کد خبر: 1244083 A

برای ساختارشکنی درباره ایده‌های سنتی مربوط به دستمزد، کنفدراسیون سراسری کارگران فرانسه (CGT) هر هفته مطالب راهنمایی را در اختیار فعالان صنفی قرار می‌دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه کنفدراسیون سراسری کارگران فرانسه (س.ژ.ت)، کارگران این کشور با مخالفان افزایش دستمزد منازعات نظری و فکری متعددی داشته‌اند که در سال‌های اخیر این منازعه مانند سایر مسائلی چون (افزایش حقوق مطابق با تورم، کاهش سن بازنشستگی بالا در فرانسه و پرداخت بن کالاها) ادامه دارد.

طبق این گزارش، برای ساختارشکنی درباره ایده‌های سنتی مربوط به دستمزد، کنفدراسیون سراسری کارگران فرانسه (CGT) هر هفته مطالبی را جهت راهنمایی را در اختیار فعالان صنفی قرار می‌دهد تا توازن قوا را در مورد بحث افزایش دستمزد افزایش دهند. زیرا از نظر این تشکیلات امکان افزایش مزد وجود دارد!

تشکل‌های کارفرمایی، مسئولان و اقتصاددانان و کارشناسان راست‌گرا، لیبرال و مدافع سیاست‌های ریاضتی درباره روند افزایش دستمزد می‌گویند: "این روند بهبود اقتصاد و رشد درآمدی را کاهش می‌دهد، رقابت پذیری اقتصاد با رشد دستمزد از بین می‌رود و ایجاد شغل در آینده عملا با افزایش دستمزد نا ممکن می‌شود". این افراد مطالبی مانند آنچه گفته شد را به‌طوری خستگی ناپذیر تکرار می‌کنند و کارشناسان آن‌ها، با ارقامی "ظاهرا غیرقابل انکار" سعی می‌کنند تا نشان دهند کارگران نیاز به هیچ بهبودی ندارند.

نبرد ایدئولوژیک در قالب جلسات مطالعاتی

نبرد قدرتمند ایدئولوژیک لیبرال‌ها و آزادیخواهان اقتصادی برای مهار مطالبات دستمزدی با سیاست فردی کردن دستمزدها، توافقی کرد مزد، ایجاد پاداش‌های مختلف برای تبدیل کار به فرآیند "مزد به ازای هر واحد کار"، همراه است. علاوه بر این، تجدید ساختار بازار کار بر این اساس بوده که فضای کار تا جای ممکن از مراکز تصمیم‌گیری در شهر دور باشند، از روش‌هایی است که این دسته تلاش دارند به وسیله آن مقابل جنبش افزایش دستمزد عادلانه از آن به‌عنوان ترمز استفاده کنند.

"س.ژ.ت" برای زنده نگه داشتن مبارزه بر سر موضوع دستمزد، باوجود بیماری کرونا از سال گذشته میلادی تاکنون بیش از سی جلسه حضوری را با کارگران برای توجیه علمی مبانی افزایش دستمزد براگزار کرده است که بیشتر در قالب جلسات مطالعاتی با کارگران فعال بوده است.

براساس این گزارش، طی هفته‌های گذشته در آستانه کارزارهای انتخاباتی پارلمانی فرانسه، تشکل‌های کارگری برای گسترش مبادلات علمی و سطح آگاهی، مطالبی به‌عنوان ابزار مبارزه فکری در اختیار فعالان قرار دادند تا کلیشه‌های فکری طرفداران نظریه اقتصاد بازار آزاد و لیبرالیسم را در مورد دستمزدها را تخریب کنند. هر شیت به نمودار پرسش-پاسخ تقسیم می‌شود که به عنوان یادآوری طراحی شده است تا در دفاتر اتحادیه نمایش داده شود. این مطالب هر هفته پخش می‌شوند و در نهایت به‌عنوان یک پرونده جمع آوری می‌شوند. هدف این رویکرد تشکل‌ها و اتحادیه‌ها از این اقدام، ایجاد این ایده علمی است که افزایش دستمزد بیش از تورم نه تنها موجب افول رشد اقتصادی و افزایش بحران نمی‌شود،‌ که عامل کنترل بهتر بحران نیز خواهد بود.

علاوه بر این، با بسیج فعالان صنفی برای مسائل دستمزدی –آن هم در ماه‌های اخیر که به دلیل بحران تورمی ناشی از جنگ اوکراین و نزدیکی انتخابات فرانسه تشدید شده است- امکان پیشرفت در عرصه مبارزه برای دستمزد فراهم‌تر شده است. اتحادیه‌های کارگری امیدوارند با استفاده از این ابزارها، شرایط لازم برای ملاقات با مسئولان نامزد شده و استفاده از فضا و ظرفیت آن‌ها برای تبلیغ و ایجاد بیشتر شناخت از مسائل حقوق کار را برای همه مهیاتر از قبل کنند.

انتهای پیام/
کارگران فرانسه cgt ilo کارگران فرانسوی افزایش دستمزد کنفدراسیون اتحادیه های کارگری اروپا کنفدراسیون سراسری کارگران فرانسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر