خبرگزاری کار ایران

| 17:58   
کد خبر : ۱۳۸۷۰۰۷
مدیرکل منابع‌طبیعی استان مرکزی خبر داد؛

تجهیز 350 هکتار از منطقه جنگل‌کاری چپقلی اراک به سامانه آبیاری نوین

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با بیان اینکه 350 هکتار از منطقه جنگل‌کاری چپقلی اراک در مرحله نخست به سامانه آبیاری نوین تجهیز شد، گفت: برای اجرای این طرح 40 کیلومتر لوله‌گذاری در این منطقه انجام شده است.

تجهیز 350 هکتار از منطقه جنگل‌کاری چپقلی اراک به سامانه آبیاری نوین

به گزارش ایلنا، عبدالحسین محمدی افزود: در راستای صرفه‌جویی و افزایش بهره‌وری از آب، شبکه لوله‌گذاری با اعتباری بالغ بر 70 میلیارد ریال در منطقه جنگل‌کاری چپقلی اراک انجام شده است. مرحله دوم این طرح پس از تأمین اعتبار در بقیه زمین‌های منطقه اجرایی می‌شود.

وی ادامه داد: اجرای طرح سامانه آبیاری نوین در مرحله نخست طرح منطقه جنگل‌کاری چپقلی اراک ضمن صرفه جویی 25 درصدی مصرف آب، افزایش دوره آبیاری در این منطقه را به همراه‌ دارد. نیاز آبی هر درخت در این منطقه، در طول دوره آبیاری 40 لیتر آب در 4 نوبت است که با فاصله زمانی یک ماهه آبیاری می‌شوند.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی اظهار داشت: پیش از اجرای طرح سامانه آبیاری نوین در این منطقه، آبیاری درختان به صورت تانکر و توسط نیروی انسانی انجام می‌شد که هدررفت آب و طولانی شدن طول دوره آبیاری را به همراه‌ داشت. همچنین در طول یک سال تنها 2 نوبت امکان آبیاری در منطقه وجود داشت.

محمدی ایجاد مخزن 52 هزار مترمکعبی ذخیره روان‌آب‌های فصلی و پایه در منطقه جنگل‌کاری چپقلی اراک را یادآور شد و تصریح کرد: این مخزن سال‌های 1397 و 1398 و در راستای ذخیره‌سازی روان‌آب‌های سطحی و آبیاری درختان این منطقه ایجاد شده‌ است.

وی مساحت منطقه جنگل‌کاری چپقلی اراک را 2000 هکتار عنوان کرد و بیان داشت: با اجرای این طرح 105 هزار اصله نهال که گونه‌های قالب آنها شامل سنجد، زبان‌گنجشک، داغداغان و زرشک است، آبیاری می‌شوند.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی اضافه کرد: استان مرکزی با 29 هزار و 530 کیلومتر مربع وسعت، حدود 1.82 درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که 70 درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می‌دهند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز