خبرگزاری کار ایران

| 11:30   
کد خبر : ۱۳۹۳۳۹۳
یک فعال کارگری:

شورای نگهبان اصلاحیه ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی را رد کرد/ طرح در مجمع تشخیص است

نظرِ نمایندگانِ کارگری با طرح کمیسیون اجتماعی است و معتقدیم غیر از این طرح، که سال‌ها پای آن کارشناسی شده، طرح دیگری نمی‌تواند مشکل بیمه کارگران ساختمانی را حل کند.

شورای نگهبان اصلاحیه ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی را رد کرد/ طرح در مجمع تشخیص است

به گزارش خبرنگار ایلنا، عباس شیری، رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان قم، در گفتگو با ایلنا در خصوص آخرین وضعیتِ بیمه‌ی کارگران ساختمانی گفت: از قرار معلوم مصوبه‌ی جدید مجلس به شورای نگهبان رفته اما همانطور که پیش‌بینی می‌کردیم، شورای نگهبان به آن ایراد وارد کرده و مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است. 

طرح اصلاحیه ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی، بارها بین کمیسیون اجتماعی و صحن رد و بدل شده است. این طرح اواخر سال گذشته مصوب شد و بعد از عبور از سدِ شورای نگهبان، بالاخره به عنوان قانون برای اجرا ابلاغ شد. این قانون اما بعد از چند ماه به دلیلِ انتقاد برخی از نمایندگان مجلس متوقف شد. نمانیدگان در صحن علنیِ مجلس تصمیم گرفتند این قانون را متوقف کنند و به مدت دو سال به همان طرح سال ۹۳ بازگردند، این مصوبه اما از سوی شورای نگهبان رد شد. بعد از مدتی نمایندگان مجلس در جلسه‌ی روز ۲۲ مردادماه، طرح جدیدی را به تصویب رساندند؛ این طرح البته مورد اعتراضِ بسیاری از فعالان کارگری قرار گرفت. طبق طرح جدید قرار شد با اختصاص ۲۲.۵ درصد مجموع عوارض صدور پروانه به عنوان سهم مالک، موضوع منابع ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی حل شود، که طرح جدید نیز در شورای نگهبان رد شد. 

با اشاره به روندی که طرح اصلاحیه ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی تاکنون در مجلس گذرانده است، گفت: از همان ابتدا مشخص بود که طرح جدید مجلس در شورای نگهبان رد می‌شود اما به نظر می‌رسد عده‌ای از نمایندگان مجلس به دنبالِ وقفه انداختن در تصویبِ این طرح هستند. آن‌ها سه سال در این کار موفق شده‌اند و از این به بعد هم به کار خود ادامه می‌دهند. 

شیری گفت: آنچه مجلس در جلسه‌ی بیست و دوم مرداد ماه مصوب کرد، نمی‌تواند منابع مورد نیاز بیمه کارگران ساختمانی را فراهم کند و چنانچه این طرح به نتیجه برسد، مشکلِ بیمه‌ی کارگران ساختمانی حل نخواهد شد. 

وی تأکید کرد: کارگران بسیاری به بهانه‌ی‌ عدم وجود منابع، از دریافت بیمه اجتماعی محروم شده‌اند و امیدواریم این موضوع هر چه زودتر به نتیجه برسد. خوشبختانه طرح جدید از سوی شورای نگهبان رد شده و امیدواریم مجمع تشخیص مصلحت نظام هم هرچه سریع‌تر نظر خود را بدهد. ما بارها تکرار کرده‌ایم، نظرِ نمایندگانِ کارگری با طرح کمیسیون اجتماعی است و معتقدیم غیر از این طرح، که سال‌ها پای آن کارشناسی شده، طرح دیگری نمی‌تواند مشکل بیمه کارگران ساختمانی را حل کند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز