خبرگزاری کار ایران

مرکز آمار اعلام کرد؛

نزدیک شدن نرخ تورم سالانه اردیبهشت به مرز ٥٠ درصد / کاهش یک درصدی تورم نقطه به نقطه

asdasd
کد خبر : ۱۳۶۱۴۰۸

مرکز آمار از کاهش تورم نقطه‌ای و افزایش نسبی تورم سالانه در ماه اردیبهشت خبر داد.

به گزارش ایلنا، مرکز آمار ایران با انتشار آمار نرخ تورم اردیبهشت‌ماه، از کاهش نزدیک به ١ درصدی تورم نقطه‌ای و افزایش تورم سالانه در ماه اردیبهشت تا بیش از ٤٩,١ خبر داد.  

در اردیبهشت ماه ١٤٠٢ تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ٥٤,٦ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ٥٤.٦ درصد بیشتر از اردیبهشت ماه ١٤٠١ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند. تورم نقطه به نقطه اردیبهشت ماه ١٤٠٢ در مقایسه با ماه قبل، ٠,٩ واحد درصد کاهش یافته است.

تورم ماهانه 

طبق گزارش مرکز آمار، در اردیبهشت ماه ١٤٠٢ تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ٢,٨ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ٢.٦ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٨ درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه 

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. در اردیبهشت ماه ١٤٠٢ نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ٤٩,١ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١,٥ واحد درصد افزایش یافته است.

دهک‌های متفاوت تورمی

براساس اطلاع مرکز آمار ایران، نرخ تورم به تفکیک دهک‌ها نیز اندکی متفاوت است. فقیرترین دهک کشور با نرخ تورم ۵۶.۴ و ثروتمندترین دهک‌ها با نرخ تورم ۵۴ و ۵۵ درصد دست و پنجه نرم می‌کنند.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز