خبرگزاری کار ایران

پیمان جبلی مطرح کرد؛

«صبح» هسته اولیه شبکه مستقل مقابله با امپریالیسم رسانه‌ای غرب است

asdasd
کد خبر : ۱۴۸۵۳۸۱

دومین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای «صبح» معاونت‌ برون‌مرزی به‌کار خود پایان داد. رئیس رسانه ملی که در اختتامیه این جشنواره حضور یافته بود، بابیان اینکه «صبح» می‌تواند حلقه و هسته اولیه شکل‌گیری شبکه مستقل مقابله با امپریالیسم رسانه‌ای غربی در سطح منطقه و جهان باشد، از «اسراء البحیصی» خبرنگار العالم در غزه قدردانی کرد و گفت: او افتخار و نماد مقاومت رسانه‌ای ما در غزه است. امثال او کم نبوده و نیستند که تبدیل به انسان‌رسانه‌هایی شده‌اند و مردم جهان را در جریان جنایات غزه قرار می‌دهند.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، پیمان جبلی در اختتامیه دومین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای صبح در مقدمه‌ای با اشاره به اینکه امشب توفیق شنیدن سخنان رئیس‌جمهور شهید از این جمع گرفته شد؛ چراکه موافقت اجمالی حضور ایشان را در این مراسم گرفته بودیم، اما در یک حادثه تلخ از دستشان دادیم، خطاب به مهمانان حاضر گفت: شما همسنگران ما در جبهه‌های مقاومت ضدامپریالیسم، فردا شاهد رویدادی مهم خواهید بود که حضور میلیونی مردم سوگوار ما در مراسم تشییع پیکر شهدای حادثه اخیر را به‌مثابه یک حرکت تاریخی در حافظه بشریت به یادگار خواهد گذاشت.

وی افزود: فردا دوباره صحنه‌های به‌یادماندنی حضور مردم در صحنه تشییع پیکر شهید سلیمانی تکرار خواهد شد. بی‌تردید، این لحظات برای ما بسیار دشوار خواهد بود، اما نظام اسلامی ایران به برکت استقلال، خودباوری، حقیقت‌طلبی و شجاعت و نیروهای پرورش‌یافته انقلاب به چنان زیرساخت‌های استواری دست یافته است که حتی چنین ضایعه دردناک و جبران ناپذیری هم خللی در اراده آن برای تداوم مسیر انقلاب وارد نمی‌کند.

جبلی با بیان اینکه ساختار جمهوری اسلامی در بالاترین سطح خود، در چارچوبی طراحی شده که فارغ از آسیب‌ها و خلل‌ها به مسیرش ادامه دهد، گفت: خوشبختانه انقلاب اسلامی ایران در طول مسیر سختی که طی کرده، با اتکا به چند عنصر مهم روزبه‌روز قوی‌تر شده است که استقلال، حقیقت‌طلبی و دفاع از محرومان از جمله آن‌هاست و قوام آن را در ابعاد داخلی و بین‌المللی تضمین می‌کند.

وی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های رئیس‌جمهور شهید نیز بلند کردن پرچم حقیقت‌طلبی در جهان است که مصادیقش را در نمایش عکس حاج قاسم و قرآن کریم در مقطع بروز اهانت به قرآن کریم در سازمان ملل دیدیم. همین خصلت‌ها را در وزیر امور خارجه شهیدمان هم شاهد بودیم.

جبلی افزود: او تلاشگری جهادی و فردی خستگی‌ناپذیر بود و شجاعانه در جبهه نبرد دیپلماتیک مبارزه کرد؛ تاجایی که بعد از عملیات وعده صادق که ایران در پاسخ به اقدام تروریستی رژیم صهیونیستی، با 130 موشک بالستیک اهدافی را در سرزمین‌های اشغالی مورد هدف قرار داد، حتی یک بیانیه علیه ایران صادر نشد. این نتیجه یک تلاش شجاعانه، مجاهدانه و مستمر در حوزه دیپلماسی بود که شهید امیرعبداللهیان آن را رهبری می‌کرد.

رئیس رسانه ملی با بیان اینکه نظام از این پس رویش‌هایی چون حاج قاسم، رئیس‌جمهور شهید و شهید امیرعبداللهیان را بیشتر به خود خواهد دید، به جریان مقاومت و بروز و نمود قهرمانی‌های نسلی بااراده در طول بیش‌از هشت ماه گذشته اشاره کرد و گفت: «اسراء البحیصی» خبرنگار العالم، افتخار ما و نماد مقاومت رسانه‌ای ما در غزه است. امثال او کم نبوده و نیستند که تبدیل به انسان‌رسانه‌هایی شده‌اند که مردم جهان را در جریان جنایات غزه قرار می‌دهند. در ماه‌های گذشته ده‌ها هزار فعال رسانه‌ای بدون آنکه تحت تأثیر سمپاشی نظام سلطه قرار بگیرند، افکار عمومی دست‌نخورده غرب را در جریان وقایع غزه قرار دادند.

جبلی افزود: اینکه ما امروز شاهد خیزش عمومی‌بیداری دانشگاهیان در غرب و نقاط مختلف جهانیم، نتیجه فعالیت‌های شما خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای است که در پی آن برای اولین بار حقیقت به افکار عمومی دنیا رخنه کرد. این‌ها همه از برکات نسل جدید رسانه‌ای است که شما بخشی از آن را نمایندگی می‌کنید.

رئیس سازمان صداوسیما در پایان ضمن تشکر از برگزاری این دوره از رویداد رسانه‌ای صبح، گفت: جشنواره صبح نیز به‌عنوان رویدادی که می‌تواند دستاوردهای خوبی را به جای بگذارد، می‌تواند حلقه و هسته اولیه شکل‌گیری شبکه مقابله با امپریالیسم رسانه‌ای غربی در سطح منطقه و جهان باشد. دوره دوم جشنواره صبح فراتر از انتظارات ما ظاهر شد و می‌تواند منشأ اتفاقات خوبی در عرصه بین‌المللی در دوره‌های بعدی باشد.

 در اوج ایستاده‌ایم

وحید جلیلی، قائم‌مقام فرهنگی رئیس رسانه ملی نیز در آیین اختتامیه دومین جشنواره بین‌المللی صبح با بیان اینکه پس از گذشت 45 سال همچنان شاهد آن هستیم که انقلاب نیرو می‌سازد و پیامش را منتقل می‌کند گفت: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که روزی به معنای دقیق کلمه، مستعمره آمریکا بود؛ اما امروز در اوج ایستاده‌ است و در قله‌ها مبارزه می‌کند.

وی افزود: کشور عزیزمان امروز جزو کشورهای برتر هسته‌‌ای جهان است و در ردیف کشورهای دارای فناوری بالای نانو قرار دارد. میلیون‌ها دانشجو و صدهاهزار عضو هیئت‌علمی داریم که با دیگر جوامع قابل مقایسه نیست.

جلیلی با اشاره به حضور مهمانان و خبرنگارانی از دیگر کشورها در جشنواره بین‌المللی «صبح» گفت: مایل بودیم در شرایط بهتری میزبان‌تان باشیم، اما سوگوار رئیس‌جمهور شهیدمان شدیم. مفتخریم پرچمی‌که امام خمینی (ره) برافراشته، همچنان در اهتزاز است و ما در چنین کشور سربلندی میزبان همسنگران عزیزی از جبهه مقاومت و مبارزه علیه امپریالیسم هستیم. امیدوارم این همبستگی روزبه‌روز افزون شود و روزی شاهد شکست حتمی جریان امپریالیسم در جهان باشیم و هر روز با همبستگی بیشتر، مظلومان جهان را امیدوارتر کنیم.

 

 ... و صبح در راه است

احمد نوروزی، معاون برون‌مرزی رسانه ملی نیز در دومین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای صبح ضمن گرامیداشت یاد مردی که نقش کلیدی در عینیت بخشی به نظم نوین جوانی در غرب آسیا داشت، گفت: سلاممان را به روح بلند شهدای بزرگوار آیت‌الله رئیسی و امیر عبدللهیان نثار می‌کنیم.

وی افزود: قرار بود این مراسم در قالب متفاوت‌تری برگزار شود، اما با وقوع این تراژدی ناچار شدیم شرایط میزبانی را تغییر دهیم. هرچند به علت وقوع 228 روز نسل‌کشی و کشتار برادران و خواهران‌مان در غزه دلیلی برای جشن گرفتن نداشتیم. اما با این تراژدی برنامه‌های از پیش طراحی شده‌مان به هم خورد و امروز به یاد هزاران شهید در غزه و دوتن از بزرگترین حامیان آنها آیت‌الله رئیسی و امیرعبداللهیان گرد هم آمده‌ایم. کسی به اندازه آنها برای حمایت از مردم غزه تلاش نکرد. ایمان داریم که ملت ایران همانند همیشه باقدرت از این تراژدی عبور خواهند کرد و امیدوارم هرچه زودتر شاهد پایان نسل‌کشی در فلسطین مظلوم باشیم.

معاون برون‌مرزی با اشاره به اینکه 228 روز از آغاز نسل‌کشی در غزه می‌گذرد و درحالی‌که وجدان‌های بیدار مردم جهان و برخی دولت‌های مستقل برای خاتمه 76 سال ظلم و پاک‌سازی قومی و غصب سرزمین فلسطینیان فریاد اعتراض سر می‌دهند، برخی قدرت‌‌های ضد بشر نه‌تنها چشم بر این جنایات بسته‌اند، که بی‌شرمانه به تداوم و تشدید آن کمک می‌کنند گفت: دومین دوره جشنواره صبح می‌توانست یک جشن بزرگ باشد؛ اما درحالی‌که جان‌های عزیز زنان، مردان و کودکان بی‌دفاع در فلسطین، از غزه گرفته تا کرانه باختری، هدف جنایات بی‌رحمانه صهیونیست‌هاست و گرسنگی، بی‌پناهی، مهاجرت اجباری از چادرهای موقت، از دست دادن اعضای خانواده، محرومیت از دارو و درمان و جراحت و قطع عضو و شهادت بر آنان سایه افکنده، جشن گرفتن ظلمی‌بزرگ است.

وی ادامه داد: اندوه آمیخته به خشممان از این ستم آشکار نگذاشت جشنواره صبح که با ایده «رسانه و نظم نوین جهانی» شکل گرفت، در دومین ایستگاه خود به قریب هشت ماه نسل کشی در غزه و 76 سال ظلم به فلسطینیان بی‌تفاوت باشد و بدین‌گونه بخش ویژه فلسطین بر تمامی اجزای مراسم اختتامیه تأثیر گذاشته است. نوروزی با بیان اینکه جشنواره صبح «نقش رسانه در شکل‌گیری نظم نوین جهانی» را در چهار ساحت دنبال می‌کند: ارزشمندی هویت‌های محلی و منطقه‌ای؛ معنویت‌گرایی و اقتدار فرهنگی؛ اصالت خانواده و گفتمان مقاومت و استکبارستیزی؛ چهار شاخصه مهمی‌که در 228 روز نسل‌کشی در غزه، نمودی عیان‌تر از همیشه یافت گفت: هیچ رویداد رسانه‌ایِ مردمی و انسانی‌ای نمی‌تواند به آنچه گفته شد، بی‌تفاوت باشد.

معاون برون‌مرزی افزود: اگر امروز در اینجا می‌توانیم بخشی از آنچه را که در غزه گذشت، روایت کنیم، از‌یک‌سو، مدیون خون و ایمان تابناک شهدای رسانه‌ای فلسطین و ازسوی‌دیگر، مرهون مردمی‌که گوشی‌های تلفنشان عریض‌ترین پرده نمایش حقیقت پیش چشم مردم دنیا شد؛ مردمی‌که نشان دادند نظم نوین جهانی با اراده ملت‌ها در حال تولد بوده و صبح در راه است، که «قسم به صبح آنگاه که می‌دمد و با نورش تاریکی را می‌زداید.»

برگزیدگان دومین جشنواره رسانه‌ای «صبح»

جوایز برندگان جشنواره بین المللی صبح به برگزیدگان هیئت‌های داوری در بخش اصلی با درونمایه "رسانه و نظم نوین جهانی" مبتنی‌بر: ارزشمندی هویت‌های محلی و منطقه‌ای؛ معنویت‌گرایی و اقتدار فرهنگی؛ اصالت خانواده؛ گفتمان مقاومت و استکبارستیزی و در بخش تولیدات رسانه‌ای معاونت برون مرزی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و در بخش ویژه‌ی فلسطین اهدا شد.

برندگان بخش اصلی

جایزه بهترین ولاگ به ریچارد مدهرست از کشور انگلستان برای مجموعه‌ی فعالیت‌هایش در این حوزه تعلق گرفت.

جایزه بهترین انیمیشن کوتاه به سیدمحسن پورمحسنی شکیب برای انیمیشن "پوتین" رسید.

جایزه بهترین مستند به علیرضا دهقان برای "ایساتیس"رسید.

جایزه بهترین موشن‌گرافیک به شبکه العالم رسید.

جایزه بهترین درام رادیویی را جواد پیشگر، کارگردان رادیو نمایش دریافت کرد.

جایزه بهترین برنامه رادیویی نیز به هانیه پیرامی رسید.

 جایزه بهترین مستند رادیویی به فرشید زبوری اهدا شد.

جایزه بهترین گزارش خبری به گیتی محمدی تعلق گرفت.

جایزه بهترین برنامه  تلویزیونی نیز به برنامه "عالمکم" از شبکه العالم سوریه تعلق گرفت که به باسل ابوشش، تهیه‌کننده این برنامه اهدا شد.

برندگان بخش معاونت برون مرزی

جایزه بهترین برنامه رادیویی به عبدالهادی فروغیان رسید.

همچنین جایزه بهترین گزارش خبری رادیویی به غلام‌ عباس حیدری اهدا شد.

جایزه بهترین نماهنگ به ضحی شهریاری رسید.

بهترین برنامه ترکیبی تلویزیونی، برنامه «EXPOSE» از شبکه پرس تی وی اعلام شد که خانم مروه عثمان تهیه‌کننده و مجری آن این جایزه را دریافت نمود و بهترین برنامه تلویزیونی گفت‌وگو محور این بخش  نیز به "دردشة" از شبکه العالم سوریه رسید.

جایزه بهترین  آنونس رادیویی به محدثه احمدی رسید.

جایزه بهترین مستند به رضوان مرتضی، مستندساز لبنانی برای مستند ایران و عراق رسید.

جایزه  بهترین پوشش خبری تلویزیونی به شبکه پرس تی‌وی تعلق گرفت.

جایزه بهترین گزارش خبری تلویزیونی نیز به مارچلو علی سانچز از شبکه هیسپان تی وی رسید.

جایزه بهترین برنامه رادیویی را عاطفه عرفانی دریافت کرد.

تقدیر ویژه برای بهترین پادکست از فاطمه باقری  انجام شد.

تقدیر ویژه بهترین مجله رادیویی نیز به ساناز احسانی اختصاص یافت.

بهترین وب‌سایت این بخش، سایت پرس تی وی اعلام شد که جایزه آن به سیدظفر مهدی، مدیر وب‌سایت اهدا شد.

جایزه بهترین شبکه اجتماعی نیز به صفحه شبکه پرس تی‌وی در شبکه اجتماعی X  اهدا شد که جایزه آن را احسان فتاحی، مسئول بخش شبکه‌های اجتماعی وب‌سایت پرس ‌تی‌وی دریافت کرد.

برندگان بخش ویژه فلسطین

جایزه بهترین نماهنگ به علی احمد دیاب از کشور کویت رسید.

بهترین فیلم کوتاه، اثر سعید ملتجی از کشور ایران بود که جایزه این بخش را دریافت کرد.

جایزه بهترین پوشش خبری نیز به شبکه "فلسطین الیوم" از کشور فلسطین رسید.

جایزه بهترین تصویرسازی کارتونی به کارلوس لاتوف از کشور برزیل رسید.

بهترین برنامه تلویزیونی  PALESTINE DECLASSIFEID از شبکه پرس تی وی شد و جایزه ویژه جشنواره برای نوآوری در حمایت از فلسطین و مقابله با نفرت‌پراکنی صهیونیستی به STOP ZIONIST HATE تعلق گرفت.

جایزه شهروند‌خبرنگار به احمد ابوالروس از کشور فلسطین برای ثبت لحظه و جهانی‌سازی تصاویر شهادت و وداع با "ریم، روح الروح" رسید.

جایزه بهترین موشن‌گرافیک به شبکه پرس تی‌وی رسید.

جایزه بهترین گزارش خبری تلویزیونی به علی شعیب خبرنگار شبکه المنار اهدا شد.

جایزه بهترین پادکست در قالب دو اثر منتخب به عباس منتقم از ایالات متحده و فاطمه روشن رسید.

جایزه بهترین انیمیشن کوتاه به محمد لطفعلی از ایران اهدا شد.  

همچنین، جایزه بهترین تصویرسازی گرافیکی را احمد وجدان‌نژاد از ایران دریافت کرد.

جایزه بهترین تصویرسازی؛ نقاشی و پوستر به میکاییل براتی از ایران رسید.

جایزه محتوای مکتوب به علی ابوجبرا از کشور لبنان رسید.

جایزه بهترین مستند نیز به احسان شادمانی از ایران برای "آن هفت روز" تعلق گرفت.

جوایز و تقدیرهای ویژه «صبح» از فعالان رسانه‌ای مستقل

تجلیل از مروه عثمان از جمله بخش‌های دیگر این مراسم بود. او با دریافت جایزه‌اش بیان کرد: این جایزه را به دختر ۶ ساله فلسطینی تقدیم می کنم که سمبلی است برای کسانیکه جان شان را در اراضی اشغالی در فلسطین از دست دادند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز