کد خبر: 861106 A

کلثوم صالحی و حمیدرضا آزاد به طور مشترک به عنوان برگزیدگان سومین جایزه هنر معاصر ویستا معرفی شدند.

به گزارش ایلنا،‌ مراسم پایانی سومین جایزه هنر معاصر ویستا عصر جمعه ۲۷ دی ماه با حضور چهره‌های هنری در سالن استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، پریسا پهلوان (مدیر گالری و جایزه هنر معاصر ویستا) گفت: سومین جایزه ویستا با هفتمین سالگرد گالری ویستا هم زمان شده است؛ اما کام‌مان تلخ است زیرا این روزها مردم نازنین مان شاهد بلایای طبیعی و غیر طبیعی متعددی هستند که همه را آزرده خاطر و ناراحت کرده است. همراهی و همدلی هنرمندان با آسیب دیدگان اتفاقات اخیر که در جهت حفظ کرامت انسانی است مغتنم است.

او درباره داوری در این دوره از جایزه ویستا توضیح داد: احترام به رای مستقل داوران یکی از ویژگی‌های جایزه ویستاست. در تلاش بودیم تا داوران بی طرفانه و با نگاه علمی و حرفه‌ای آثار را انتخاب کنند.

مدیر گالری ویستا با اشاره به اینکه بهنام کامرانی و نگار نادری پور نشان ویستا را طراحی کرده‌اند، ادامه داد: جایزه این دوره شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی است که هنرمند برگزیده بتواند ایده خود را به اجرا در بیاورد و به نمایش بگذارد. در این دوره از جایزه ویستا ۱۸۷ اثر به دبیرخانه ارسال شد که ۱۱۴ اثر متعلق به هنرمندان زن و ۷۳ اثر به هنرمندان مرد تعلق داشت که از میان آنها ۱۸ پروپوزال انتخاب و در نهایت ۹ پروپوزال منتخب شد. ما در جایزه ویستا محدودیت سنی نداریم بنابراین شرکت کنندگان از ۱۷ تا ۵۳ سال بودند. خوشبختانه در این دوره آثار ارسالی از شهرستان‌ها نیز داشتیم.

پهلوان در پایان گفت: فراخوان چهارمین دوره جایزه ویستا به زودی اعلام خواهد شد و نمایشگاه سومین جایزه ویستا تا ۴ بهمن در گالری ویستا برپا است.

بهنام کامرانی یکی از داوران سومین جایزه ویستا درباره شکل گیری ایده جایزه ویستا توضیح داد: زمانیکه ایده جایزه ویستا مطرح شد در گالری‌ها شاهد افول اندیشه‌های فکری بودیم، هنرمندان جوان تمایل به برگزاری نمایشگاه داشتند و از طرفی با توجه به شرایط اقتصادی نامناسب کشور کمتر به سمت فکر و اندیشه می‌رفتند. خوشبختانه رویدادی مثل جایزه ویستا می‌تواند انگیزه‌ای برای رشد هنرمندان و تمایل به خلق آثاری همراه با هنر و اندیشه شود و البته می‌توان رشد آثار هنرمندان را در سومین دوره این جایزه کاملا مشاهده کرد.

این هنرمند با اشاره به چهار مرحله داوری در جایزه ویستا گفت: وقتی به ۹ ایده منتخب رسیدیم به آتلیه هنرمندان شرکت کننده در جایزه ویستا رفتیم و مشاهده کردیم که هنرمندان بسیاری هستند که در سخت‌ترین شرایط کار می‌کنند، هنرهای تجسمی با وجود مظلوم بودن، بسیار درخشان به کار خود ادامه می‌دهد.

در ادامه این مراسم از هنرمندان پیشکسوت عباس مشهدی زاده، داوود شهیدی، بهزاد شیشه گران ، قدرت الله عاقلی ... دعوت شد تا لوح تقدیر به داوران این دوره نازگل انصاری نیا، رزیتا شرف جهان، پریسا پهلوان، حمید سوری، بهنام کامرانی و بهرنگ صمدزادگان اهدا کنند.

عباس مشهدی زاده در سخنانی کوتاه عنوان کرد: جایزه ویستا روند پربار و پربرکتی داشته است و استعدادهای درخشانی را به جامعه هنرهای تجسمی معرفی کرد؛ خوشحالم که شاهد این اتفاق در کشورم هستم.

داوود شهیدی با ابراز خرسندی توجه داوران این جایزه به مبحث پروپوزال گفت: مشکل ما در حوزه تجسمی پراکنده بودن آثار است اما پروپوزال این مشکل را برطرف می‌کند و ذهن هنرمند را به نمایش می‌گذارد و تکامل فکری را شکل می‌دهد.

بهرنگ صمدزادگان بخش اول بیانیه هیات داوران را خواند و به حمیدرضا آزاد، ساناهین باباجانیانس، ایمان جسمی، هوفر حقیقی، سمیرا رحبانی، آیسا رشیدی، شانا عبدالهیان و احسان علیزاده، کلثوم صالحی و الدوز نبی زاده اصل برگزیدگان این دوره جایزه ویستا لوح تقدیر اهدا شد.

بیانیه نهایی هیات داوران خوانده و دو هنرمند به عنوان برگزیدگان دوره سوم و برنده جایزه ۳۰ میلیون تومانی اعلام شدند. سومین جایزه ویستا به طور مشترک به حمیدرضا آزاد و کلثوم صالحی اهدا شد.

ایده حمیدرضا آزاد چیدمان از با صداست که به تاریخ اشاره‌اى تفکر برانگیز دارد و ایده کلثوم صالحى ویژگى‌هاى درونى ساختارهاى معمارى و پوست حیوانى را در همنشینى بیانگرانه‌اى پیش رو قرار می‌دهد.

در پایان این مراسم ایده سمیرا رحبانی به عنوان ایده برگزیده از نگاه مخاطبان معرفی شد.

26

انتهای پیام/
سومین جایزه ویستا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر