خبرگزاری کار ایران

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

واکنش به صحبتهای وزیر کار در مورد حذف بودجه معلولان/ ظاهرا ایشان اطلاعی از مشکلات معلولان ندارند!

asdasd
کد خبر : ۱۳۲۴۷۴۷

مدیر کمپین افراد دارای معلولیت در واکنش به صحبتهای وزیر کار گفت: اگر بودجه معلولان حذف نشده به ما بگویند مبلغ این اعتبار چقدر است؟ در کدام ردیف و تبصره آمده است؟ وقتی هیچ آدرسی از اعتبارِ اجرای قانون معلولان در بودجه نداریم نمی‌توانیم بگوییم بودجه‌ی معلولان حذف نشده است!

به گزارش خبرنگار ایلنا، وزیر کار در تازه‌ترین مصاحبه‌اش در مورد حذف ردیفِ اعتباری معلولان در لایحه بودجه ۱۴۰۲ گفت: «حذف بودجه برای معلولان واقعیت ندارد و قطعا نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است.» صحبت‌های وزیر کار در حالی مطرح می‌شود که براساس قانون حمایت از معلولانِ مصوب سال ۹۶، دولت موظف است ردیف اعتباری جداگانه برای اجرای این قانون در بودجه‌ی هر ساله‌ی کشور در نظر بگیرد. امسال اما این ردیف به طور کامل حذف شده است.

بهروز مروتی (مدیر کمپین افراد دارای معلولیت) در واکنش به صحبتهای وزیر کار گفت: به نظر می‌رسد ایشان هیچ اطلاعی از مشکلاتِ معلولان ندارند که اگر داشتند اینگونه نمی‌گفتند! اگر بودجه معلولان حذف نشده به ما بگویند مبلغ این اعتبار چقدر است؟ در کدام ردیف و تبصره آمده است؟ وقتی هیچ آدرسی از اعتبارِ اجرای قانون معلولان در بودجه نداریم، نمی‌توانیم بگوییم بودجه‌ی معلولان حذف نشده است!

مروتی ادامه داد: ما تا سال جاری برای اجرای مفادِ قانون حمایت از معلولان ردیف اعتبار داشتیم و این ردیف اعتبار باید طبقِ قانون در بودجه دیده شود اما امسال دولت در یک اقدام غیر قانونی آن را حذف کرده است.

مدیر کمپین افراد دارای معلولیت گفت: ظاهرا اشاره وزیر کار در خصوص بودجه معلولان، افزایش بودجه‌ی کلی سازمان بهزیستی است؛ درحالیکه اولا افزایش ۲۰ – ۳۰درصدی بودجه‌ی سازمان‌ها روالِ هرساله است. طبیعی است که بودجه‌ی همه‌ی دستگاه‌ها نسبت به سال قبل افزایش پیدا کند و این اتفاق برای بودجه‌ی بهزیستی هم افتاده است. درثانی، طبق قانون، همانطور که قبلا گفتم باید ردیفی جدا برای معلولان در بودجه در نظر گرفته می‌شد.

مروتی توضیح داد: اینکه می‌گوییم افزایش بودجه‌ی کلی بهزیستی مربوط به معلولان است درست نیست؛ چطور می‌توان این بودجه را تفکیک کرد؟ چطور می‌توان آن را ردیابی کرد که برای معلولان خرج شود؟

وی در پایان گفت: حذف بودجه در حالی اتفاق افتاد که ردیف بودجه‌ی اختصاصی برای معلولان در بودجه ۱۴۰۱ دو هزار و ۷۷۰هزار میلیارد تومان تعیین شد درحالیکه طبق برآوردهای ما این بودجه باید چیزی حدود ۴۰هزار میلیارد تومان تعیین می‌شد تا بتواند مفاد قانون حمایت از معلولان را پوشش دهد. ما سال‌ها به کمبود اعتبار برای اجرای قانون معلولان اعتراض می‌کردیم اما امسال باید به حذفِ غیرقانونیِ این اعتبار اعتراض کنیم.

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز