خبرگزاری کار ایران

کارگران «سیمبان»خواستار تشکیل نهاد صنفی شدند

asdasd
کد خبر : ۱۱۱۸۶۶۱

جمعی از کارگران سیمبان پیمانی شرکت شرکت توزیع برق کشور خواستار تشکیل نهاد صنفی برای پیگیری مطالبات خود شدند.

کارگران سیمبان پیمانی شرکت توزیع برق کشور در تماس با خبرنگار ایلنا گفتند: در مجموع حدود ۲هزار کارگر پیمانکاری در خطوط گرم و سرد در شرکت توزیع برق مشغول کار هستیم که به دلیل خلاءهای قانونی از تمامی حقوق صنفی برخوردار نیستیم به همین دلیل شکل‌گیری نهاد صنفی می‌تواند به پیگیری مطالبات صنفی بر زمین مانده ما کمک کند.

این کارگران افزودند: تقویت امنیت شغلی و جانی، جلوگیری از اخراج سلیقه‌ای کارگران سیمبان و وصول مطالبات معوقه مزدی و بیمه‌ای کارگران و از همه مهمتر پیگیری تبدیل وضعیت سیمبانان در گرو ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری است.

کارگران سیمبان پیمانی خطوط گرم و سرد گفتند: بیش از ده سال است که کارگران سیمبان خط گرم که تحت مسئولیت چند ین پیمانکار مشغول کارند، بدنبال تغییر وضعیت استخدامی خود از پیمانی به قرارداد مستقیم هستند که علارغم پیگیری‌های زیاد هنوز به نتیجه نرسیده است. در عین حال به دلیل پیمانی بودن قرارداد کاریمان جدا از دریافت حداقل حقوق از بسیاری از مزایای قانونی، عرفی و رفاهی به نسبت همکاران رسمی و قرارداد مستقیم برخودار نیستیم.

این کارگران همچنین از اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل برای کارگران سیمبان انتقاد کرده و در ادامه گفتند: سالهاست که کارگران خط گرم و سرد پیمانکاری پیگیر اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل خود هستند اما به دلیل نداشتن نماینده صنفی اجرای این طرح‌ها عملیاتی نشده است.

این کارگران در خصوص علت تشکیل نشدن شورای اسلامی کار برای کارگران سیمبان گفتند: طی سالهای گذشته چندین بار برای ایجاد نهاد صنفی تلاش کردیم اما در هر دوره مدیران وقت با مانع تراشی مانع از انجام این کار شدند. بهانه اصلی همه آن‌ها پیمانی بودن قرارداد کارگران است که در واقع هیچ ربطی به موضوع تشکیل نهاد صنفی ندارد. در حال حاضر آنچه مانع از برگزاری انتخابات و تشکیل شورای اسلامی کار برای کارگران سیمبان شده، بی‌تفاوتی شرکت توزیع برق و تعلل ادارارات کار است.

آن‌ها با بیان اینکه خالی ماندن جای نمایندگان صنفی ضربات سنگین و جبران‌ناپذیری را متوجه کارگران کرده است و کارگران سیمبان مستثنی نیستند؛ در خاتمه افزودند: عقیده داریم که وجود شورا و اطمینان کارگر به نمایندگان منتخب خود، جلوی خیلی از مشکلات صنفی را می‌گیرد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز