچنین روزانه از روند پیشرفت پروژه‌ها، گزارشی به مالکان داده می‌شود.

هدایت اضافه کرد: سعی می‌کنیم منابعی که از محل فروش هر پروژه بدست می‌آید، برای همان پروژه استفاده شود و پلتفرمی امن و قانونی برای سرمایه‌گذاری بدون ریسک با بهره‌مندی از ویژگی‌های بورس کالا ایجاد شود.

وی تصریح کرد: بورس فضای شفافی برای مبادلات دارد و برای خرید تضامین محکمی را دریافت می‌کند. 

انتهای پیام/
بورس کالا مهدی هدایت جمیعت تهران فروش متری مسکن
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر