کد خبر: 675650 A

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران خبر داد؛

سیدرحمت‌اله رئوف حنان (مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران) از برگزاری ویژه برنامه‌هایی به مناسبت روز جهانی و هفته ملی کودک از تاریخ ۱۶ تا ۲۰ مهر ماه خبر داد.

به گزارش ایلنا، طبق روال هر ساله این مجموعه با برگزاری نمایشگاه‌هایی از آثار موزه‌ای مرتبط با موضوع کودک و همچنین تدارک برنامه‌های جانبی از تاریخ ۱۶ تا ۲۰ مهرماه به استقبال روزجهانی و هفته ملی کودک می‌رود.

سیدرحمت‌اله رئوف حنان (مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران) با اعلام این خبر گفت: مجموعه نیاوران به عنوان یک مجموعه دوستدار کودک امسال نیز با تدارک برنامه های متنوع برای کودکان و همچنین دوستداران و فعالان حوزه کودک به استقبال این هفته ملی می‌رود.

رئوف حنان در ادامه گفت: موزه‌های مجموعه نیاوران با تنوع آثار همواره قابلیت برگزاری نمایشگاه‌های مناسبتی را داشته و این بار نیز کاخ اختصاصی نیاوران با برگزاری نمایشگاه "یاد کودکی" از مجموعه‌ای از داشته‌های خود شامل دفاتر مدرسه، کتاب و برخی نوشت افزار موجود در مخزن موزه رونمایی می‌کند.

او افزود: موزه کتابخانه سلطنتی نیز با دو ویژه برنامه میزبان کودکان خواهد بود و علاوه بر رونمایی از یک جلد نسخه خطی با عنوان "داستان‌هایی برای کودکان" از گنجینه این موزه، با نقالی حماسی تابلوی واقعه کربلا توسط یک کودک به معرفی یکی دیگر از آثار خود از زبان کودکان می‌پردازد.

مدیر مجموعه نیاوران از رونمایی اثر دیگری در موزه جهان نما خبر داد و گفت: موزه جهان نما در این هفته اثری از الکساندر کالدر را به نمایش می‌گذارد و به روایت این اثر به صورت ویژه برای کودکان می‌پردازد.

رئوف حنان ادامه داد: امسال با برنامه ریزی صورت گرفته این مجموعه با همکاری حوزه‌های فعال در عرصه کودک به تدارک چندین کارگاه آموزشی و نشست تخصصی اقدام کرده و در این راستا نشست "کودک، موزه و تجربه" با همکاری کمیته ملی ایکوم ایران و نشستی با محوریت "حفاظت از میراث فرهنگی و نقش کودکان در این زمینه" با همکاری انجمن حمایت از کودکان کار در این مجموعه برگزار می‌شود و در کنار آن نیز نشستی با محوریت "کودک و ادبیات" جهت آشنایی کودکان و والدین با اهمیت جایگاه شاهنامه و تأثیر آن بر زبان فارسی به همراه کارگاه آموزشی شاهنامه خوانی اجرا خواهد شد.

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با اشاره به حضور این مجموعه در بخش داوری "جلوه گاه امید "سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم های کودکان و نوجوانان در شهریور ماه امسال افزود: این مجموعه برای نخستین بار به فیلم برگزیده این دوره از جشنواره جایزه ویژه میراث فرهنگی اعطا کرد و در این هفته دو فیلم منتخب این مجموعه به نام‌های "دوچ" ساخته امیر مشهدی عباس و "لکنت" ساخته محمدرضا حاجی غلامی برای نخستین بار در زمان‌های تعیین شده اکران خواهند شد.

از دیگر برنامه‌های مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در این مناسبت برپایی نمایشگاه آثار هنری کودکان با عنوان "روایت های من" با همکاری موزه مجازی بین المللی هنر کودک است که شامل حدود ۴۰ اثر هنری کودکانه بوده که از ۱۶ تا ۲۰ مهر ماه در تالار آبی این مجموعه برگزار می‌شود.  

همچنین نمایشگاهی از دست ساخته‌های کودکان در پاتوق کودک مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در هفدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران مبارک که در شهریور ماه امسال در محوطه تئاتر شهر برگزار شد با عنوان "من و آثار باستانی" از تاریخ ۱۶ تا ۱۹ مهر ماه در محوطه باز این مجموعه برپا می‌شود.

رئوف حنان مدیر این مجموعه در پایان گفت: از دیگر برنامه‌های این مجموعه می توان به برگزاری کمپ "یک روز هیجان انگیز غارنشینی" و "شبیه سازی کاوش باستان شناسی آب و خاک" توسط گروه اجرایی دوره آموزش خلاق باستان شناسی برای کودکان اشاره کرد که با هدف تعامل زندگی روزمره کودکان با میراث فرهنگی طبق زمان بندی مشخص در طول این هفته اجرا خواهد شد.  

اجرای ویژه برنامه‌های دیگری در روز دوشنبه ۱۶ مهر ماه همزمان با روز جهانی کودک از جمله اجرای گروه بین المللی شاهنامه خوانی مهرآفرینان بادرود توسط کودکان و نوجوانان، برگزاری تور راهنمایان کوچک در کاخ اختصاصی نیاوران و موزه خودروهای اختصاصی و همچنین برپایی ایستگاه نقاشی در محوطه این مجموعه تاریخی از دیگر برنامه‌های این روز جهانی خواهد بود.

علاقمندان و تمامی کودکان عزیز جهت دیدن از این نمایشگاه‌ها و حضور در برنامه ها طبق زمان بندی اعلام شده بر روی پوستر می‌توانند از ۱۶ تا ۲۰ مهر ماه از ساعت ۸ تا ۱۶ به موزه‌های مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند و مجموعه تا ساعت ۱۷ فعال است.

کودک مجموعه نیاوران روز جهانی و هفته ملی کودک سید رحمت اله رئوف حنان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر