خبرگزاری کار ایران

تصویب طرح تفصیلی شهر جدید "اکباتان" در همدان

asdasd
کد خبر : ۱۳۲۶۵۸۷

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان از تصویب تفصیلی شهر جدید اکباتان(حورا) خبر داد و گفت: در آستانه دهه مبارک فجر، در جلسه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ کمیسیون ماده ۵ استان به ریاست استاندار و با حضور مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان، طرح تفصیلی شهر جدید اکباتان در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال شرقی شهر همدان با مساحت تقریبی ۱۲۰۰ هکتار و جمعیت پذیری ۱۲۰ هزار نفر به تصویب رسید.

به گزارش ایلنا از همدان، ایوب اسداللهی در رابطه با هدف و مزیت کلی این طرح بیان کرد: شهر جدید اکباتان با رویکرد نسل نوین شهرهای جدید ایجاد خواهد شد که با پرهیز از دیدگاه شهرهای جدید خوابگاهی و وابسته برنامه ریزی شده و افزون بر هدف ساماندهی جمعیتی، در جهت ارتقای عدالت فضایی در زمینه تأمین مسکن و خدمات با شهر همدان و دیگر سکونتگاه‌های استان به صورت هماهنگ عمل خواهد کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان در رابطه با جزئیات اهداف و اثرات این شهر تصریح کرد: با در نظر داشتن سیاست‌های طرح مجموعه شهری همدان مصوب سال ۱۳۹۸ و نیز بر پایه عوامل و مزیت‌های توسعه، این شهر دارای نقش چند وجهی سکونتی، دانشگاهی، تحقیقات و فناوری، ارائه خدمات برتر و پشتیبان خدمات صنعتی خواهد بود.

وی یادآور شد: اهداف آینده این شهر در زمینه جذب جمعیت از یک سو به صورت تأمین بخش مهمی از تکالیف استان در طرح جهش تولید مسکن برای گروه‌های اقتصادی متوسط و آسیب پذیر و از سوی دیگر تأمین خانه‌های ویلایی با هدف جلوگیری از تخریب باغات موجود استان خواهد بود.

وی تصریح کرد: همچنین در زمینه تنوع بخشی اقتصادی و خدماتی، اثرات مورد نظر ساخت شهر جدید اکباتان شامل ایجاد اشتغال، جذب سرمایه، ایجاد فعالیت‌های نوین و برتر گردشگری و تفریحی در تعامل با شهر همدان و ایجاد فضاهای خدماتی نیازمند اراضی وسیع هستند.

اسداللهی به سایر اهداف مورد انتظار در ساخت شهر جدید اکباتان اشاره کرد و گفت: دستیابی به اصول توسعه پایدار و تاب آوری شهری و ایجاد یک شهر جدید زیست پذیر، توجه به اصول ایمنی در طراحی نواحی و محلات، در نظر گرفتن کمربند سبز و سرانه بالای فضای سبز قابل تحقق از اقدامات در نظر گرفته شده در راستای این اهداف هستند.

وی درباره رویکرد پایه این شهر، بیان کرد: با توجه به ضرورت‌های موجود در زمینه هویت و فرهنگ در شهرهای جدید نسل نوین، مؤلفه‌های شهر ایرانی- اسلامی در سطح کلان برنامه ریزی و همچنین سطوح میانی و خرد به ویژه در طراحی فضاها و معابر و تدوین ضوابط مورد استفاده قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت و ضرورت توجه به فضاهای عمومی شهر جدید اکباتان در راستای دستیابی به اهداف رویکرد شهرسازی ایرانی- اسلامی، الگوی کلی برنامه ریزی براساس شاخص‌های پیوستگی فضایی، وحدت در عین تنوع فضایی، سلسله مراتب، تعاملات اجتماعی و محله محوری ارائه شده و در تدوین آنها از الگوی بومی و کهن چمن‌های شهر همدان استفاده شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان درباره گام های آینده و اثرات ایجاد این شهر، گفت: در نخستین گام پس از تصویب طرح تفصیلی، تأمین زیرساخت‌های اساسی مورد نیاز با کوشش و هماهنگی حداکثری تمامی سازمان‌های خدمات رسان آغاز خواهد شد و همچنین آغاز ساخت واحدهای مسکونی در راستای مصوبات ملی به ساماندهی بازار زمین و مسکن استان کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه مجموع تعداد واحد مسکونی در نظر گرفته شده برای شهر جدید اکباتان حدود ۳۴ هزار واحد است، افزود: در مرحله نخست توسعه شهر ۸۹۰۰ واحد مسکونی قابل ساخت است که ظرفیت جمعیت پذیری در این مرحله را به بیش از ۳۰ هزار نفر میرساند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز