کد خبر: 639458 A

جمعی از کارگران دو کارخانه «تولی پرس» و «بسته‌بندی البرز» در شهرستان البرز خواستار تشکیل نهاد صنفی برای پیگیری مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، منابع کارگری در دو کارخانه «تولی پرس» و «بسته‌بندی البرز» اعلام کردند: آخرین دوره شورای اسلامی کار این دو واحد تولیدی تقریبا دو سال قبل شکل گرفته اما از آن زمان تاکنون دیگر هیچ نهاد صنفی کارگری در این واحد صنعتی تشکیل نشده است به همین دلیل کارگران معتقدند در شرایط کنونی که آنها در اعتراض به تعطیلی یک ماهه محل کار خود معترض هستند، شکل‌گیری نهاد صنفی می‌تواند به پیگیری مطالبات صنفی بر زمین مانده جمعیت حدود ۵۰۰ نفری آنها کمک کند.

یکی از کارگران این کارخانه در خصوص علت تشکیل نشدن شورای اسلامی کار در این واحد تولیدی به ایلنا گفت: در فاصله زمانی  ۲ ساله‌ای که از توقف فعالیت آخرین شورای اسلامی کار گذشته است، چندین بار برای ایجاد نهاد صنفی تلاش کردیم اما در هر دوره مدیران وقت با مانع تراشی مانع از انجام این کار شدند.

او گفت: در حال حاضر آنچه مانع برگزاری انتخابات و تشکیل شورای اسلامی کار در دو کارخانه «تولی پرس» و «بسته‌بندی البرز» شده یکی نارضایتی کارفرما و دیگری تعلل اداره کارشهرصنعتی البرز است.

این کارگر تاکید کرد: پس از دو روز اعتصاب، خلاء نهاد کارگری در این کارخانه بیش از هر زمانی احساس می‌شود چون شورای سابق این کارخانه همیشه قوی عمل می‌کرد و محلی برای پیگیری قانونی مشکلات صنفی کارگران به شمار می‌آمد.

او یاد آور شد: تقویت امنیت شغلی و جلوگیری از اخراج سلیقه‌ای کارگران، وصول مطالبات معوقه مزدی و بیمه‌ای توسط برخی کارفرمایان در گرو ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری است تا بتوانند در مقابل مشکلات موجود مقاومت کنند.

این کارگر در ادامه پیرامون روند بررسی مشکلات کارگران ««تولی پرس» و «بسته‌بندی البرز» از سوی مسئولان شهرستان البرز تصریح کرد: پس از دو روز اعتراض صنفی در محوطه کارخانه و مقابل ساختمان نهادهای مختلف دولتی همانند اداره کار و فرمانداری شهرستان البرز، سرانجام مسئولان شهرستان وعده پیگیری مطالباتمان را دادند و درنهایت کارگران موقتا به اعتراض صنفی خود خاتمه دادند.

آنها با بیان اینکه براساس تصمیم گیری مسئولان قرار شد کارگران بعد از یک ماه تعطیلی محل کارشان فردا (دوشنبه ۱۱ تیر ماه) به محل کارشان بازگردند، در خاتمه افزودند: عقیده داریم که اگر در محیط کارمان امکان تشکیل نهاد صنفی کارگری وجود داشته باشد، دست‌کم وضعیت مبهم پیش آمده تا حد قابل چشمگیری شفاف‌سازی می‌شد.

زمین شورای اسلامی مشکلات مطالبات معوقه واحد صنعتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر