خبرگزاری کار ایران

| 19:40   
کد خبر : ۱۳۶۳۴۹۶
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان:

استاندارد آموزشی رشته فناوری هوایی در همدان تدوین می‌شود

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان همدان گفت: استاندارد آموزشی رشته فناوری هوایی با هدف رفع نیازهای مهارتی با مشارکت دفتر پژوهش، طرح و برنامه ریزی درسی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در همدان تدوین می‌شود.

استاندارد آموزشی رشته فناوری هوایی در همدان تدوین می‌شود

به گزارش ایلنا از همدان، وهب مختاران اظهار داشت: هدایت و مدیریت آموزش‌های فنی و حرفه ای باید در راستای مشاغل مبتنی بر فناوری‌های نوین و نیازهای روز جامعه باشد و خروجی این آموزش‌ها به اشتغال پایدار منجر شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای همدان با بیان اینکه ۲ استاندارد جدید ۳۰ و ۱۰۰ ساعته این اداره کل با موضوع مراقبت از سالمندان و با همکاری سازما نظام پرستاری و بهزیستی در سال گذشته در همدان تدوین شد ادامه داد: استان با هم افزایی دستگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی ظرفیت مناسبی برای به کارگیری جوانان در مراقبت از سالمندان دارد تا تهدید سالمندی تبدیل به فرصت شود.

مختاران با اشاره به اینکه هر واحد تولیدی می تواند به یک آموزشگاه فنی و حرفه ای تبدیل شود گفت: بهره وری و ارتقا در بنگاه های اقتصادی با توانمندسازی نیروی انسانی محقق می شود.

وی با بیان اینکه بیشتر آموزش های مهارتی باید از سوی صنایع و آموزشگاه های آزاد ارائه شود افزود: رویکرد سازمان آموزش فنی و حرفه ای پرداختن به وظایف حاکمیتی شامل تدوین استانداردهای آموزشی، آزمون و سنجش صلاحیت حرفه ای و اصالت بخشی به ارزش گواهینامه های مهارتی است.

مدیرکل فنی و حرفه ای استان همدان با اشاره به اینکه بیشتر افرادی که در دوره های مهارتی این اداره کل مشارکت می کنند دارای مهارت کافی برای انجام کار هستند گفت: طبق بررسی های صورت گرفته ۶۵ درصد دانش آموختگان فنی و حرفه ای جذب بازار کار می شوند.

مختاران گفت: ۴۳ هزار و ۸۲۴ نفر دوره آموزشی، مهارتی های فنی و حرفه ای در آموزشگاه‌های آزاد و مراکز دولتی این استان در سال ۱۴۰۱ برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه ۱۷ گروه‌ هدف از آموزش های سازمان فنی و حرفه‌ای بهره مند شدند اظهار داشت: دوره های آموزشی این سازمان قشرهای مختلف شامل دانش آموزان، دانشجویان، دانش آموختگان و بنگاه‌های اقتصادی و متقاضیان مهارت آموزی، آموزش در محیط کار واقعی، معتادین بهبود یافته، نیروی‌های مسلح، زنان سرپرست خانوار و آسیب دیدگان اجتماعی را پوشش می‌دهد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان اظهار داشت: فنی و حرفه ای همدان از سال گذشته ۲ طرح ویژه با عنوان های «نخلستان» و «کهاد» برای دانشجویان برگزار کرده که هدف از آن جذب این افراد در بازار کار است.

مختاران اظهار داشت: طرح نخلستان برای دانشجویان دانش آموخته با وجود داشتن مدارک اما مهارت کافی ندارند، و طرح کهاد نیز برای دانشجویان در حال تحصیل که آمادگی لازم برای ورود به بازار کار را دارند و تنها نیازمند تجربه و مهارت هستند، برگزار می شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان اظهار داشت: رشته هایی در صنعت ساختمان به دوره های آموزشی فنی و حرفه ای همدان اضافه شده که افراد متقاضی با حضور در این دوره ها آموزش های مهارتی لازم را فرا گرفته سپس با ارائه آزمون مدرک دریافت می‌کنند.

مختاران افزود: دستگاه های حمایتی نظیر کمیته امداد امام خمینی(ره)، بسیج سازندگی، بنیاد علوی و دیگر نهادها، تسهیلات خوداشتغالی را بر مبنای مهارت فرد اعطا می‌کنند.

وی تاکید کرد: نرخ بیکاری موجود در جامعه بیشتر مربوط به افراد بدون مهارت است چرا که افراد دارای مهارت کافی در کمترین زمان جذب بازار کار می شوند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز