کد خبر: 1208669 A

وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با همتای اوکراینی:

وزیر امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از هر تلاش سیاسی برای حل و فصل بحران اوکراین حمایت می‌کند.

به گزارش ایلنا، حسین امیرعبداللهیان و دمیتر کولبا روز دوشنبه در تماس تلفنی، در مورد بحران اوکراین، لزوم حفاظت از اماکن دیپلماتیک، ارسال کمک‌های بشر دوستانه و موضوعات دوجانبه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وزیر امور خارجه در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن تبیین موضع جمهوری اسلامی مبنی بر مخالفت با جنگ و لزوم توجه به راه‌حل سیاسی و گفت‌وگوی دیپلماتیک، نشست اخیر وزرای امور خارجه اوکراین و روسیه را در ترکیه مهم خواند و بر اهمیت تداوم و تقویت مسیر سیاسی تاکید کرد.

وی با اشاره به ریشه بحران اوکراین گفت: جمهوری اسلامی ایران از هر تلاش سیاسی برای حل و فصل این بحران حمایت می‌کند. ما بدون اتخاذ رویکرد دوگانه، مخالف جنگ در اوکراین، افغانستان، یمن و… هستیم.

امیرعبداللهیان با اشاره به ارسال کمک‌های انسان دوستانه از سوی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به پناهجویان اوکراینی در مرز لهستان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در هماهنگی با وزیر امور خارجه لهستان در حال هماهنگی برای استقرار تیم پزشکی هلال احمر در مرز مشترک اوکراین و لهستان به منظور کمک به پناه‌جویان است.

امیرعبداللهیان خواستار کمک دولت اوکراین به یک خانواده چهار نفره ایرانی گرفتار در مناطق درگیری برای خروج از این منطقه ناامن شد. 

دمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین نیز ضمن تشکر از موضع ایران مبنی بر مخالفت با جنگ و ارسال کمک‌های بشردوستانه از سوی جمهوری اسلامی ایران به مرز مشترک اوکراین و لهستان برای کمک به پناه‌جویان این کشور تصریح کرد: دولت اوکراین حداکثر تلاش خود را برای حفاظت از اماکن دیپلماتیک از جمله اماکن متعلق به جمهوری اسلامی ایران به عمل خواهد آورد.

وی ضمن تاکید بر موضع کشورش مبنی بر اینکه اوکراین خواستار توقف جنگ و درگیری است، با اشاره به گفت‌وگوی اخیرش با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه تداوم گفت‌وگوها را برای خاتمه بحران ضروری دانست.

وزیر امور خارجه اوکراین ضمن قدردانی از موضع ایران در مخالفت با جنگ، خواستار حمایت سیاسی ایران برای توقف جنگ شد.

کولبا با اشاره به ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه ایران برای پناهجویان اوکراینی در مرز لهستان خاطرنشان کرد: ایران در هماهنگی با وزیر امور خارجه لهستان در حال هماهنگی برای استقرار تیم پزشکی هلال‌ احمر در مرز مشترک اوکراین و لهستان به منظور کمک به پناه‌جویان است.

انتهای پیام/
حسین امیر‌ عبداللهیان ایران و اوکراین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر