خبرگزاری کار ایران

| 16:47   
کد خبر : ۱۴۲۰۰۴۴

نامه سرگشاده دبیرکل خانه کارگر به رئیس مجلس درباره مصوبه افزایش سن و سابقه بازنشستگی

محجوب در نامه‌ای به محمدباقر قالیباف به مصوبه مجلس درباره افزایش سن و سابقه بازنشستگی انتقاد کرد.

نامه سرگشاده دبیرکل خانه کارگر به رئیس مجلس درباره مصوبه افزایش سن و سابقه بازنشستگی

به گزارش ایلنا، علیرضا محجوب (دبیرکل خانه کارگر و نماینده ادوار پیشین مجلس) در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس مجلس از تصویب طرح‌های مربوط به حوزه بازنشستگان و روابط کار در برنامه هفتم توسعه مانند واریز حق بیمه کارگران به خزانه دولت از طریق سازمان امور مالیاتی و همچنین طرح افزایش سن و سابقه بازنشستگی انتقاد کرد.

متن این نامه را در ادامه می‌خوانید:

جناب آقای دکتر قالیباف

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام احتراما همانطور که مستحضر می‌باشید، در جلسه علنی یکشنبه مورخ ۲۸/۰۸/۱۴۰۲ نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تمامی اقدامات ناممکنی را که از ۲۰ سال پیش تحت عنوان اصلاح قانون تامین اجتماعی و اخیرا اصلاحات به اصطلاح پارامتریک مطرح بوده، به تصویب رساندند و این بزرگترین ضربه‌ای بود که بعد از تصویب طرح شگفت‌انگیز در خصوص واریز حق بیمه کارگران به سازمان امور مالیاتی، به‌جای صندوق تامین اجتماعی همه را شگفت زده کرد و نشان داد که حتی اصول ساده‌ای چون احترام به حقوق مردم در این مجلس نادیده گرفته شده است چرا که این اقدام حاصل مزد و ثمره جان کارگران را در جای نامطمئنی که به خزانه روزانه کشور متصل است و محل دخل و پرداخت دولت می‌باشد، قرار می‌دهد. 

از طرفی دیگر مجلس که خود را مسئول هر کسری و تاخیر در پرداخت می‌داند و سازمان تامین اجتماعی را که خود بعنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی در قانون مصوب کرده، با اقدامات عجیب و غریب در برنامه هفتم توسعه، برای آن چالشی بزرگ ایجاد کرده است به طوری که با تصمیمات عیان ضدکارگری در لابه‌لای کلمات و پیشنهاداتی به افزایش سن و سابقه بازنشستگان به مدت چند سال پدیده‌ای را به نمایش گذاشت و مجلس طرفدار فقرا و کارگران را به پدیده نادری تنزل داد که حتی پیشترها هم که دم از حمایت از سرمایه داران می‌زدند چنین تصمیماتی صادر نکردند. این اقدامات نه فقط ضد کارگری تلقی می‌شود بلکه خام، بی‌پایه و خارج از حقوق مالکیت کارگران است. لازم به ذکر است که قانون اساسی مالکیت را محترم می‌شمارد. حق بیمه متعلق به دولت نیست! و به کارگران تعلق دارد. سلب مالکیت از آن‌ها نه دارای استدلال شرعی است، نه از نظر حقوقی و قانونی محملی دارد. 

افزایش سن بازنشستگی و کاهش سابقه راجع به کسانی که تا قبل از اجرای قانون بیمه‌پردازی خود را آغاز کرده‌اند، با توجه به اینکه مراجع و علمای عالیقدر شیعه بیمه را یک قرارداد می‌دانند و این مصوبه نقض یک طرفه تعهدات است و مقبول شرع اسلامی که همه ما خود را پایبند به آن می‌دانیم، نیست. لذا برخود می‌دانم از جانب بیش از ۳ میلیون عضو خانه کارگر این تصمیم را محکوم کرده و امید دارم شورای محترم نگهبان و مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام به موضوع توجه ویژه کرده و مانع از اجحاف حقوق و شرع گردند. 

ومن ا…التوفیق 

علیرضا محجوب

دبیرکل خانه کارگر

1

جدول م

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
پیشنهاد امروز