کد خبر: 1285445 A

مرکز آمار ایران اعلام کرد:

کاهش بیکاری در پایان تابستان از ۹.۲ به ۸.۹ درصد/ نیمی از شاغلان کشور همچنان اشتغال ناقص دارند

نتایج بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵‌ساله و بیش‌تر در پایان تابستان امسال نشان می‌دهد که ۸.۹ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند.

کاهش بیکاری در پایان تابستان از ۹.۲ به ۸.۹ درصد/ نیمی از شاغلان کشور همچنان اشتغال ناقص دارند

به گزارش ایلنا، مرکز آمار ایران با انتشار آمار جدیدی از نرخ بیکاری در پایان تابستان امسال نشان داد که نرخ بیکاری کل کشور نسبت به اعلام قبلی تا حدی کاهش یافته است.

بنابر آمار نرخ بیکاری جدید مرکز آمار ایران، در تابستان ۱۴۰۱ جمعیت فعال اقتصادی کشور بالای ۱۵‌ ساله به میزان ۴۱.۰ از کل جمعیت کشور بوده است. به عبارت بهتر  ۴۱ درصد از جمعیت در گروه شاغلان یا بیکاران قرار می‌گیرند.

بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل تابستان ۱۴۰۰ حدود ۰.۷ درصد کاهش یافته است. 

نتایج بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵‌ساله و بیش‌تر در پایان تابستان امسال نشان می‌دهد که ۸.۹ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. اطلاع قبلی این آمار در شهریور ماه نشان می‌داد که این نرخ حدود ۹.۲ درصد بوده است.

بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری نیز حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۴۰۰)، ۰.۷ درصد کاهش یافته است. 

جمعیت شاغلین ۱۵‌ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۷۷۹ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۷۴ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در تابستان ۱۴۰۱، بخش خدمات با ۵۰.۴ درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۳.۸ درصد و کشاورزی با ۱۵.۸ درصد قرار دارند. 

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴‌ساله حاکی از آن است که ۲۳.۰ درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ۱۴۰۱ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۴۰۰) حدود ۲.۷ درصد کاهش یافته است. 

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵‌ساله نیز نشان می‌دهد که در تابستان ۱۴۰۱، حدود ۱۶.۲ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به تابستان ۱۴۰۰، به میزان ۱.۴ درصد کاهش یافته است. 

121212121212

بررسی سهم جمعیت ۱۵‌ساله و بیش‌تر دارای اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در تابستان ۱۴۰۱، بیش از ۹.۲ درصد جمعیت شاغل، به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند.

این در حالی است که ۳۹.۶ درصد از شاغلین ۱۵‌ساله و بیش‌تر، ۴۹ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند. 

به عبارت بهتر حدود ۱۱.۶۸۶ میلیون نفر از کل ۲۳.۷۷۹ میلیون نفر جمعیت شاغل کشور اشتغال کامل بالای ۴۴ ساعت کار در هفته دارند و ۱۲.۰۹ میلیون نفر (بیش از نیمی از شاغلان جامعه) دچار معضل اشتغال ناقص هستند.

انتهای پیام/
اشتغال مرکز آمار ایران نرخ بیکاری جمعیت فعال کشور کاهش نرخ بیکاری تابستان 1401
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر